Přejít k hlavnímu obsahu

E-cigareta s kokainem by mohla pomáhat lidem překonat závislost

Takzvané „crack pero“ by mohlo pomoci lidem závislým na kokainu při odvykání. Bude to ale fungovat a mohli by ho lidé skutečně používat? To je otázka, kterou se zabývají dva němečtí vědci.

Vapování kokainu může znít jako něco, co by žádný vědec nedoporučil, ale dvojice evropských výzkumníků to chce proměnit ve skutečnost a tvrdí, že ve skutečnosti by to mohlo pomoci lidem, kteří bojují se závislostí na stimulantech.

V článku, který byl koncem loňského roku zveřejněn v časopise Drug Science, Policy and Law , toxikolog Fabian Steinmetz a profesor výzkumu závislostí Heino Stöver konceptualizovali kokainovou e-cigaretu. Autoři tvrdí, že takové vaporizační zařízení by mohlo zmírnit následky způsobené kouřením kokainu, snížit riziko předávkování a smrti. Nakonec může i pomoci lidem, nakonec najít léčbu, pokud jsou na to připraveni.
Samotný design zařízení je podobný tomu, co obsahuje běžná e-cigareta: baterie, atomizér  a cartrige pro e-liquid, pouze v tomto případě by neobsahovala nikotin, ale kokain.

Otázkou je, jak moc by mohlo takové zařízení  skutečně pomoci a zda ho to lidé používali.

Crack versus kokain?

Kokain lze rafinovat na hydrochloridový prášek, který se obvykle šňupe. Ve formě volné báze lze kokain také kouřit, díky nižšímu bodu varu. Název crack dostal právě kvůli praskavému zvuku, který vydává při zahřátí. 

Vzhledem k tomu, že způsob podání je odlišný při šňupání a kouření, je také rozdíl mezi kokainovým práškem a crackem. Crack poskytuje intenzivnější nával, který rychleji vyprchá, takže pokud je na něm někdo závislý, může ho použít mnohokrát za den.

Nejškodlivější na stimulantech je to, že je závislí lidé užívají bez přestávky říká Steinmetz a poznamenává, že výsledná spánková deprivace může zvýšit riziko psychózy. Zahřáté částice mohou také způsobit poškození plic, někdy nazývané „ crack lung “, což je něco, co by řešil právě vaporizér. 

Ve skutečnosti může, ale také snížit riziko předávkování, říká Steinmetz. Také tvrdí, že jeho koncept by byl zaměřen na lidi, kteří mají tendenci vyhýbat se systému zdravotní péče (protože užívání drog je nezákonné), může jim to proto pomoci najít léčbu, ve chvíli, kdy na ni budou připraveni. Nucení lidí do rehabilitace se totiž ukázalo jako neúčinné. 

Podle Steinmetze by jednou z největších výhod kokainové e-cigarety bylo to, že by odstranila rizika prohibice. Už žádné zapadlé obchody nebo drogy s  neznámými chemikáliemi. Steinmetz říká, že se opomíjí fakt, že zákazy většinou způsobí více škod než užitku. 

Můžeme udělat nelegální drogy bezpečnější?

Kokainová elektronická cigareta by mohla být příkladem „ bezpečného řešení “, který naznačuje, že nahrazením drog na černém trhu čistou verzí stejné látky předepsané lékařem lze snížit riziko předávkování a smrti. Bezpečné předepisování drog  již existuje v Evropě a Severní Americe, obecně zahrnuje opioidy, jako je hydromorfon.

Lékaři ve Spojeném království, Švýcarsku, Kanadě a Německu mohou předepisovat také heroin, aby uživatelé nehledali nelegální verzi, která by mohla obsahovat další nebezpečné látky a drogy. Data publikovaná v Cochrane Database of Systematic Reviews naznačují, že takzvaná léčba s pomocí heroinu může ve skutečnosti snížit užívání drog, zvýšit odstupňování od léčby a hlavně snížit úmrtnost.

Elektronické cigarety a opioidy?

Profesor Mark Tyndall z University of British Columbia, se také zabýval myšlenkou opioidní e-cigarety, ale stejně jako “crack pero” je to prozatím jen nápad. I když je kouření opioidů bezpečnější než jejich injekční aplikace, stále může způsobovat zdravotní problémy a nástroje, jako jsou e-cigarety, by mohly snížit jejich škodlivost.

Přinejmenším v některých zemích by nebylo těžké si představit to, že lékaři předepisují kokainovou e-cigaretu. Bezpečné zásobování však zatím není příliš populární. V Německu by mohl heroin předepisovat každý lékař, ale v celé zemi je stále jen 10 míst kde si jej můžou závislí pacienti nechat předepsat. 
 

Lidé přestanou užívat drogy, když najdou něco lepšího a my jim nic lepšího nenabízíme, jen je stále trestáme.


Říká profesor Tyndall.

Zdroj: Discover magazine