Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronické cigarety jsou silným nástrojem pro to, jak přestat kouřit!

Spojené království opět přináší důkazy týkající se vapingu jako nástroje, který pomáhá lidem přestat kouřit. 25. června zveřejnil britský Národní institut pro zdraví a péči (NICE) nový návrh doporučení, který povzbuzujuje zdravotnické pracovníky k šíření informací o vapingu. Manuál obsahuje jasné a aktuální informace pro kuřáky, kteří chtějí přestat kouřit pomocí elektronických cigaret.

NICE

Foto: pmlive.com

Výbor odborníků, který byl složený s pomocí Public Health England (PHE), přední britské zdravotnické agentury, říká, že e-cigarety obsahující nikotin s větší pravděpodobností povedou k úspěšnému ukončení léčby v kombinaci s odborným poradenstvím. Dále konstatuje, že vaping je podobně účinný jako krátkodobá i dlouhodobá substituční léčba nikotinem (NRT).

Uznává, že elektronické cigarety jsou výrazně méně škodlivé než kouření, i když dlouhodobé účinky na zdraví nejsou známy a požaduje financování nového výzkumu. Průvodce konsoliduje a aktualizuje osm předchozích příruček o kouření a bude k dispozici pro nahlédnutí do začátku srpna.

To by mělo mít značný dopad na úroveň důvěry mezi zdravotnickými pracovníky, protože někteří si dosud nebyli jistí nebo se zdráhají pomoci pacientům přejít z extrémně škodlivého kouření na podstatně bezpečnější elektronické cigarety.

Řekla Louise Rossová , bývalá manažerka organizace Stop Smoking Service v Leicesteru a současná manažerka rozvoje pro nekuřáckou aplikaci.

Spojené království jde příkladem v oblasti snižování škodlivých dopadů tabáku

V posledních letech se Spojené království stalo modelem pro snižování škodlivých dopadů tabáku (THR) a aktivisté doufali, že úředníci z oblasti veřejného zdraví budou tuto cestu následovat.

Britské univerzity zahájili studii, ve které poskytují zdarma e-cigarety stovkám lidí bez domova, populaci s vysokou mírou kouření. Výzkum posoudí, jak účinné jsou elektronické cigarety v odvykání kouření.

I přesto že doporučení NICE říká,že vaporizéry nebyly tak účinné jako substituční léčba na základě studie publikované v New England Journal of Medicine v roce 2019 - což je pro některé aktivisty zklamáním. NICE uvádí, že elektronické cigarety jsou vynikajícím nástrojem pro odvykání kouření.

Toto doporučení představuje vítězství pro zastánce snižování škodlivých dopadů tabáku. Nyní je lze citovat před organizacemi a zdravotnickými agenturami jako je WHO, které se za každou cenu staví proti vapingu. 

Víme, že vaping je velmi populární a efektivní způsob, jak přestat kouřit. Nyní máme důkazy z dalšího důvěryhodného zdroje a měli bychom se všichni snažit přimět více lidí, aby to vyzkoušeli. 

To vše by mělo být součástí uceleného sdělení pro lidi, kteří kouří, řekla Louise Rossová  o doporučení NICE.

A zbytek světa?

Zastánci vapingu však nejsou příliš optimističtí, pokud jde o to, že by tato doporučení mohla překročit hranice Spojeného království. V květnu, před Světovým dnem bez tabáku , potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) svůj postoj proti vapingu a uvedla , že tabákový průmysl propaguje elektronické cigarety jako pomůcky na odvykání kouření pod záminkou, aby přispěl ke kontrole globálního tabáku, a že změna od konvenčních tabákových výrobků na elektronické cigarety nevede k tomu, že lidé přestanou kouřit.

Strategie Spojeného království je v příkrém kontrastu se strategií USA a mnoha dalších zemí například latinskoamerických, které následují příklad Spojených států. Nesprávné informace o výhodách elektronických cigaret pro dospělé kuřáky stále ovlivňují velkou část veřejného mínění v USA. Mnoho bývalých kuřáků, kteří přešli na elektronické cigarety, bylo přesvědčeno, že řada plicních onemocnění hlášených v roce 2019 souvisela s vapingem nikotinu a mnoho z nich se vrátilo ke kouření cigaret což je velmi znepokojující.

Zdroj: NICE