Přejít k hlavnímu obsahu

Jak mluvit s dětmi o elektronických cigaretách

Jako rodiče máme značný vliv na činy našich dětí. Když budete s dítětem mluvit o vapingu, můžete mu pomoci v jeho rozhodnutí zda elektronickou cigaretu zkusí nebo případně mu můžete pomoci přestat, pokud už vapuje. Než začnete tento důležitý rozhovor, je dobré mít o elektronických cigaretách dostatek informací. V tomto článku se vám pokusíme dát návod jak s dítětem mluvit o vapingu v klidu a rozumně.

Co je elektronická cigareta a jak vypadá?

Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří aerosol podobný cigaretovému kouři zahřátím kapalné náplně komerčně nazývané e-liquid. Tento aerosol pak uživatel elektronické cigarety vtahuje do plic a vydechuje. Přestože oficiální název zní elektronická cigareta (e-cigareta), jedná se funkcí o vaporizér.

Můžeme se setkat se zkráceným označením e-cigareta stejně jako se slangovým „vejp“, „vapo“ či „vapka“.

E-cigarety se obyčejně skládají z baterie (nejčastěji nabíjecí), dále atomizéru (obsahujícího topné těleso, kovovou spirálku a vatu nebo knoty), nádržky na e-liquid a náustku. Baterie přivádí proud do topného tělesa atomizéru, které zahřívá kovovou spirálku na teplotu mezi 100–250 °C. Bavlněné knoty nebo vata (dle typu zařízení) do sebe mezitím nasakují e-liquid, který je přiváděn k zahřáté kovové spirálce. Tím dochází k odpařování, fyzikálně k tzv. vaporizaci. Výsledkem je aerosol (pára) připomínající kouř. Ve srovnání s klasickými zápalnými cigaretami se tedy v e-cigaretách nic nespaluje, nehoří ani se do nich nevkládá tabák.

e cigarety děti

Podrobnější informace o tom jak e-cigarety fungují a vypadají najdete v kapitole E-cigarety.

Užívání e-cigaret mezi dětmi

Mezi dětmi se celosvětově e-cigarety staly poměrně rychle trendovou záležitostí.

V České republice děti poprvé vyzkouší e-cigaretu mezi 12. až 14. rokem. Příležitostně nebo pravidelně u nás e-cigaretu užívá až 11 % žáků ve věku 13–15 let. U 16letých studentů jich e-cigaretu vyzkoušelo alespoň jednou v životě 43 % a pravidelně ji užívá až 17 %. Ve srovnání pohlaví jsou v ČR e-cigarety používanější mezi chlapci.

Oproti dospělým má užívání e-cigaret mezi dětmi svá specifika. Mladí lidé totiž na elektronické cigarety nahlíží jako na součást trendu a stylu, spíše než jako na „kouření“. Děti oproti dospělým preferují beznikotinové e-liquidy a jedním z hlavních lákadel jsou pro ně tzv. vapovací triky.

Technika, při které je potřeba vtáhnou do plic velké množství bílého aerosolu a ten následně vydechovat ústy či nosem v různých obrazcích (např. tvar kolečka či medúzy). Vapovací triky jsou velmi populární na sociálních sítích, především na Youtube, Facebooku Instagramu nebo Tik Toku. Na internetu lze najít také mnohá instruktážní videa, jak daný vapovací trik provádět. Časem se vaping, ale může stát návykem, protože ho děti používají k řešení další potřeby, jako je úleva od nudy, úzkosti a nakonec se mohou někteří stát závislými na nikotinu.

E-liguidy mají mnoho lákavých příchutí, nesmrdí jako klasické cigarety a mohou být i velmi diskrétní, proto je možné vapovat o přestávce kdekoliv, aniž byl cítit typický cigaretový zápach. Ze stejného důvodu je i prakticky nemožné vapující dítě přichytit při činu klasickou otázkou: Dýchni na mě! Nezbývá vám nic jiného než se zeptat.

Jak s dětmi mluvit o vapingu

Pravděpodobně přemýšlíte  jak do takovéto konverzace vstoupit. Využijte zprávy, reklamy nebo když společně s vaším dítětem uvidíte někoho vapovat v televizi nebo na ulici, tak zkuste zahájit konverzaci otevřenou otázkou: Co si myslíš o vapingu?“ Buďte, ale připraveni poslouchat ne přednášet.

Pokuste se na to podívat z jejich perspektivy, uznejte potenciální přitažlivost vapingu a pomožte  jim zvážit rizika oproti vnímaným výhodám. Když odpovídáte na jejich otázky nebo komentáře, raději nabídněte upřímné, přesné a vědecky podložené informace, než abyste se je pokoušeli vyděsit. Pokud si myslíte, že vaše dítě ještě nevapuje veďte tyto konverzace preventivě a často.

Pokud vaše dítě vaping už vyzkoušelo, pokuste se zjistit, proč. Zkuste otázku : Co tě baví na vapingu?“ nebo „Jak se při vapingu cítíš?“ Odpovědi na tyto otázky mohou odhalit potřeby vašeho dítěte, které lze řešit zdravějším způsobem. Je také důležité také mluvit s dětmi o tom, jak vnímají normy. Dospívající mají tendenci věci podceňovat a říkat nám věci tipu: Vždyť je to normální, vapují všichni nebo je to zdravější není to nebezpečné.

Rizika spojená s vapováním u dětí

Ačkoliv studie říkají, že je vaping o 95% méně škodlivý než kouření cigaret a u dospělých kuřáků může být velmi prospěšný jako pomoc při odvykání, tak většina náplní do elektronických cigaret obsahuje nikotin - návykovou látku, která se nachází i v klasických cigaretách, doutnících a dalších tabákových výrobcích. V případě dětí a nekuřáků se uvádí vyšší riziko rozvoje závislosti při užívání e-liquidů s nikotinem. Platí, že v čím dřívějším věku je nikotin užíván, tím citlivější je dětský mozek na vznik závislosti. Ze studií vyplívá, že lidský mozek se vyvíjí přibližně do věku 25 let a užívání nikotinu v dospívání může poškodit části mozku, které ovládají pozornost, učení, náladu a sebeovládání.

Pokaždé, když se mozek naučí nové dovednosti je mezi mozkovými buňkami vybudováno silnější spojení - neboli synapse. Mozek mladých lidí staví synapse rychleji než mozky dospělých. Nikotin mění způsob, jakým se tyto synapse tvoří.

Užívání nikotinu v dospívání může také zvýšit riziko budoucí závislosti na jiných drogách.

Vapování marihuany

Průzkumy ukazují, že mnoho mladých lidé, kteří vapují, zejména starší dospívající, nevapují  pouze e-liquidy  s nikotinem. Mnoho jich vapuje liquidy s obsahem CBD nebo THC což je psychoaktivní složka marihuany.

Vaping THC se liší od kouření klasických jointů, koncentrace THC v marihuanových e-liquidech, které se dají sehnat na černém trhu může být mnohem vyšší a vapování marihuany proto bývá mnohem účinnější. Jsou k dispozici v též v mnoha příchutích a jsou prakticky bez zápachu.

Vaping marihuany může způsobit podlité oči, sucho v ústech, zvýšenou chuť k jídlu, změny nálad a může zvýšit riziko deprese. Vapování marihuany bylo také zapleteno do nedávné kauzy poranění plic známé jako EVALI (E-cigarette, or Vaping, product use Associated Lung Injury).

Nastavte si s dětmi jasná očekávání!

 Řekněte mu, proč nechcete, aby vapovalo, a naznačte, že očekáváte, že vapovat nebude. Pokud se rozhodnete stanovit důsledky za porušení vaši vzájemné domluvy, nezapomeňte je dodržovat a ujistěte se, že tyto důsledky nejsou příliš tvrdé, represivní nebo dlouhodobé. Současně se snažte podporovat a odměňovat zdravější volby a zajistit, aby vaše dítě mělo jiné způsoby, jak se bavit, cítit se skvěle, zapadnout, zmírnit stres a řešit úzkost nebo deprese.

Zdroj: CDC