Přejít k hlavnímu obsahu

Online petice proti nové verzi vyhlášky č. 37/2017 Sb.

Návrh ministerstva předpokládá pouze jedinou povolenou příchuť náplní do e-cigaret - tabákovou.

šipka

PODEPSAT PETICI ZDE

 

Petice proti nové verzi vyhlášky č. 37/2017 Sb., která bude fakticky znamenat úplný zákaz vapingu v České republice

 

Vážení představitelé Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví, 

my, níže podepsaní občané, tímto vyjadřujeme svůj zásadní nesouhlas s plánovanou úpravou vyhlášky č. 37/2017 Sb., která by měla od roku 2025 fakticky zakázat vaping v České republice - a naopak podpořit užívání cigaret klasických. Důsledky této vyhlášky by přinesly zásadní zdravotní, ekonomické a společenské škody.

Proč vyhláška znamená faktický zákaz vapingu?

Návrh ministerstva předpokládá pouze jedinou povolenou příchuť náplní do e-cigaret - tabákovou. Dále zakazuje většinu látek, které jsou nyní v náplních běžné – tedy včetně těch tabákových. V důsledku tedy nebude možné užívat žádné náplně, včetně těch s tabákovou příchutí. Omezení vzhledu elektronických cigaret povede navíc k tomu, že ani samotné vapovací přístroje nebudou v ČR běžně dostupné.

Takto provedený zákaz vapingu:

1)      Přinese vážná zdravotní rizika mnoha občanům, kteří se mohou vrátit ke kouření. E-cigarety jsou výrazně méně škodlivou alternativou ke klasickým cigaretám. Podle odborných studií vaping snižuje zdravotní rizika spojená s kouřením až o 95 %. Návrat ke kouření bude mít devastující dopady na veřejné zdraví, včetně nárůstu počtů nemocí spojených s kouřením, jakou je například rakovina plic. Fakt snížené škodlivosti vapingu oproti cigaretám uznává i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

2)      Je v rozporu se schválenou vládní a národní politikou v oblasti závislostí, uvedenou v Národní strategii a dalších dokumentech. Odpor vůči návrhu vyjádřili například Jindřich Vobořil nebo Eva Králíková, uznávaní experti v oboru. Vláda se zavázala pomocí alternativ omezovat kouření – a nyní chce omezovat alternativy a kouření tím reálně podporuje.

3)      Vytvoří masivní černý trh a nelegální výrobu v ČR, včetně tzv. domácí výroby. Ta je spojena se značnými riziky pro zdraví uživatelů. Ani sám černý trh negarantuje kvalitu a bezpečnost prodávaných produktů.

4)      Znevěrohodní předvídatelnost podnikatelského prostředí a sníží daňové výnosy. Loni byla schválena nová spotřební daň, která by se od příštího roku stala zbytečnou. Její důsledky se dotknou jak spotřebitelů, tak státního rozpočtu. Návrat k tradičním cigaretám povede k vyšším nákladům na zdravotní péči a ztrátě pracovních míst v odvětví vapingu. Podnikatelé investovali do přípravy na novou daň, aby byl následně bez varování celý trh zrušen pouze technickou vyhláškou bez debaty ve vládě a v parlamentu.

5)      Je zaměřen výlučně na vaping, aniž by jakkoliv řešil problematiku kouření. Ročně zemře na nemoci spojené s kouřením přes 16 000 občanů ČR, je tedy naprosto nesmyslné, aby stát likvidoval kategorii, která je neporovnatelně méně škodlivá.Uvědomujeme si riziko, které vaping představuje zejména pro nezletilé a mladé uživatele a dosavadní nekuřáky. Uznáváme, že je potřebné ho řešit. Stát má však v současnosti celou paletu nástrojů, ale nevyužívá jich. Ilegální prodej lidem pod 18 let je realitou, kterou státní orgány nepostihují a Ministerstvo zdravotnictví ČR rezignovalo na osvětu a informování dětí i rodičů. Namísto tlaku na dodržování pravidel existujících se vymýšlejí pravidla nová – která pravděpodobně rovněž dodržována nebudou.  

Vážení zástupci Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR,

žádáme Vás proto, abyste zohlednili tyto argumenty a navrhovanou vyhlášku z projednávání stáhli. Apelujeme na odborně podloženou diskusi, která povede k rozumnému řešení potřebné regulace vapingu.

Navrhujeme zejména:

Důsledné vymáhání v současnosti platné legislativy, která umožňuje mnohem přísnější postihy, včetně zavření provozovny.

- Lepší osvětu a informovanost dětí a jejich rodičů o škodlivosti kouření a rizicích vapingu.

- Možné zpřísnění prodeje e-cigaret, s cílem minimalizovat dostupnost pro nezletilé, například formou licencovaného prodeje všech nikotinových výrobků.

- Možné omezení na obalech respektující míru škodlivosti – tedy omezení klasických cigaret, dále zahřívaného tabáku a nakonec elektronických cigaret 

 

V Praze, dne 8. 8. 2024