Přejít k hlavnímu obsahu

Podcast: E-cigarety mohou zachránit ty nejzranitelnější

Nejnovější epizoda podcastu University of Oxford a Cochrane „Pojďme mluvit o elektronických cigaretách“, potvrzuje sílu vapingu jako nástroje pro snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem, zejména mezi zranitelnou populací.

„Let's Talk e-Cigarettes“ je populárně vědecký podcast o nejnovějším výzkumu v oblasti elektronických cigaret. Přednášející jsou dvě vědkyně z Oxfordské univerzity, které jsou součástí skupiny Cochrane pro závislost na tabáku: Jamie Hartmann-Boyce a Nicola Lindson. Publikace je financována společností Cancer Research UK a je k dispozici na Spotify a iTunes nebo na webových stránkách Cochrane a Oxford University.

Podcast vždy začíná trefnou skladbou s irskou melodií a hned v úvodu je vznesena otázka bezpečnosti vapingu, která je stále velkým tématem. Vědci v každé epizodě zdůrazňují to, že je třeba tyto otázky řešit prostřednictvím spolehlivých informací, jako jsou Cochrane review, kde „všechna fakta byla ověřena minimálně dvakrát." Stejně tak hosté vysvětlují, že obsah každé epizody pochází z jejich investigativní práce, kdy fakta o elektronických cigaretách hledají ve vědecké literatuře a nejnovějších relevantních studiích.     

Potenciál elektronických cigaret 

První epizoda z roku 2022, která byla odvysílána 28. ledna, začíná zmínkou o studii vedené doktorem Pasquali Carpinetem z University of Catania, publikované v časopise Nicotine and Tobacco Research. Cílem bylo „prozkoumat změny chování kuřáků s poruchami schizofrenního spektra, kteří přešli na elektronické cigarety.“

Studie se zúčastnilo 40 lidí, kteří neměli v úmyslu přestat kouřit nebo omezit spotřebu cigaret, zhruba polovina dostala zařízení Juul se zásobou kapslí na 12 týdnů. Při poslední návštěvě ve 24. týdnu vědci zjistili, že 57,5 ​​% ze skupiny snížilo spotřebu cigaret o 50 % nebo více a  35 % přestalo kouřit úplně. Na konci studie všichni účastníci stále používali e-cigarety.

Síla vapingu

Po úvodu se přednášející přesunuli k hlavnímu tématu epizody, na kterém se jako host podílela Dr. Sharon Cox, výzkumnice na katedře behaviorálních a zdravotních věd na University College London, která se věnuje studiu zdravotních komplikací souvisejících s tabákem a tomu jak je e-cigarety mohou pomoci je snížit.

Doktorka vysvětluje, že se k e-cigaretám dostala při práci s bezdomovci. Tato zkušenost ji přiměla přemýšlet, proč, když se tato metoda přechodu na bezpečnější alternativu uplatňuje v oblastech, jako je užívání drog, užívání alkoholu nebo u sexuálních deviantů, není tento princip doporučován ve vztahu k užívání tabáku. Když začala tuto myšlenku uvádět do praxe, uvědomila si, jak moc může lidem pomoci, fyzicky, emocionálně, tak duševně. 

Doktorka Cox vypráví, jak byly e-cigarety přijímány s nadšením, otevřely rozhovory se zranitelnými lidmi a nabídly jim šanci zlepšit kvalitu jejich života.  Velkým překvapením bylo, že i zaměstnanci asistenčních center přestali kouřit pomocí vapingu, který byl zpočátku jimi nabízen pacientům.

Elektronické cigarety dokáží udržet lidi v léčbě nebo je udržet v zájmu o změnu svého chování, aniž by nutně přemýšleli o ukončení, což může být pro některé z nich velký krok. V tomto smyslu se vaping ukázal jako nástroj snižování škodlivých dopadů tabáku s velkým potenciálem. Nakonec může pomoci s kouřením přestat a to i extrémně zranitelné populací, jako jsou lidé s psychickými problémy nebo bezdomovci.

Elektronické cigarety ve velkém

Národní institut pro výzkum zdraví ve Spojeném království se domnívá, že už bylo dostatečně prokázáno, že vaping může pomoci změnit chování lidí tak, že nakonec s kouřením přestanou. Z tohoto důvodu schválila rozsáhlou randomizovanou studii, která probíhá po celé zemi studii ve 32 centrech.

Uvedená studie, jak vysvětlila Dr. Cox, začala teprve v září 2021 výběrem vhodných center a nábor účastníků začne v únoru 2022. Studie potrvá tři roky, takže na výsledky si budeme muset chvíli počkat . Existují však některé důležité body, o kterých již lze diskutovat.

V první řadě je tu výběr elektronických cigaret, které budou lidé používat. U nich je zmíněno, že zásadními faktory jsou cena, snadnost jejich plnění a příchutě (mezi nimiž se nabízí tabák, ovoce nebo mentol). Stejně tak hrají ústřední roli relevantní informace o užívání tabáku a o tom, jak pomoci lidem přestat kouřit, ale také školení používání a výběr samotných elektronických cigaret (jak je plnit, jak se o ně starat, komu je dávat a jaký typ). 

Jak vysvětlila Dr. Cox, doufáme, že z celého tohoto procesu vznikne úplný a spolehlivý zdroj informací, který bude sloužit všem, kteří chtějí s kouřením přestat, ale i těm co jim v tom pomáhají.

Všichni mají nárok na zdraví

Jednou ze zásadních otázek, na které Dr. Cox v podcastu odpovídá, je, proč, pokud jde o lidi ve zranitelných situacích, se otázce kouření nedostává pozornosti a podpory, proto aby byla vyřešena. Hlavním důvodem je to, že přinejmenším u této populace, která je trvale závislostí na tabáku velmi ohrožena, není jeho užívání považováno za prioritu.

Navzdory tomu doktorka Cox trvá na tom, že je lidské právo, mít možnost lepší kvality života, a to v tomto případě to znamená poskytnout těmto lidem nezbytnou pomoc při odvykání kouření. Ve skutečnosti ale, poukazuje na obecné zanedbávání zdravotních problémů v této zranitelné populaci. V tomto smyslu jsou elektronické cigarety nejen skvělým nástrojem veřejného zdraví, ale také dávají těmto lidem možnost a mít pocit, že něco pro své zdraví dělají. 

Podcast v originálním znění si můžete poslechnout zde