Přejít k hlavnímu obsahu

Postoj Evropanů k elektronickým cigaretám

Nezávislá evropská aliance Vape (IEVA) nedávno spustila informační web pro dospělé kuřáky a tvůrce politik, kteří se chtějí dozvědět více o vapingu. Nový web Vapingfacts.eu má poskytnout základní faktické informace o elektronických cigaretách, o tom, jak fungují, a o potenciálních výhodách, které mohou kuřáci získat pokud přejdou od cigaret k vapingu.

Dustin Dahlmann, prezident IEVA, řekl: „ Čím více kuřáků rozumí vapingu, tím je pravděpodobnější, že přejdou na tuto méně škodlivou alternativu a s kouřením přestanou. Proto jsme potěšeni spuštěním webu vapingfacts.eu, zdroje určeného pro dospělé kuřáky a zákonodárce, kteří chtějí porozumět základům vapingu.

 
S tolika dezinformacemi o vapingu a mnoha tvrzeními, že jsou elektronické cigarety stejně špatné jako kouření, doufáme, že vyčistíme vzduch vysvětlením základních faktů.

IEVA se domnívá, že web je potřebný, vyplývá to z nejnovější studie, kterou provedla Evropská komise, protože navzdory údajům, které ukazují, že vaping je účinná metoda odvykání, se drtivá většina Evropanů s malými nebo žádnými zkušenostmi s těmito produkty se domnívá, že kuřákům s odvykáním nepomůžou.

Navzdory těmto mylným doměnkám studie zjistila, že procento vaperů, kteří úplně přešli z kouření na vaping, se v roce 2020 zvýšilo o masivních 121%. 

Nejnovější Cochrane metaanalýza více než 50 studií, dospěla k závěru, že vaping je o 70% účinnější než substituční terapie nikotinem.

Aktualizace důkazů veřejného zdraví z roku 2021 společnosti Public Health England také zjistila, že vaping byl než substituční terapie.

Zpočátku bude stránka k dispozici v angličtině, nicméně IEVA ji v následně uvede do provozu v řadě dalších evropských jazyků.

 

Pokud jde o přínosy pro veřejné zdraví, stránka uvádí:

Vaping může potenciálně hrát roli ve snižování škodlivých dopadů tabáku, v boji proti rakovině a dalším chorobám souvisejícím s tabákem.

Abychom zjistili, jak to udělat, můžeme se podívat na příklad do Velké Británie nebo na Nový Zéland. Tyto země jsou považovány za globální lídry v oblasti kontroly tabáku a mají jedny z nejnižších hodnot kouření na světě. Obě země přistupovaly k vapingu opatrně a podívejme se na to kde jsou nyní.

Stránka IEVA zdůrazňuje všechny zásadní a rozsáhlé výsledky studií s elektronickými cigaretami. 

Za zásadní je stále považována studie z roku 2015, kdy organizace Public Health England zveřejnila na základě důkazů, že vaping je„ nejméně o 95% méně škodlivý než kouření “, a vyzvala současné kuřáky, aby tuto technologii vyzkoušeli, pokud by nebyli schopni přestat jinými způsoby. 

Zdroj: Eurobarometr