V balení kromě Oxvy Xlim Pro v celé své karbonově černé kráse najdete také inovované “vrchem“ plněné cartridge s odporem 0.6 a 0.8 ohmu. Vlastně jsou plněné z boku, ale plnící otvor je umístěn tak, že pro naplnění cartridge (konečně) není třeba ji vytáhnout ze zařízení. Nezbytné psaní v balení samozřejmě nechybí, stejně jako kratičký USB-C nabíjecí kabel a Oxví klíčenka. Ach, kolik já už těch klíčenek mám?
Tělo je vyrobeno ze slitiny zinku a PCTG, designové panely Pročka jsou vyráběny takzvanou In-mold technologií, která zajišťuje lepší odolnost vůči otěru, odřeninám při nošení v kapse a všeobecně povrchovka zkrátka víc vydrží. Nevím, jak jsou na tom ostatní barevné varianty, ale můj black carbon vypadá opravdu pěkně (i nyní, po intenzivním testování, je povrch bez jediného škrábanečku). Záměrně nemluvím o displeji, o něm raději až později.
Zařízení ukrývá baterii o kapacitě 1000 mAh, což hned zkraje musím vypíchnout jako velké plus. Ač těžko odhadovat, jak se zařízení bude chovat po delším provozu, v řádu několika či více měsíců, musím říct, že výdrž na jedno nabití je skvělá. Z plného nabití jsem se na nulu (ne)dostala po třech dnech plného používání; rozumějte, Pročko bylo po dobu testování mé hlavní zařízení po celý den - zařízení, se kterým ráno vstávám a večer z něj vapuju “na dobrou noc“. Třetí den jsem celý provapovala na červené lajně, a i tak večer ještě zbývala trocha šťávy. Tehdy jsem ale už vzhledem k následujícímu pracovnímu dni Oxvu připojila na nabíječku a ta si za 40 minut (nejspíš díky podpoře rychlonabíjení a až 2A) zase spokojeně zářila zeleným světýlkem.
Nejen výrobce Oxva si dává záležet na tom, aby příslušenství, respektive tedy cartridge, bylo kompatibilní napříč modelovou řadou nebo i dál, a je to moc dobře. Cartridge totiž můžete vyjma modelu Xlim C, který jako jediný využívá pody s výměnnými žhavícími tělísky, prohazovat mezi zařízeními Xlim jak se vám zlíbí. Nebo jak (jako já) musíte, když vás cartridge zcela nečekaně opustí. Protože jste zcela nečekaně spálili hlavu žhavením nasucho. Protože jste si nehlídali stav liquidu. Ehm…
Co je ale novinkou, jsou již zmíněné vrchem-bokem plněné cartridge. Zpočátku, přiznávám, jsem to viděla spíš jako ne zrovna šťastný pokus o usnadnění života nejednoho vapera, co má jen dvě ruce a plnění Xlimky je pro něj oříšek, pokud si nemá kam položit alespoň jednu věc z rukou, ale opak je pravdou. Špuntík drží jako židovská víra, v kapse mi nikdy nechtěně neopustil své místo, těsní, jak musí, nevypadá, že se jen tak “oběhá“ a brzy se utrhne, nijak na cartridgi nepřekáží (snad jen vizuálně) a… Jo, vážně rychle se na to zvyká. Došel liquid? Vytáhnu lahvičku, odšpuntuju, dotankuju, jedu dál. Paráda. Jediný malý mínus je, že už nás nic nenutí jednou za čas vyndat cartridge z PODu, a tak je fajn to mít na paměti a nezapomínat, že potvora kondenzát se někdy prostě může vytvořit a rád nám pak zaleze tam, kam nemá. Ne že by tím Xlimy obecně nějak trpěly (vážně netrpí, mám jich doma několik), ale lepší to hlídat než řešit poškozenou elektroniku, což?
Teď si dáme trochu čísel:
Protože baterie narostla z 900 mAh (Oxva Xlim, Xlim V2, C, SE), trochu nám hubeňourka i přibrala. Zatímco sestřičky mají od 40 g (SE) do 47 g (V2), Pro se vykrmila na rovných 66 gramů. Není to žádná obezita, ale v ruce je to znát. Výška je pak 111 mm, šířka 25 mm a tloušťka 14 mm (je to pořád Slimka).
Dostávám se k další inovaci a tou je žhavící tlačítko. Najdete ho na levém boku, perfektně se tiskne a je přímo naproti airflow. To bude pro některé možná trochu problém, protože při přirozené pozici ruky při vapování (a tedy tisknutí tlačítka palcem) si airflow geniálně zakryjete ukazováčkem. Mně osobně se to neděje (i když prsty mám všechny, včetně ukazováčků), protože držím Pročko jako klasickou cigaretu mezi prsty, jak můžete vidět na fotce.
Airflow je při potahu volné a tisk tlačítka je pro mě pohodlný. Co se pak týče automatického potahu, nemám ani slovo proti. Funguje na jedničku s hvězdičkou. Slider pro nastavení vzduchu je ten pro Oxvy Xlim typický a stejně typicky spolehlivý. Nemám šanci ho v kapse, tašce nebo letmým pohybem posunout, nehne se ani o píď, dokud nebudu sama chtít. Yes!
A konečně ten zatracený displej. Proč zatracený? No, hleďte. Všechna moje zařízení se u mě mají jako v bavlnce, rozhodně nejsem chronický ničitel povrchovek, mistr ve vytváření oděrek a škrábanců na displejích, ani specialista obouchaných rohů nebo jiných zubů času a nešetrného zacházení. Displej Oxvy si to ale nemyslí. Už po týdnu (týdnu!) se na něm objevily nehezké škrábance neznámého původu, které sice při pohledu na aktivní displej nemáte šanci zaznamenat, ale… To vědomí, že tam jsou, chápete?
OLED displej je výborně čitelný, informuje o kapacitě baterie pomocí ikonky, zobrazuje počet potahů, odpor cartridge, nastavený výkon a (ne)uzamčení fire buttonu. A je menší než by se mohlo zdát. Při pohledu na zhasnutý displej máte totiž dojem, že plocha pro zobrazení je podivuhodně velká. Je spíš podivuhodně zbytečně velká. Ano, pod zmíněnými údaji je prostor pro RGB lajničku, která umí zajímavé zářivé kousky - předvede je na základě vašeho nastavení při potahu, respektive během něj informuje o stavu nabití baterie (naštěstí se ale dá i zcela vypnout) - ale i tak mohl být displej o chlup menší.
Výkon se pohybuje v rozmezí 5-30 W, což je o 5 wattů více, než dovoluje třeba verze V2. Podporovaný odpor je pak 0.3-3 ohmy (ale top fill cartridge jsou zatím jen v odporech 0.6, 0.8 a 1.2 Ω). Kapacita pro e-liquid jsou klasické 2 ml. Nechybí ani ochrany, které jsou u těchto zařízení snad samozřejmé; ochrana proti zkratu, dlouhému potahu, podbití baterie nebo přehřátí.
Závěrem…
Jak jsem Pročko zpočátku trochu podceňovala a obávala se o její místo na trhu, myslím, že si ho v pohodě zaslouží a najde. Pro verze by měla slibovat a doopravdy nabízet něco extra, něco jiného, speciálního. A já myslím, že to mám. Nové cartridge (už jiné nechci!), tlačítko na boku, spolehlivá funkčnost, třídenní vaping bez dobíjení, dostatečný výkon, jednoduchá obsluha, žádné neduhy projevující se s dlouhodobějším používáním. Je to ten vrchol Slimek, který jsem zmínila v úvodu. Povedený 92% vrchol.
Nové cartridge najdete ve vape shopech pod označením Oxva Xlim V3 Pod (top fill)
Okénko do ovládání na závěr:
- pětiklik - zapnutí/vypnutí zařízení
- čtyřklik - uzamčení/odemčení spínacího tlačítka
- trojklik - nastavení výkonu, pro potvrzení nastavení stačí pár sekund počkat nebo potáhnout, Oxva si zapamatuje volbu sama a použije ji při každém vložení dané cartridge
- dvojklik - nastavení vaší soukromé barevné párty; lze nastavit “promítání duhy“, využít lehce zbytečné indikování stavu nabití (zelená - modrá - oranžová - červená) nebo barvičky vypnout, což oceníte zejména večer, kdy Oxva svítí málem i sousedům do oken
- stisk a podržení klasicky aktivuje potah
- sedmiklik - vynulování počtu potahů (max. 9999, pak Oxva vynuluje automaticky)
Hodnocení ve své třídě:
➕ Nová cartridge
➕ Výdrž baterie a rychlost nabíjení
➕ Funkčnost
➕ Subjektivně vzhled
➖ Každý nemá v oblibě barevnou párty při vapingu
➖ V ruce je znát vyšší váha
➖ Povrchová úprava je hladká a tedy kluzká