Přejít k hlavnímu obsahu

RECENZE Uwell Caliburn X POD

Ahoj lidi! Tak se ke mně dostal další POD z rodiny Caliburnů. Tentokrát, jak už nadpis napovídá, se podíváme na model nesoucí označení X. 

Připomeňme si na malou historii těchto modelů, řekl bych, že si takové ohlédnutí zpět do minulosti rozhodně zaslouží.

První vlaštovkou byl klasický Caliburn, který spatřil světlo světa už v roce 2019. V podstatě se jednalo o absolutně základní POD, který z pohledu dnešních zařízení pomalu ani nestojí za řeč. Kdo by to byl řekl, že ten čas tak letí, že?  Spolu s ním vyšel i Caliburn KOKO. Dalo by se říct, že šlo o Caliburna zlomeného vejpůl a složeného na šířku.
Následující model nesl označení Caliburn G, který přišel s vyšší kapacitou baterie, USB-C nabíjením a výměnnými žhavícími hlavami. A stejně jako u předchozího modelu i zde se objevil širší sourozenec, tentokrát s označením Caliburn KOKO Prime.

Nedlouho po Géčku, koncem roku 2021, se objevil Caliburn A2. Ten se opět vrátil z nepochopitelných důvodů zpět k výměnným cartridgím bez možnosti výměny žhavících hlav.
Následoval model G2, který si z původních modelů G a A2 vzal samé dobré věci, přidal možnost úpravy vzduchu, vyšší kapacitu baterie a vznikl tedy skutečně povedený POD systém pro každého.

Více se o některých předchozích modelech dozvíte v našem srovnávacím testu Caliburnů.

No, a teď tu přede mnou leží Caliburn X, který má navíc displej, smysluplnější úpravu vzduchu, možnost nastavení výkonu, počítadlo potahů a prostě vše, co můžete potřebovat pro vaší maximální spokojenost.

Caliburn X

 

Co si pro nás Uwell s označením X připravil konkrétně?

Co se balení týká, tak velice pěkná černá krabička se stříbrným potiskem sice nebude úplně výstavní kousek na poličku, ale špatně rozhodně nevypadá. V rukávu balení je i průhledné okénko, které vystavuje na světlo světa můj Caliburn X v parádní tmavomodré barvě označované jako Ink blue.  

Obsah krabičky je vcelku klasika napříč zařízeními obecně. Čeká tu na nás samotné zařízení s osazenou hlavou UN2 o odporu 0,8 ohm, dále je tu náhradní žhavící hlava UN2 o odporu 1,2 ohm. Obě hlavy jsou meshové a obě pasují i do Caliburna G a G2. Což je velmi fajn, protože pokud máte ve stáji i původní „Kaliče“, tak rozhodně tohle oceníte.

Samozřejmostí je i přítomnost USB-C kabelu pro nabíjení zařízení. No, kabelu… Spíš kablíku, on má totiž na délku tak asi 8 cm. Pozitivní je fakt, že můžete vapovat i při nabíjení, akorát tedy doporučuji použít jiný kabel než ten z balení, jinak si užijete docela kvalitní jóga session ve stylu Mansona, pokud tedy nabíjíte třeba z notebooku, co máte na kolenou…

Samozřejmostí jsou i nějaké ty materiály k pročtení, jako třeba manuál, který nikdo nikdy nevytáhne z obálky.
No a tím bysme měli balení za sebou a můžeme se vrhnout na samotný Caliburn X.

Cartridge, která zapadá do těla podu a je držena poměrně silnými magnety, má objem 3 ml. Do ní se zespod zasunují žhavicí hlavy, nečekaně. No a plnění je tu fakt hračka, protože velký černý naustek jde sundat prakticky bez násilí. Pod ním se ukrývá plnicí otvor, který je opatřen membránou a tedy nemá tendenci pod naustek „slintat“. Pozitivní je, že ani spodem nemá cartridge tendenci rosit, jak to bývá u jiných modelů. To rozhodně cením.

Caliburn X

Tělo Caliburna X je vyrobeno ze slitiny hliníku, pár kousků plastu a nějakých těch drátků. 

Přední část si pro sebe zabírá krásně přehledný displej, nad kterým se nachází žhavicí tlačítko, které můžete, ale nemusíte pro žhavení používat. Tím však funkce tohoto tlačítka nekončí. Různý počet stisků nás přenáší do nastavení výkonu (3x), resetu potažení (4x), zámku tlačítka (2x) a samozřejmě nám umožňuje zařízení vypnout a zapnout (5x).

Jak je u Caliburnů už zvykem, je zde integrováno i podtlakové spínání žhavení. Stačí tedy potáhnout z PODu a žhavení se spustí samo. A že je to docela frkot. Podtlak je výborně odladěný a žhaví ihned.

Avšak narazil jsem zde na jednu nepříjemnou chybu. Pokud na cartridgi zatlačím, začne Xko samo žhavit. To se mi moc nezamlouvá, neboť Caliburna nosím v malé kapsičce u jeansů a když sedím v autě, tak má tendenci sepnout.

Spodní stranu zařízení si pro sebe zabral USB-C port, který budete potřebovat využít až zhruba po odpaření 5 ml náplně. Protože tahle baterka jen tak nedodejchá. Na boku těla je pak posuvník pro úpravu množství vzduchu. Prostě pěkné a elegantní zařízení.

Ještě na chvilku se vrátím k displeji. Už jsem říkal, že je přehledný. Nezmínil jsem však, co vše nám displej podává za informace.

Caliburn X displej

V prvním řádku je indikátor stavu baterie, ve druhém je nastavený výkon. K zobrazení výkonu se sluší dodat, že při potahu se změní na ukazatel délky potahu samotného.
V dalších řádcích je zobrazeno napětí proudící ke spirálce, odpor žhavící hlavy a jako poslední je počítadlo potahů. Vzhledem ke kapacitě displeje však potahy končí na hodnotě 999 puffs.

Technické parametry:
Rozměry: 107,4mm x 27,5mm x 15,6mm
Výkon: 5 W-20 W
Objem cartridge: 3 ml
Baterie: 850mAh
Nabíjení: USB-C port

Co taková chuť z Caliburna X?

Inu, to máte tak… V Uwellu jsou známí tím, že si dost potrpí na to, jak jejich zařízení podávají chuť. A dlužno dodat, že je tomu tak i zde (aby taky ne, když jsou použity hlavy z G a G2).  Ať jsem do Čulibrka zvrhnul cokoliv, tak byla chuť parádně věrná, žhavící hlava stíhala zásobovat na výbornou a i při chainvapingu nejevila známky špatného sání. Výdrž hlav je v průměru 14 dní a její končící životnost poznáte dostatečně dopředu.

No a teď už zbývá jen hodnocení. Tak to nebudu déle odkládat a jde se na to!

 

Hodnocení ve své třídě:

➕ Čistý design
➕ Přehledný a čitelný displej
➕ Chuť
➕ Rychlý podtlakový spínač
➕ Na POD velká kapacita baterie
➕ "Suchý provoz"

➖ Samožhavení při výraznějším zatlačení na cartridge
➖ Horší povrchová úprava
➖ Často si můžete rozladit nastavení vzduchu, protože posuvníkem lze snadno hýbat

 

A už nám chybí jen procentuální hodnocení, dovolím si říct, že Caliburn X si mezi PODy našel své stálé místo a rozhodně má, co nabídnout. 

Škoda jen té povrchovky, která, alespoň v mém případě, dost sráží hodnocení. Dávám objektivně nadprůměrných 81 %.