Dnes jsem si pro Vás připravil, troufám si říct, docela obsáhlou srovnávačku tří generací PODu UWELL CALIBURN. Takže "jak šel čas s Caliburny"?
SROVNÁVACÍ TEST 3× UWELL CALIBURN
Mrkneme se spolu na původní, tedy první verzi UWELL CALIBURN, poté na CALIBURN G a zakončíme to novinkou CALIBURN A2. Zajímá Vás jak proti sobě navzájem obstojí tihle tři "Čuliburni"? Tak to pojďme zjistit!
Balení
UWELL Caliburn
V elegantní černé krabičce se „zlatým“ potiskem prvního Caliburnu najdeme samotné zařízení, nabíjecí kabel MicroUSB, jednu cartridgi a samozřejmě i nějaké to čtení (jako by to někdy někdo četl).
UWELL Caliburn G
Co se "géčka" týká, tak se opět jedná o elegantní černozlatou kombinaci barev. Uvnitř krabičky se nachází samotné zařízení, cartridge s předinstalovanou hlavou, žhavicí hlava (jo, u "géčka" měníte hlavy!) a asi nejkratší USB-C kablík, co kdy kdo vyrobil. Samozřejmostí je i nějaké to čtení.
UWELL Caliburn A2
Oproti předchozím dvěma se liší už přebal krabičky. Vsází se zde na padesát odstínů šedi, což mi v podstatě nevadí. Balení Uwell Caliburn A2 obsahuje zařízení, dvě cartridge, a manuál.
... třeba zrovna od Caliburnu G žejo.. Ale štve mě to! Chci kabel! A klidně hned dva! A třímetrový!!!
Resumé balení
Když si shrneme obsah balení, tak se dá v podstatě říct, že je u všech tak nějak stejné. Body dolů jdou za Caliburnem A2 za absenci kabelu a za Caliburnem V1 pro absenci náhradní cartridge a také jako jediný, služebně nejstarší model, má MicroUSB konektor.
Technika
Všechny verze UWELL CALIBURN mají jak žhavicí tlačítko, tak i podtlakový spínač. Můžete tedy žhavení spouštět buď tlačítkem a nebo jen potažením samotným (vytvořením podtlaku), což se docela hodí když máte plné ruce práce a POD držíte jen v puse - díky hmotnosti to jde takřka u všech. Všechny mají také výměnnou cartridgi a vrchni plnění schované pod náustkem.
Tím podobnosti tak nějak končí. Pojďme to rozebrat trochu hlouběji.
UWELL CALIBURN
Tělo vyrobené z lehké hliníkové slitiny, hladké, jen s mělkým vroubkováním po kratších stranách. Pod nechrastícím spínacím tlačítkem na čelní straně, je přítomna dioda indikující stav baterie zařízení.
Na vrchu je cartridge, pod jejímž černým naustkem se skrývají otvory pro plnění. Nutno uznat, že si tu musím vypomáhat nožem abych onen náustek dokázal sundat. Magnety držící cartridge jsou poměrně slušně dimenzované a cartridge tedy nemá tendence opustit zařízení při pádu nebo rychlejším pohybem ruky. Spodní stranu si pro sebe uzurpuje MicroUSB port pro nabíjení baterie o kapacitě 520 mAh.
Technické parametry:
Rozměry: 110 x 21 x 11,6mm
Výkon: 11W
Objem cartridge: 2ml
Cartridge: výměnná bez možnosti výměny žhavení
Baterie: 520mAh
Nabíjení: MicroUSB
UWELL CALIBURN G
U Géčka už od prvních chvil pozoruji změnu. Tělo je buclatější oproti prvnímu Caliburnu a není vyrobeno z kovu, ale z plastu. Zvětšené tělo ukrývá baterii s kapacitou 690 mAh, která je nabíjena přes USB-C port ve spodní části zařízení.
Na čelní straně zařízení je opět spínací tlačítko, které je však bohužel poněkud volné a tedy cítíte jeho pohyb do stran v uložení. Naštěstí ale nechřestí. Indikační dioda se nám trochu změnila, z kulaté na obdelníkovou, a přesunula se do spodku čelního panelu. Je tedy lépe čitelná při potažení. Co se týká plnění, tak Géčko drží stejný systém jako Caliburn V1, pod černým naustkem je plnící otvor se zpětnou „klapkou“. Zde je vše lépe dotaženo a není třeba pro sundání naustku používat jekékoli nástroje či násilí. Žhavicí hlava umístěná zespod cartridge je pouze násuvná, doporučuji před vložením nové, namáznout okroužky, jinak se ji tam moc nechce.
Rozhodně je znát zlepšení.
Technické parametry:
Rozměry: 108,3 x 22,5 x 12,6 mm
Výkon: 15 W
Objem cartridge: 2 ml
Cartridge: vyměnitelná včetně vyměnitelné žhavící hlavy
Baterie: 690 mAh
Nabíjení: USB-C
UWELL CALIBURN A2
A2 se vrací ke štíhlému kovovému tělu, které je však bez vroubkování a podobných designových vylomenin. Velmi zde oceňuji velký výřez ve vrchní části zařízení, skrz který mám perfektní přehled o hladince liquidu v cartridgi. Na čelní straně se zde nachází indikační ledka a samozřejmě žhavicí tlačítko. Tlačítko má opět trochu vůli, ale nijak nechrastí v uložení. Spodní strana Caliburnu A2 nese USB-C port pro nabíjení baterie o kapacitě 520mAh. Tato poslední verze Uwell Caliburn se vrátila k výměnným cartridgím bez možnosti měnit samotnou hlavu. Cartridge je opět vybavena zpětnou klapkou na plnicím otvoru, který se opět schovává pod naustkem cartridge. Onen naustek mi přišel nejlepší z Caliburní trojky. Prostě mi nejlépe padne do papule.
Technické parametry:
Rozměry: 110,1 x 21,3 x 11,7 mm
Výkon: 15 W
Objem cartridge: 2 ml
Cartridge: vyměnitelná bez možnosti vyměnit žhavení
Baterie: 520 mAh
Nabíjení: USB-C
Resumé techniky
V podstatě můžu konstatovat, že původní Caliburn za svými novějšími bráchy poněkud zaostává. Především ve výkonu. Ono rozdíl 4W je občas dost znát pokud se bavíme o základních zařízeních a nízkých výkonech. Co se týká baterie tak jasně vede Géčko, ale pouze papírově. V podstatě mohu říct, že je to velmi vyrovnané co se použitelnosti týká.
ŽIVOT S CALIBURNEM
Denodenní tahání PODů od Uwellu nebylo nic co by mi vadilo. Pouze na těchto zařízeních se dá fungovat úplně na pohodu. Pokud bych tu měl zmínit asi největší osinu v pozadí, tak je to prakticky nesundatelný naustek cartridge na původním UWELL CALIBURN. Kolikrát jsem se přistihl při myšlence na to ho vyhodit, zbavit se ho, rozmlátit ho kladivem, přejet raketoplánem atp…
Zato provoz dvou novějších byl úplně pohodový. Prostě takový, jaký by měl být. Naplnit, nacvaknout cartridgi a hurá do huby. Opět jsem zařízení tahal do práce, kde zakusila nepěkné chování. Všechna však stále fungují a povrchové úpravy drží u všech obstojně.
Co se týká rychlosti nabíjení, tak suverénně vede UWELL CALIBURN A2, je to dáno kombinací 520 mAh baterie a vyššího nabíjecího proudu. Trochu se sice hřál ale nijak extrémně.
Do ruky mi díky vroubkování nejjistěji padl UWELL CALIBURN G. Neměl jsem pocit, že mi z ruky někam odcestuje.
Podání chuti mi přišlo nejlepší z UWELL CALIBURN A2. Nejslabší, zřejmě díky nižšímu výkonu mi přišel první Caliburn. Není to vyloženě zlý, ale na novější modely prostě nemá. Ale vlastně by to tak mělo být, novější generace tudíž přináší zjevné vylepšení a tak to má být. Všechna zařízení jsou vcelku fajn univerzály na jakoukoli příchuť, i když třeba u Géčka mi sladké příchutě nepřišly tak dobré. Každopádně not bad.
Díky nižšímu výkonu mi nejdéle vydržela cartridge u původního UWELL CALIBURN. Skoro dva týdny úplně na pohodu. Nejnižší výdrž mělo Géčko. Nižší odpor se podepsal na výdrži jednoznačně.
Co vy na to? Souhlasíte se mnou nebo byste mi nejraději tuhle srovnávačku omlátili o frňák?