Přejít k hlavnímu obsahu

Studie v USA hodnotí vzorce používání příchutí u dlouhodobých uživatelů elektronických cigaret

Dlouhodobá studie zkoumající změny ve vzorcích používání příchutí e-liquidů zjistila, že mladí vapeři a exkluzivní uživatelé elektronických cigaret mají tendenci, nakonec přecházet od tabákových příchutí k sladším, jako jsou cukrovinky a ovocné příchutě.

Studie s názvem „Změny preferencí příchutí v kohortě dlouhodobých uživatelů elektronických cigaret“ hodnotila změny ve vzorcích chování ve vztahu k příchutím, nežádoucím účinkům hlášeným samy sebou a hodnotila očekávané reakce uživatelů na možné příchutě. Tato studie vznikla jako reakce na restrikce příchutí e-liuidů, které mnohé americké státy plánují zakázat nebo již zakázaly.

Vědci analyzovali údaje shromážděné od 383 dospělých účastníků, kteří dokončili dva online průzkumy elektronických cigaret v letech 2012 až 2014 (základní průzkum) a znovu v letech 2017 až 2019 (následný průzkum). V obou průzkumech museli účastníci odpovědět na následující otázky:

Přemýšlíte o vaší preferované příchuti e-liquidu? 

Jak se jmenuje tato  příchuť?

Účastníci byli požádáni o seznam všech příchutí použitých za posledních 30 dní.

Byli povinni hlásit jakékoli nežádoucí účinky (podrobný popis) s přidruženou příchutí.

Věk účastníků byl v průměru 44 ± 12 let; 86% bylo výlučných uživatelů elektronických cigaret a 13% uvedlo že, používají mimo elektronických cigaret i jiné tabákové výrobky. Migrace preferencí příchutě e-cigaret nastala ve všech demografických skupinách: pouze 36–44% si uchovalo preferenci své původní příchutě,uvedli vědci.

Preference tabákových a mátových příchutí se postupem času snižovala

Preference tabáku a mentolu nebo máty se postupem času snižovala (40% oproti 22% sledování); preference pro ovoce zůstala stabilní (23% výchozí hodnota a následná kontrola), ale preference čokolády / cukrovinek nebo jiných sladkostí se významně zvýšila (16% výchozí hodnota vs. 29% následná kontrola) a jiné příchutě se mírně zvýšily. Migrace na sladké příchutě byla patrnější u mladších dospělých (18–45 let); exkluzivní uživatelé elektronických cigaret upřednostňovali sladké příchutě častěji než uživatelé cigaret (31% oproti 19%). 

Pokud jde o nežádoucí účinky spojené s příchutí, 26 (6,9%) účastníků uvedlo podráždění dýchacích cest. Pokud jde o omezení, 50% účastníků uvedlo, že by „našli způsob“, jak si koupit svou preferovanou příchuť, nebo přidat aromatické látky sami, pokud by byly si svou oblíbenou příchuť nemohli koupit kvůli restrikcím. 

Vapeři mají tendenci migrovat z tabáku do sladších chutí

Migrace k sladkým příchutím nastala u dlouhodobých uživatelů elektronických cigaret, což je trend nejvýraznější u mladších a exkluzivních uživatelů elektronických cigaret. Odhodlaní uživatelů “sehnat” si oblíbené příchutě i navzdory možným regulacím  naznačuje prvek závislosti na elektronických cigaretách, který vyžaduje další hodnocení. Tyto informace by mohly pomoci lékařům pochopit dopady příchutí elektronických cigaret na zdraví. Vyvinout vhodné strategie pro odvykání kouření a informovat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o plánování budoucí regulace příchutí elektronických cigaret, uzavřela studie.

Zdroj: ResearchGate

Fulltext studie ke stažení: