Přejít k hlavnímu obsahu

Švédsko zrušilo zákaz příchutí

Švédská vláda se snažila zakázat ochucené e-liquidy, ale zdá se, že společné úsilí zastánců vapingu ve Švédsku krizi odvrátil. Švédský výbor pro sociální věci uvedl, že nechce zakázat aromatizaci e-liquidů v e-cigaretách, což znamená, že se původní návrh pravděpodobně neposune dál.

Vláda původně oznámila, že zákaz začne platit od 1. srpna 2022 s tím, že opatření je třeba uzákonit, protože „ je nutné chránit lidi a zabránit všem dětem a mladým lidem užívat tyto škodlivé produkty“. Legislativa by tak ignorovala nezávislé důkazy a zakázala prodej všech e-liquidů bez příchuti tabáku.

 

Místo toho švédský výbor pro sociální věci hlasoval proti zákazu příchutí elektronických cigaret a naopak chce aby se stal trestným činem prodej a nabízení nikotinových produktů nezletilým. 

Tento krok je mnohem lepším výsledkem, než jsme doufali. Vyřeší to problém vapingu nezletilých efektivněji než přísný zákaz příchutí a znamená to posun ve švédské tabákové politice, od strategie denormalizace užívání všeho, co obsahuje nikotin, po otevřenější filozofii harm reduction, kde e-cigarety hrají hlavní roli. 

Říká Karl-Åke Johansson, předseda New Nicotine Alliance Sweden.

Podle Karla Åke Johanssona to pro vapery ve Švédsku zcela nečekaně vypadá pozitivně. „ Normálně má parlament tendenci hlasovat podle doporučení výboru, ale nejsem úplně v klidu, dokud nebude hlasování v Riksdagu dokončeno ,“ pokračoval.

 

Podle Yale School of Public Health je vapování elektronických cigaret s příchutěmi spojeno s 230% nárůstem pravděpodobnosti, že jejich uživatelé přestanou kouřit, právě proto že vaperům nepřipomínají chuť tabáku, příchutě s větší pravděpodobností odradí lidi od tradičních cigaret.

Zdravotní odborníci ve výboru pro sociální věci letos na jaře na několika zasedáních pracovali a vyjednávali o vládním návrhu zákona „ Přísnější pravidla pro nové nikotinové produkty “. Diskuse se točili kolem nového souboru pravidel pro nikotinové sáčky, ale také kolem příchutí elektronických cigaret. Švédská vláda navrhla komplexní zákaz příchutí. Zastánci vapingu však říkají, že zákaz by měl vážné důsledky pro 150 000 uživatelů a na všechny  společnosti zabývající se prodejem elektronických cigaret ve Švédsku.

Chceme, aby perspektiva harm reduction byla zakotvena v naší národní tabákové politice. Omezení příchutí v alternativních nikotinových produktech jako jsou elektronické cigarety, které mohou pomoci snížit podíl kuřáků, s tím není v souladu.

Říká Johan Hultberg, zastupující konzervativce ve výboru, švédskému online vape magazínu Vejpkollen.

V současné době, i když se uvádí, že 35 % švédských středoškoláků vyzkoušelo vaping, méně než 1 % se nakonec pravidelnými uživateli, takže zákaz ochucených e-liquidů by byl přehnaný. Karl-Åke Johansson a NNA Sweden věří, že přísnější legislativa je lepší cestou než zákaz příchutí. Je to cesta  jak omezit obrovský černý trh s nelegálně dovezenými jednorázovými elektronickými cigaretami, který v posledních letech ve Švédsku vzkvétá. Jde o obchod zaměřený výhradně na mladé lidi a nezletilé, ale pokud se poskytování elektronických cigaret stane trestným činem, pomůže to trh omezit, říká Karl-Åke Johansson.

Naše hlasy jsou slyšet!

 

Říká World Vapers Alliance, vapeři z celé Evropy oslavují vítězství v boji za záchranu příchutí e-liquidů ve Švédsku. 

Dnes slavíme obrovské vítězství v našem boji proti kouření. Příchutě jsou určujícím faktorem, který pomáhá kuřákům přestat kouřit. Vapeři, místní aktivisté a tým WVA odvedli obrovskou práci, pro to aby jejich hlasy byly slyšet. Přiměli jsme politiky, aby konečně naslouchali !“

World Vapers Alliance říká, že aktivně vystupuje proti zákazu příchutí ve Švédsku. V březnu uspořádala skupina uměleckou instalaci před parlamentem. V květnu skupina také doručila otevřený dopis švédským poslancům, aby upozornila na vědecky podložená fakta.

Náš boj za záchranu příchutí a pomoc lidem k lepšímu životu však zdaleka nekončí Zákazy příchutí platí v sedmi evropských zemích, další země je mají v legislativní agendě a politici o zákazech diskutují i na úrovni EU. Musíme zajistit, aby politici naslouchali spotřebitelům a rozhodovali se na základě vědeckých důkazů, které prokázaly, že vaping je mnohem bezpečnější než kouření a příchutě jsou důležitou součástí odvykání kouření , říká Landl.

World Vapers Alliance provozuje kampaň #FavoursMatter s cílem zvýšit povědomí o roli příchutí při pomoci kuřákům přestat kouřit. Může se zapojit i vy více se dozvíte zde: https://worldvapersalliance.com/flavours-matter/

Zdroj: Vejpkollen