Přejít k hlavnímu obsahu

V Turíně se jela už třetí Ride to Vape

Třetí Ride for Vape začala v sobotu 6. července 2022 v italském Turíně. Jezdci se každý rok snaží poukázat na výhody, které přináší elektronické cigarety, všem kuřákům, kteří na ně přejdou. Cesta byla letos dlouhá 700 km a končila ve Štrasburku u Evropského parlamentu.

Nezávislá evropská vapingová aliance  (IEVA) říká, že toto turné je velmi dobrým příkladem harm reduction. Kuřáci mohou dosáhnout hodně, když přejdou na elektronické cigarety. Ne každý se dostane přes Alpy na kole, ale každý, kdo přejde na vaping, si může zlepšit zdraví, když přestane kouřit.
 

Základním principem IEVA je přispívat ke snižování škodlivých dopadů tabáku a veřejnému zdraví. E-cigarety mají významný pozitivní dopad a měly by být uznávány jako nástroj harm reduction, protože vaping není kouření.

Umberto Roccatti je místopředsedou IEVA a prezidentem italské vapingové asociace ANAFE. Je to vášnivý cyklista, který již potřetí dokázal, jakých ohromných sportovních úspěchů lze dosáhnout od chvíle, kdy přešel z kouření na vaping.

 
Než jsem přešel na e-cigarety, kouřil jsem až 30 cigaret denně po dobu 15 let. Tímto turné jsme chtěli  ukázat, že přechodem na elektronické cigarety může někdo jako já normalizovat své zdraví, změnit svůj životní styl a úspěšně cvičit.

Říká Roccatti.

Během mezipřistání v Ženevě navštívil Umberto Roccatti sídlo Světové zdravotnické organizace (WHO) aby předal USB  se studiemi týkající se e-cigaret a přednesl prezentaci o harm reduction.

ride to vape

Světová zdravotnická organizace by měla přehodnotit a uznat potenciál elektronických cigaret ke snížení celosvětové míry kouření. Zejména v chudších zemích zaznamenáváme zvláště vysokou míru kouření. Ignorování e-cigaret znamená ponechat lidi napospas osudu.

Na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku byli jezdci pozváni k odborným rozhovorům s europoslanci, přičemž jedním z hlavních témat byla připravovaná novela směrnice EU o zdanění tabáku. Poprvé jsou do této směrnice zahrnuty také e-liquidy. Roccatti poukázal na důležitost umírněné regulace e-cigaret.

Naše cesta byla vyčerpávající, ale úspěšná. Alpy byly velkou výzvou, ale dokázali jsme je porazit. Pokud můžete jezdit na kole přes Alpy jako vaper, pak je to velmi dobrý důkaz o snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem. S mými předchozími kuřáckými plícemi by tento výkon nebyl možný, uzavřel Roccatti.