Přejít k hlavnímu obsahu

1 z 5 kuřáků po zakoupení e-cigarety přestane do 6 měsíců kouřit!

Belgická studie zveřejněná v Mezinárodním žurnálu výzkumu životního prostředí a veřejného zdraví zjistila, že přibližně každému pátému kuřákovi se podaří přestat kouřit šest měsíců po zakoupení své první e-cigarety. Studie zkoumala trajektorie kouření a vapingu. Zároveň úspěšnost odvykání kouření u kuřáků po zakoupení jejich první e- cigarety ve specializovaných kamenných obchodech v belgickém regionu Flandry.

Závěrem belgické studie s názvem About One in Five Novice Vapers Buying Their First E-Cigarette in a Vape Shop Are Smoking Abstinent after Six Months  https://www.mdpi.com/1660-4601/15/9/1886/htm je:

„Přibližně jeden z pěti kuřáků, kteří si koupili první elektronickou cigaretu ve specializovaném kamenném obchodě , přestal po šesti měsících kouřit úplně."

Vybraní účastníci studie (n = 71) byli požádáni, aby vyplnili dotazníky hodnotící chování kouření / vapingu ve třech různých fázích od doby, kdy si zakoupili první elektronickou cigaretu.  Zkontrolováni byli po 3 a 6 měsících. Jejich kouření bylo biochemicky dvakrát zkontrolováno pomocí měření eCO. Oxid uhelnatý (CO) je produktem spalování,  je prokazatelný pouze po dobu cca 12 hodin. Měří se v ppm (partsper million, částice na milion) ve speciálním přístroji, například přístroj Smokerlyzer firmy Bedfont.

Zkompilované údaje naznačují, že po šesti měsících bylo pozorováno snížení kouření o 53% a to ze 17 cigaret denně na 8, zatímco eCO pokleslo na 15 ppm. Navíc 18% účastníků  přestalo kouřit úplně jejich eCO kleslo na hodnotu 2 ppm. 

Dalších 25% mělo alespoň poloviční spotřebu cigaret za den, zatímco 57% účastníků nedokázalo snížit spotřebu cigaret alespoň o 50% (včetně 13% ztracených při následném sledování) .

Studie také zjistila, že ti, kteří dokázali přestat kouřit, spotřebovali více e-liquidu než ti, kteří kouření pouze snížili a pokračovali v kouření. A co je nejdůležitější, 1 z 5  dokázal s kouřením přestat úplně . 

Vědci se proto shodují, pokud jste kuřák kupte si svou první e-cigaretu ve specializovaném kamenném obchodě, kde vám odborníci s výběrem poradí, máte tak šanci, že to budete právě vy 1 z 5 komu se podaří přestat kouřit úplně. 

 

Zdroj: https://www.mdpi.com/1660-4601/15/9/1886/htm