Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronická cigareta vs. Coronavirus. Co dělat?

Coronavirus ovlivnil nějakým způsobem celý náš život , drasticky posunul životní styl a sociální interakce v dohledné budoucnosti.  Přinášíme vám několik odborných odborných  názorů lékařských a zdravotních pracovníků ohledně toho, jak COVID-19 dopadá na vaping.

Doposud není dostatek údajů o viru celkově, natož když se podíváme na specifika vapingu a COVID-19. Objevila se spousta spekulací se také týkala toho, zda lze COVID-19 přenášet skrze výpary z e-cigaret.

Dr. Neal Benowitz , vedoucí akademický lékař a profesor medicíny na Kalifornské univerzitě,

„Rozumím tomu, že výpary z e-cigaret sestávají z velmi malých částic vody, propylenglykolu a glycerinových a aromatických chemikálií, nikoli z kapiček slin. Vydechovaná pára se velmi rychle odpařuje, zatímco částice, které jsou emitovány při kašlání nebo kýchání, jsou velké a přetrvávají tak ve vzduchu po relativně dlouhou dobu. Proto bych si nemyslel, že vaping  představuje jakékoli riziko šíření COVID-19, leda by vaper při vydechování páry kašlal .“

Konstantinos Farsalinos, přední výzkumný pracovník v oblasti snižování škodlivých účinků na elektronické cigarety a tabák, uvádí ve svém široce čteném blogu na téma COVID-19 a vapingu ,

"Neexistují žádné důkazy o spojení používání e-cigaret, infekčnosti  koronavirů a progresi onemocnění."

Ochrana sebe a ostatních

Jsme si jisti, že jste pravděpodobně znuděni neustálými zprávami o tom, jak si správně umýt ruce a že je nutné dordžovat 2 metrové rozestupy. Je samozřejmě naprosto nezbytné, aby se všichni řídili těmito pravidly, ale jako vaper byste měl dodržet ještě některá další opatření.

Vaši e-cigaretu s nikým nesdílejte!

Udržujte své zařízení v čistotě tím, že jej po každém použití otřete antibakteriálním ubrouskem. Více o hygieně se dozvíte v kapitole příslušenství a péče. 

Nedotýkejte se tváře za všech okolností, ať už jste vaper nebo ne (to je mnohem těžší, než si možná myslíte).

Dostatečně pijte. Dehydratace způsobuje oslabení imunitního systému. 

Pokud pociťujete dušnost (jeden z hlavních příznaků COVID-19) nebo pokud máte nějaké problémy s dýcháním. Pokud možno nevapujte. Poraďte se se svým lékařem, možná vám doporučí nějaké alternativní produkty, jako jsou nikotinové žvýkačky nebo náplasti, které  můžete alespoň dočasně používat .