Přejít k hlavnímu obsahu

Fakta o vapingu

Jak vznikla první e-cigareta ?  

Píše se rok 2003, Likovi umírá otec na rakovinu plic.

Byl těžký kuřák, stejně jako Lik. Už samotná představa, že umře také na rakovinu plic, Lika vyděsila do takové míry, že se s tím rozhodl něco udělat. A také ,že se mu to náramně povedlo. Vymyslel prototyp elektronické cigarety.

Píše se rok 2004 a Likův patent na elektronickou cigaretu se objevil v USA . První moderní e-cigareta se tehdy dostala na trh. V  té době však ani samotného Lika nenapadlo, že by se mohla stát tak oblíbenou, aby se masově rozšířila po celém světě.  A  ani ve snu by ho nenapadlo, že se e-cigareta jednou stane noční můrou tabákových společností.

Nápad se mu zjevil ve snu:„Kašlající a sípající jsem se topil, dokud se najednou všechna voda kolem mě nezvedla jako mlha.” Takto popisuje svůj sen Lik.

Image
fakta o vapingu

 

Fakta o Vapingu

Je vaping škodlivý?

Vaping byl navržen jako méně škodlivá alternativa kouření. Vaping uspokojí vaše touhy po nikotinu, ale bez škodlivých vedlejších účinků spojených s klasickými cigaretami. Pokud nejste kuřák nebo jste mladší 18 let, tak vám ale nedoporučujeme s vapováním začínat.

Zda je vaping škodlivý je pravděpodobně nejčastěji kladená otázka kuřáka, který zvažuje přechod na vaping – a je velmi důležitá. 

Rozdíl mezi vapingem a kouřením?

Pojďme se nejprve podívat na kouření. Víme, že kouření zabíjí 50 % kuřáků, a ještě, „mnohem více jich žije s nemocemi související s kouřením“.

Užívání tabáku zůstává jednou z největších příčin nemocí, kterým lze předejít, a smrti, které lze zabránit , i přesto sta tisíce lidí po celém světě každoročně umírá na nemoci související s kouřením, včetně rakoviny.

 https://www.cancerresearchuk.org/sites/default/files/tc_local_policy_statement_-_february_2019_-_v4.0_final.pdf

Hlavní příčinou všech nemocí souvisejících s kouřením je vdechování dehtu, který vzniká při spalování tabáku. Cigarety obsahují více než 4000 chemikálií, z nichž 70 jsou známé karcinogeny, a když je tabák spálen, tyto chemikálie jsou přenášeny do vašeho těla prostřednictvím dehtu.

„Lidé kouří Nikotin ale umírají na Dehet“, řekl v roce 1976 profesor Michael Rusell

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1640397/pdf/brmedj00520-0014.pdf

Jak se tedy liší vaping ?

Pokud jde o vaping, neexistuje žádný tabák, žádné spalování ani dehet. V e-cigaretách je Nikotin v kapalině a inhaluje se v podobě páry .  Tento jednoduchý rozdíl je klíčovým důvodem, proč je méně škodlivý než kouření.

V Evropě se problémem kouření a vapingu nejvíce zabývá Velká Británie, většina studií pochází právě odtamtud, proto je budeme nejčastěji citovat.

V roce 2015 vydala zdravotní agentura ve Velké Británii Public Health England  (PHE) svou milníkovou studii „E-cigarettes : Evidance Update “ Tato studie se zabývá všemi dostupnými vědeckými důkazy týkajícími se vapingu a je každoročně aktualizována. Poslední aktualizace byla v únoru 2019 a již 4 roky zachovává stejný postoj k vapingu:

Vaping je o 95% bezpečnější než kouření

Co jsou výhody vapingu ?

Vaping má řadu výhod, ale pouze pokud jste kuřák. Nikdy nedoporučujeme vaping nikomu mladšímu osmnácti let nebo komukoliv, kdo nekouří.

 Je méně škodlivý než kouření

Image
2

Dostupné  studie poukazují na to, že vaping je až o 95% méně škodlivý než kouření klasických cigaret. Stále více zdravotnických orgánů po celé Evropě podporuje přechod k vapingu od klasických cigeret. V České republice se tomuto tématu věnuje zejména paní Profesorka MUDr. Eva Králíková, CSc. z centra pro závislé na tabáku,  Všeobecné fakutlní nemocnice. Rozhovor s ní najdete v našich článcích.

Může vám pomoci přestat kouřit

Image
fakta o vapingu 3

Kouření je ve světě stále číslo jedna mezi příčinami úmrtí, kterým lze zabránit. Vaping je jedním ze způsobů jak s kouřením přestat, protože vaping není kouření. Pokud, ale uvažujete o tom, že kouřit přestanete poraďte se se svým lékařem. 

Například ve Velké Británii v současné době používá elektronické cigarety přibližně 2,8 milionu lidí.“ A je jedním ze schválených a lékaři doporučovaných způsobů při odvykání kouření .

Ušetří vám peníze

Image
fakta o vapingu 4

 

Náklady na kouření klasických cigaret jsou jedním z motivů lidí , kteří se ho chtějí vzdát.  Dokonce „Existuje korelace mezi cenou cigaret a používáním  e-cigaret. V zemích s vyššími cenami klasických cigaret se více používají e-cigarety. Přečtěte si náš článek  "Velké cenové srovnání "budete možná překvapeni, že se dá ročně tím že přestanete kouřit a začnete vapovat ušetřit i na rodinou dovolenou u moře. 

Budete vonět lépe

Mnoho lidí, hlavně žen zapomíná zvážit i kosmetické účinky kouření, od špatného dechu po zbarvení prstů, vlasů a snížené pružnosti pokožky. Pokud začnete vapovat nebudete mít žádný z těchto problémů.

Image
1