Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik stojí vaping

Kolik stojí kouření a vaping u nás? Spočítali jsme to za vás!

 

Klasické cigarety

Zde je výpočet velmi jednoduchý. Pro porovnání vezmeme běžného kuřáka, který kouří jednu krabičku denně. Útrata na jeden den je tedy při dnešních cenách v průměru 95 Kč za celou krabičku. Náklady na měsíc jsou pak 2 850 Kč a náklady na celý rok 34 200 Kč.

SVG
Klasické cigarety tabulka 2

 

Elektronické cigarety

Největším počátečním nákladem je samotné pořízení elektronické cigarety. E-cigarety se pohybují v různých cenových relacích od 300 Kč až po 3 000 Kč a více. Abychom mohli určit správnou cenu, budeme brát reálný příklad začátečníka, který přechází z klasické cigarety na e-cigaretu. Ti většinou vybírají a je jim i v kamenných prodejnách doporučován kvalitní značkový model, nejčastěji v cenovém rozmezí od 300-1 000 Kč. Proto zvolíme zlatou střední cestu, tj. 600 Kč, což odpovídá cenové hladině modelu, u kterého i nejčasteji vapeři zůstávají. Dalšími náklady na provoz e-cigarety jsou žhavící hlavy, které se pravidelně mění za 1-3 týdny v závislosti na typu a stylu kouření. Ve většině případů se vapeři pohybují u horní hranice 3 týdnů pro výměnu, ale pro výpočet vezmeme průměrnou dobu 2 týdny, která koresponduje se potřebou začátečníka. Náhradní žhavící hlava do běžné e-cigarety stojí 80 až 90 Kč. Průměrnou cenu tedy stanovíme na 85 Kč za kus. Posledním nákladem je samotný e-liquid, tedy nikotinová náplň. Ceny se běžně pohybují od 50-100 kč. Zvolíme-li množství nikotinu v e-liquidu správně, to znamená, že nám síla nikotinové náplně vyhovuje, pak jednu krabičku klasických cigaret nahradí 2 ml náplně. Ve výpočtu budeme počítat s průměrnou dávkou 2 ml na den a zvolíme vyšší průměr ceny e-liquidu, který často začátečníci kupují 90 Kč za 10 ml. Tj. 18 Kč na den. V následující tabulce uvádíme výpočet na základě všech stanovených cen, spotřeby a celkový přehled o nákladech na jeden den, měsíc a rok.

SVG
Elektronické cigarety - tabulka 2

 

Pokud tedy přestanete kouřit a začnete vapovat, můžete ročně ušetřit nejen své zdraví a zdraví svého okolí, jak naznačují studie, ale ušetříte i nemalou finanční částku v řádech desetitisíců korun. 

Vysokovýkonostní e-cigareta


Abychom ale byli objektivní, do srovnání zařadíme i e-cigarety s vysokým výkonem, které jsou oblíbené zejména u pokročilejších vaperů, dalo by se říct fajnšmekrů, či si je často vybírají silní kuřáci. Pořízení takové elektronické cigarety se pohybuje nejčastěji v cenovém rozmezí od 500 Kč po 3 000 Kč a více. Budeme tedy počítat s průměrnou cenou 1 500 Kč.
Žhavící hlavy do takovéto cigarety, které se pravidelně při správném používání mění též za 1-3 týdny stojí většinou cca 300 Kč, jelikož jde o zkušené vapery, pro výpočet budeme počítat s cenou 450 Kč na měsíc což odpovídá výměně jednou za tři týdny.
Cena e-liquidu zůstává stejná, ale tito kuřáci vzhledem ke spotřebě většinou tíhnou k levnějším variantám. Vybereme tedy z rozmezí od 50-100 Kč zlatou střední cestu 70 Kč za 10 ml, tj. 70 Kč na den.

SVG
Vysokovýkonostní e-cigareta - tabulka 2-1

 

Alternativa kouření v podobě e-cigaret s vysokým výkonem se tedy příliš nevyplatí.  Ovšem náklady rostou i silnému kuřákovi nebo kuřákovi prémiových značek, který vykouří více než jednu krabičku denně klasických cigaret . I přes to vapeři  oproti klasickým cigaretám ušetří asi 2000 Kč za rok . Jiná situace, ale může nastat, pokud si vlastní e-liquidy začneme míchat sami, což často i pokročilí vapeři dělají, dostáváme se pak na úplně jiné ceny.

SVG
Vysoko výkonostní e-cigareta - tabulka 2

*Ceny aromat se mohou lišit. Pokud umícháme 120 ml, obvykle nám ještě více jak polovina zůstane.

Z tabulky jasně vychází najevo, že vaper, který denně spotřebuje 10 ml vlastní náplně, může ušetřit oproti normálním cigaretám až přes 2 000 Kč měsíčně . Celkem by roční náklady v takovém případě byli 16 620 Kč, což je stále o víc jak 10 000 Kč ročně méně oproti klasickým cigaretám.

Zahřívaný tabák

Čtvrtou variantou je zařízení pro zahřívání tabáku, ve kterém se tabák nespaluje, ale zahřívá na teplotu, kdy nedochází k jeho hoření a spalování. I zde je potřeba počítat s prvotní investicí do samotného elektrického zařízení a následném nákupu tabákových náplní. Ceny samotného zařízení se pohybují v rozmezí 500-1 500 Kč a prodávají se v tzv. starterkitech spolu s prvním „kartonem“ tabákových náplní, tj. deset krabiček. Pořizovací cena takového kitu bývá 1 500-3 500 Kč. Krabičky náplní jsou prodávány stejně jako klasické cigarety v krabičce po 20ti kusech, cena se pohybuje od 90-150 Kč, spotřeba je víceméně stejná jako u klasických cigaret. Pro výpočet použijeme cenu zařízení 900 Kč a cenu náplní 115 Kč

 

SVG
Zahřívaný tabák tabulka 2

 

Tato varianta kouření tabáku je potenciálně méně škodlivá než tradiční cigareta, též spadá pod pravidelné zdražování řízené státem a dle našich výpočtů je jednoznačně nejdrazší variantou.

 

Nakonec uvádíme přehledný graf srovnání ročních nákladů všech uvedených variant

 

Graf

 

Všechny uvedené varianty mimo klasických cigaret se dají pořídit ve slevových akcích.

Zdroj: v cenovém srovnání jsme vycházeli z cen uvedených na webu heureka cz, a článku finance.cz https://www.finance.cz/494143-porovnani-cen-koureni/