Přejít k hlavnímu obsahu

Boj o příchutě v Evropě!

 Švédští zastánci elektronických cigaret  se připravují na boj o příchutě, které nyní litevský parlament zakázal. Hlasy vaperů a odborníků v Německu jsou stále silnější, ale ve Francii čelí e-cigarety velkým problémům kvůli ministerstvu zdravotnictví (Haut Conseil de la Santé Publique), které nyní radí kuřákům, aby na vaping nepřecházeli.

Švédský deník Vejpkollen píše , že ve Švédsku nyní probíhá bitva o ochucené e-liquidy. Tamní vláda se chystá představit svou novou strategii pro řešení řady zdravotních problémů už 22. února a v průběhu března. Existuje návrh zákona, který obsahuje zákaz všech aromat (kromě tabáku) v e-liquidech.

Článek cituje předsedu průmyslové asociace, který říká, že je čas na koordinovaný přístup, a dodává, že ještě proběhne mnoho bitev.

Bude zajímavé, zda si vláda zachová zdravý rozum. Se všemi nikotinovými výrobky zacházeli doposud stejně jako s cigaretami a právě tomu propadli. Pokud budou ochotni naslouchat a přijmout strategii minimalizace škodlivých dopadů tabáku, pak máme dobrou příležitost zastavit nadcházející zákaz příchutí. 

Posledním, kdo tak učinil, je litevský parlament, který minulý týden schválil zákon zakazující všechny příchutě kromě tabáku, což je krok zaměřený na snížení prodeje e-cigaret, které jsou v zemi stále populárnější.

Jednotlivé státy Evropské unie se bohužel snaží napodobit hloupost Spojených států, i přesto že, německý, uznávaný cévní specialista Martin Storck promluvil o nejnovější aktualizaci důkazů studie Cochrane.

 
Přechod na e-cigarety znamená okamžité masivní snížení rizika. Kouření je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rozvoj a progresi aterosklerózy s následky mrtvice, srdečního infarktu nebo amputace, zejména u diabetiků. 

Primárním cílem samozřejmě zůstává úplné odvykání kouření. Mnoho kuřáků zpočátku ani nechce přestat. Po desítkách let kouření je v některých případech těžké přestat kouřit jen tak přes noc i když se jedná například o pacienty po infarktu nebo zápalu plic. Řekl Martin Storck.

Dále poukázal na rostoucí důkazy podporující přechod na vaping, ale zdá se, že Německo má v úmyslu prosadit omezení na úrovni celé EU a Francie mizí do díry nevědomosti společně s ním.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví, Haut Conseil de la Santé Publique , změnilo svůj postoj a nyní radí odborníkům, aby nedoporučovali vaping jako alternativu ke snížení škodlivých dopadů tabáku kuřákům. Dokonce tvrdí, že elektronické cigarety nehrají žádnou roli v odvykání kouření.

Zdá se, že to pro vaping v Evropě bude opravdu těžký rok. 

Zdroje: