Přejít k hlavnímu obsahu

RECENZE ELFA POD - BY ELFBAR

Ahoj! Skoro se mi tomu nechtělo uvěřit, ale jo, mám to na stole! Ten malý velký krok, ta inovace a projev zájmu nejen o menší dopady na životní prostředí. Absolutně nejsem cílovou skupinou jednorázových e-cigaret a kdybych mohla, řekla bych, že je vyloženě nenávidím (pro jejich neeko existenci). ELFA je to, na co jsem od Elf Bar čekala.

ELFA

Vypadá jako jednorázovka, chutná jako jednorázovka, funguje jako jednorázovka, ale jednorázovka to není, jasný pane! Je to “inovativní“ POD systém podporující (jen a pouze) předplněné cartridge, které sice po vyvapování náplně nebo spálení žhavící hlavy musíte vyhodit a nahradit celým novým kusem, ale baterii, tělo zařízení KONEČNĚ můžete dobíjet. A vybíjet. A pořád dokola. Yes!

Zařízení tak jednoduché, že jednodušší už to být nemůže, ale! Po vyvapování náplně už žádné vyhazování dále nevyužitelné baterie na ty obrovské hromady jiných. “Jen“ cartridge, kterou vyměníte za novou, předplněnou. Malý krok pro Kerstin, ale velký krok pro vaping.

ELFA v sobě skrývá úctyhodnou baterii o kapacitě 500 mAh, což je velice solidní hodnota, se kterou není problém spotřebovat celé dvě dvoumililitrové cartridge. V přepočtu na můj způsob a četnost vapování to byly krásné dva dny s “tužkou“, co se vejde snad všude. Hmmm…

Nabíjení pomocí USB-C, o jehož průběhu vás informuje indikační kroužek na spodní části zařízení, trvá z nuly zhruba 30-90 minut, záleží v jakém stavu je baterie na začátku nabíjení. Ačkoliv je úesbéčko zespodu, ničemu to nevadí, tohle e-cígo nikdy, opakuji NIKDY nevyteče, nezaslintá, prostě nic. Klidně si u nabíjení může poležet, neublíží jí to.

Odpor mesh spirálky v předplněné (a bohužel tedy zatím nedoplnitelné) cartridgi je 1.6 ohmu. Vypadá to jako celkem dost, ale je to přesně to, co tady chcete, věřte tomu. Potah je příjemný, samozřejmě bez jakéhokoliv tlačítka, odezva zařízení blesková a dojem z vapingu velmi uspokojující.

E-liquid obsahuje 20 mg nikotinu a vybrat si můžete aktuálně z 5 příchutí (dá se však předpokládat, že bude nabídka postupně rozšířena). Všechny e-liquidy obsahují nikotinovou sůl, která vám poskytuje rychlejší vstřebávání nikotinu do těla a také delší pocit uspokojení. Tady si dovolím poznamenat, že je důležité být při používání těchto e-cigaret, potažmo obecně nicsaltů, opatrní. Poměrně snadno a rychle může dojít k předávkování, které se projevuje nežádoucími fyzickými změnami jako náhlá bolest hlavy, motání hlavy nebo třeba pocity na zvracení.

Dost pouček, pojďme se na to vrhnout.

ELFY mám hned čtyři, což znamená čtyři příchutě a taky čtyři barevná provedení. Musím říct, že ty barvy jsou vážně pěkné a pro mě jako ženu je to úplně subjektivně docela slušivá e-cigareta. 

Baterie každé ELFy má kapacitu 500 mAh, což jsem zjistila, že je fakt dost. Na jedno nabití jsem v pohodě vyprázdnila celé dvě cartridge (tedy 4 ml liquidu) a to je uspokojující. Nabíjení přes USB-C pak trvá zhruba 60 minut, což… Není úplně uspokojující, ale vlastně mě to ani neštve, když to porovnám s tím, na jak dlouho pak můžu kabel zahodit do kouta.

Nechci se nějak vášnivě rozepisovat o tom, jak “jednorázovky“ chutnají, ono to koneckonců není žádná věda. Jednoduché skladby chutí, mix nanejvýš tří druhů ovoce s chladivou složkou, která mi mimochodem připadá ne tak přebombená jako u klasických ELF BAR jednorázových kousků.

ELFA

Testovala jsem varianty:

Kiwi, Passion Fruit, Guava

Blueberry Sour Raspberry

Apple Peach

Watermelon

 

A je to všechno taková ta typická lehce chemická, extrémně sladká, výrazná (pro citlivé až na nervy jdoucí) chuť ovoce, které se podivuhodně dobře dá rozeznat, ale na druhou stranu, co si budeme… Snad můžu říct, že na kvalitní aromata tohle prostě ani omylem nemá.

Zajímavé však je, že jak to jednou ochutnáte, a pokud to hned s nechutí nezahodíte, velice,  velice rychle si na to zvyknete. Ta vysoká koncentrace sladké příchuti je prostě závislost, až jsem začala přemýšlet, jestli náhodou někdy nepotahuji jen proto, že mi to prostě šmakuje…

Jednu výtku k elfkám ale mám. Těžko soudit, jestli jsem měla pech na hned čtyři méně povedené kusy, ale u všech mi štěrchá cartridge v zařízení a pije mi to krev. Je tam pár setin milimetru vůle a jak si toho jednou člověk všimne, bude ho to štvát a štvát a štvát.

Ke cartridgi se ale hodí říct i něco jiného. Před prvním použitím je třeba kromě odstranění nálepky na kontaktech, která zabraňuje nechtěnému sepnutí zařízení, cartridge takzvaně docvaknout a pustit liquid přesně tam, kde má být. Před prvním použitím je dobré alespoň pět minut vyčkat než se vata dostatečně nasákne.

To je rozhodně dobrá inovace ve srovnání s jednorázovými Elf Bar e-cigaretami, kde se “vata válí v liquidu přesně tak dlouho, jak dlouho je e-cigareta vyrobena, dokud není obsah cartridge vyvapován“.

ELFA

Jedna plná cartridge vám slibuje (respektive výrobce slibuje) až 600 potahů, což jsem tedy, budiž mi odpuštěno, nepočítala. Myslím, že na tom zase až tak nezáleží a je to vpravdě dost zavádějící a individuální údaj; každý máme jiný způsob vapingu, délku potahu a tak vůbec. 

Důležitější je, že pro zařízení toho typu standardní automatický potah funguje výborně, zařízení spíná prakticky okamžitě a chová se ukázkově. Mesh spirálka žhaví rychle a odpařuje tolik liquidu, kolik je akurátní a s bubláním nebo prskáním se setkáte z mé zkušenosti jen a pouze tehdy, kdy v cartridgi dochází liquid a zásobování tedy není stejnoměrné a plynulé.

S ohledem na velice příznivou pořizovací cenu, (zařízení s 2 ml cartridge za 199,- a pak doplňující 2x cartridge také za 199,-), kvalitu zpracování, jednoduchost použití, spolehlivost a konec zahlcování planety jednorázově využitelnými bateriemi je to… No, nechtěla jsem být expresivní, ale je to prostě super.