Přejít k hlavnímu obsahu

CVA připomíná, že vaping by mohl zabránit 6,6 milionům úmrtí.

Ve světle mnoha nedávných mediálních titulků, které zpochybňují bezpečnost vapingových produktů. Kanadská asociace pro vapování (CVA) se odkazuje na studii naznačující pozitivní dopad používání elektronických cigaret na veřejné zdraví.

V posledních letech a ještě více v posledních měsících byl vapingový průmysl neustále zkoumán a ve srovnání se smrtícím tabákovým průmyslem. V návaznosti na případy EVALI (onemocnění plic) a vypuknutí epidemie COVID-19 byla bezpečnost elektronických cigaret zpochybněna při několika příležitostech. 

Za tímto účelem odkazuje CVA na předchozí studii vedenou Dr. Davidem Levym z Georgetown University Medical Center v USA. S názvem „Potenciální úmrtí mohou být v USA odvrácena nahrazením cigaret elektronickými “ studie zjistila, že 6,6 milionu předčasných úmrtí ve Spojených státech by se dalo zabránit tím, že kuřáci přejdou na vaping.

Studie zohlednila dva možné scénáře, optimistický scénář založený na současných vzorcích vapingu s mírou kouření klesající na 5% za období 10 let a pesimistický scénář s mírou kouření 10%.

Shromážděná data naznačila, že i za nejhoršího možného scénáře přináší přechod z kouření na vaping výhody.

Ve srovnání se současným stavem přináší nahrazení cigaret používáním elektronických cigaret po dobu 10 let o 6,6 milionů méně předčasných úmrtí a o 86,7 milionů méně životů ztracených v optimistickém scénáři. Podle pesimistického scénáře je odvráceno 1,6 milionu předčasných úmrtí a o 20,8 milionů méně ztracených životů. 

Tyto vědecké důkazy by měly být podkladem pro regulační orgány 

Výkonný ředitel CVA, Darryl Tempest, poukázal na to, že tyto údaje je důležité vzít v úvahu při zvažování regulací elektronických cigaret.  Špatná regulace má důsledky na skutečný život. Když státy zakáží  příchutě nebo zavedou nadměrné zdanění na základě chybných studií nebo zkreslených údajů, utrpí veřejné zdraví velkou škodu. 

Zdroj: CVA