Přejít k hlavnímu obsahu

Další průzkum potvrzuje účinnost elektronických cigaret na odvykání kouření

Nedávný průzkum, jehož cílem bylo vyhodnotit účinnost elektronických cigaret jako nástroje pro odvykání kouření, ve srovnání s tradičními nikotinovými náhražkami potvrdil, že míra úspěšnosti je daleko vyšší u lidí, kteří používají e-cigarety obsahující nikotin.

Existují důkazy dostačující důkazy o tom , že elektronické cigarety s nikotinem usnadňují kuřákům přestat  ve srovnání s elektronickými bez nikotinu a ve srovnání s nikotinovými žvýkačkami nebo náplastmi.

Cochrane Review s názvem „ Elektronické cigarety pro odvykání kouření “ byl průzkum, jehož cílem bylo, vyhodnotit účinek a bezpečnost používání elektronických cigaret, u lidí kteří kouří a chtěli by dosáhnout dlouhodobé abstinence.

Vědci zkoumali dostupné randomizované kontrolované  a randomizované zkřížené studie, ve kterých byli kuřáci rozděleni do dvou skupin. Ti kteří užívali elektronické cigarety s nikotinem nebo bez a ti kteří užívali ostatní nikotinové náhražky. Průzkum  zahrnoval výsledky 50ti dokončených studií, které představovaly 12 430 účastníků kteří byli zahrnuti do hodnocení, musely hlásit abstinenci kouření minimálně po dobu šesti měsíců a dále údaje o případných nežádoucích příhodách (AE). 

V souladu s předchozími zjištěními vědci dospěli k závěru, že používání elektronických cigaret vede k úspěšnějším pokusům o ukončení kouření. Důkazy srovnávající elektronickou cigaretu bez nikotinu ve srovnání s obvyklou léčbou nebo  žádnou léčbou také naznačují přínos, ale jsou méně jisté. 

E-cigareta  vs. nikotinové žvýkačky

Studie s názvem Effectiveness of nicotine gum in preventing lapses in the face of temptation to smoke among non-daily smokers: A secondary analysis, spočívala v randomizované klinické studii a sledovala účinky nikotinové žvýkačky v porovnání  s placebem na ukončení kouření u občasných kuřáků.

Studie sestávala z 6týdenní randomizované, placebem kontrolované klinické studie s nikotinovými žvýkačkami, která se skládala z 255 dospělých  (131 užívalo nikotinové žvýkačky, 124 placebo) hledajících pomoc při odvykání kouření. Vědci zkoumali nutkání zapálit si cigaretu a kdy byla nebo nebyla žvýkačka použita. 

Účastníci hlásili celkem 2 713 epizod nutkání, z nichž 46,0% (1 248) vyústilo v kouření. Zkompilované údaje naznačily, že použití nikotinové žvýkačky snížilo pravděpodobnost relapsu kouření o 55% ve srovnání s použitím placeba.

Zdroj: RegulatorWatch.com