Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronické cigarety jsou klíčem k tomu, jak se zbavit závislosti na tabáku

Problematika snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem (THR) není v Evropě nová, ale nyní získala nečekanou podporu a to od německých zubařů. Několik lékařů, kteří jsou spojeni s lékařským střediskem Univerzity v Lipsku a klinikami v Kolíně nad Rýnem, se zasadilo o integraci strategií snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem do péče o zuby.

Přičemž uvádějí okamžité zdravotní přínosy, které elektronické cigarety přinášejí v případě, že na ně kuřáci zcela přejdou. Jeden zubař dokonce začal na své klinice, pacientům ukazovat elektronické cigarety, ve snaze přesvědčit je, aby s kouřením přestali.

Tato naléhavá výzva zubních lékařů, kteří se jako lékaři považují za profesionály v první linii, zdůrazňují potřebu seriózní diskuse o snižování škodlivých dopadů tabáku, zejména ve světle skutečnosti, že odvykání milionů lidí od kouření pomocí politik a regulací je zcela nerealistický, neproveditelný cíl v oblasti veřejného zdraví. V praxi by podle nich bylo mnohem vhodnější zmocnit zdravotníky k  tomu aby podporovali u svých pacientů  přechod od tabáku k alternativním nikotinovým produktům, jako jsou e-cigarety, které pro jejich uživatele představují mnohem nižší riziko.

Několik studií prokázalo, že používání elektronických cigaret přispívá ke snížení kouření. Ve Francii 80 procent uživatelů elektronických cigaret snížilo svou spotřebu cigaret klasických. Britská studie na více než 370 uživatelích zjistila, že vaping pomohl podstatně snížit míru recidivy kouření u jedinců, zejména u těch, kteří začínají s používáním elektronické cigarety ve tvaru pera nebo MOD tank systému. Ve Spojeném království Public Health England zjistilo, že více než 50 000 kuřáků bylo schopno v roce 2017 přestat kouřit pomocí nějakého typu elektronické cigarety. Ve světle těchto zkušeností by se výzva německých zubařů ke změně politiky jevila jako životaschopná a udržitelná iniciativa v oblasti veřejného zdraví měla by se realizovat v celé Evropě.

Toto poselství však prudce naráží na přehnaně dogmatické přístupy Světové zdravotnické organizace (WHO) a politiku mnoha států EU. Například plán EU na boj proti rakovině byl široce kritizován za to, že do svého planu nezahrnul právě elektronické cigarety, což je smutné, protože cílem plánu EU  je snížit počet kuřáků o přibližně 90 milionů.

Plán EU je velkým zklamáním a selháním odvahy zařadit inovativní produkty jako jsou elektronické cigarety do politik jednotlivých států.

Posteskl si obhájce snižování škod způsobených tabákem Clive Bates, bývalý ředitel akčního oddělení pro kouření a zdraví ve Spojeném království.

Několik europoslanců také vyjádřilo svou kritiku a navrhli, aby se s elektronickými cigaretami a tabákovými výrobky nezacházelo stejně. Jak zdůraznila řecká europoslankyně Maria Spyrakiová:

Cílem je vyhrát válku proti rakovině. Každý pátý pacient v EU trpí rakovinou plic, proto musíme kuřákům pomoci tím, že jim dáme příležitost postupně přestat.

Odborná data mluví sama za sebe. Několik studií prokázalo, že e-cigarety jsou výrazně bezpečnější než hořlavé tabákové výrobky obsahují totiž o 99 % méně škodlivých sloučenin které se nacházejí v cigaretovém kouři. Britská vláda prozkoumala všechny dostupné důkazy a zjistila, že téměř všech 2,6 milionu dospělých Britů, kteří používají elektronické cigarety, jsou současní nebo bývalí kuřáci a naprostá většina uživatelů spoléhá pouze na tato zařízení, aby jim pomohla nezačít zpět kouřit.

Britský průzkum ale také zjistil, znepokojivý nárůst počtu lidí, kteří věřili, že e-cigarety jsou „stejně nebo více škodlivé než kouření. V roce 2013 se obávalo elektronických cigaret jen 8% lidí . Do roku 2015 toto číslo vyskočilo na více než 22 %. Situace se v Evropě  ještě zhoršila po roce 2019 na ohromujících 59 %. To je něco, co by Evropu mohlo vrátit o krok zpět v jejím úsilí o vytvoření nekuřácké generace.

Tím, že WHO zbytečně bije na poplach kvůli e-cigaretám, blokuje tak úspěch svých vlastních protikuřáckých politik a navíc uniká mnohem důležitější příběh. Vaping je mnohem méně riskantní alternativou ke kouření a proto by měla WHO upravit jazyk, kterým o elektronických cigaretách, protože její politika stanovuje globální zdravotní standardy, kterými se řídí státy po celém světě, včetně Bruselu.

Ne všechny vlády zapomínají na přínosy elektronických cigaret pro veřejné zdraví. Minulý měsíc ministerstvo zdravotnictví Spojeného království oznámilo, že státem financovaná Národní zdravotnická služba (NHS) by mohla brzy začít nabízet elektronické cigarety kuřákům, kteří chtějí přestat kouřit. Navzdory EU a WHO ministerstvo poukázalo na důkazy, že tyto produkty byly „vysoce účinné“ při pomoci jednotlivcům přestat kouřit.

Totiž ačkoli má Spojené království jednu z nejnižších mír kuřáků v Evropě, ve Spojeném království je více než šest milionů kuřáků a  míra kouření je mnohem vyšší v chudších oblastech. Nezaměstnaní lidé kouří téměř dvakrát častěji a v závislosti na regionu. Také mezi 10 až 25% těhotných žen jsou kuřačky, které kouří až  do porodu. V roce 2019 zemřelo na nemoci související s kouřením více než 64 000 lidí.