Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vapovat diskrétně ?

Používáte elektronickou cigaretu, ale nechcete na sebe přitahovat pozornost? Takzvaný "Stealth vaping", v překladu tajné vapovaní, je způsob jak toho docílit. Pomocí malých potahů, které generují menší množství páry, může uživatel regulovat vydechovaný objem páry, která je pak sotva viditelná. Tato forma vapingu funguje nejlépe s menšími zařízeními, která mají nízký výkon.

Co je stealth vaping?

Stealth vaping je to, když vapujete a zároveň nechcete na sebe přitahovat nežádoucí pozornost. Nicméně pokud nemáte potřebné zkušenosti tak vaše elektronická cigareta může produkovat viditelné množství páry. Není proto moudré pokoušet se diskrétně vapovat v prostorách, kde je vaping zakázán a už vůbec ne v zahraničí, kde je to často až za hranicí zákona (více o regulacích v některých oblastech v článku o cestování s elektronickou cigaretou). Zákony v mnoha zemích řadí veřejný vaping do stejné kategorie jako kouření cigaret a některá místa, která vapování zakazují, například v letadle, by vás mohla dostat do velkých problémů se zákonem, pokud byste byli přistiženi.

Obvyklá místa, kde je vaping zakázán:

Letadla
Veřejná doprava
Divadla
Nemocnice
Školy

Ostatní provozovny jako třeba restaurace, kavárny, lobby bary jsou případ od případu, pravidla jsou různá. Nejjednodušší způsob jak to zjistit, když dostane chuť na svou elektronickou cigaretu, je se zeptat. 

Jak na stealth vaping?

Někteří lidé považují stealth vaping za uměleckou formu! To vyžaduje od uživatele určitou zkušenost nadšení a několik jednoduchých kroků:

Pořiďte si jednorázovou elektronickou cigaretu nebo POD.

Tato zařízení jsou dostatečně malá, aby se vešla do dlaně a kapsy u džín. Na trhu je jich nepřeberné množství  a často vypadají jako malé zvýrazňovače, flash disky nebo dokonce klíčenky. A obecně platí, že čím menší zařízení je, tím méně páry uvolňuje. Málo páry a diskrétní tvar je přesně to, co budete potřebovat.

Pod

Zakryjte LED světla.

Některé jednorázové cigarety a POD sady mohou mít malé LED světlo, které se rozsvítí, když potáhnete ze zařízení. Toto světlo je obvykle dostatečně malé na to, aby jste ho mohli zakrýt prstem ve chvíli, kdy budete vapovat. Pokud světlo neskryjete, budete prozrazeni, zejména na místech a v situacích kde je málo osvětlení.

Dělejte krátké potahy.

Čím delší bude váš potah, tím větší bude váš oblak páry. Přestože malá zařízení nevydávají velké množství páry, dlouhé potáhnutí ji uvolní více oproti krátkému potahu. Než se pak budete chystat páru vydechnout, je nejlepší našpulit rty a vyfouknout pomalý neintenzivní proud páry směrem dolů a pryč od všech přihlížejících. Pamatujte, že stealth vaping je diskrétní, ne neviditelný. Přestože z úst nebude vidět skoro žádná pára, hluk aktivující se cívky by mohl potenciálně pozornost upoutat.

Co je to nulový vaping?

Je druh tajného vapování, kdy uživatel nasaje malé množství páry na chvilku ji zadrží, až do doby, kdy už žádnou nevydechne. Je to nejvyšší meta, které lze v sealth vapingu dosáhnout. Je to jako byste přeměnili svoji elektronickou cigaretu na nikotinový inhalátor! Tento styl se stal, v poslední době, populární mezi lidmi, kteří vapují s POD systémy a měl by být zkoušen pouze s podobnými zařízeními, která jsou schopna produkovat velmi malé množství páry. Pokus o nulový vaping na větším a výkonnějším zařízení, jako je subohmový tank, pravděpodobně povede k trapnému záchvatu kašle, po kterém vám pára poleze i z očních důlků.

Nulový vaping vyžaduje praxi, budete muset trochu zatajit dech. Liší se od vaši běžné techniky vapování a může chvíli trvat, než si na to zvyknete.

Existují dva způsoby a oba vyžadují velmi krátký potah jen na několik málo sekund ale ti, kteří se pokoušejí poprvé, by měli vyzkoušet potahy co nejkratší. Oba také využívají techniku MTL, kdy se pára nejprve na chvíli zadrží v ústech, než se dostane do plic.

1) Vícenásobné krátké nádechy:

Udělejte malý a krátký potah. Místo okamžitého výdechu rychle znovu vdechněte trochu vzduchu ústy a nosem, stále nevydechujte a opakujte ještě jednou nebo dvakrát. Měli byste cítit, jak se váš hrudník rozšiřuje, jak se dovnitř dostává více vzduchu. Pokud můžete, zadržte dech ještě tak na další sekundu, pak se sevřenými rty vydechněte.

2) Jeden hluboký nádech:

Udělejte jeden malý potah. Poté vdechněte do plic dlouhým a hlubokým nádechem vzduch, který trvá asi tři až pět sekund. 

Neměl by být ale agresivní, přesto by měl trvat několik sekund a být stabilní a hluboký. Nakonec vydechněte pomalu a rozvážně se staženými rty.
Pokud z úst stále odchází pára, zkuste kratší potah a delší dobu zadržení dechu nebo hlubší nádech. Ve své podstatě jde o to, abyste dříve vdechnutou páru následně "naředili" vzduchem.

Když to uděláte poprvé, může se vám zamotat hlava zejména pokud vapujete e-liquid s vyšším množstvím nikotinu. Pokud se vám ten pocit nelíbí, přestaňte to zkoušet. Obnovte své běžné způsoby vapingu.

Vaping by se měl uživateli vždy líbit. Ale pokud opravdu potřebujete, aby vaše e-cigareta vydávala co nejmenší množství páry, zkuste si pořídit zařízení, které to umožňuje. 

Proč takhle vapovat?

Velká část veřejnosti vnímá vaping jako další formu kouření. Když uživatelé otevřeně vydechují páru, často to má negativní sociální dopad. Například na pracovišti, kuřáci musí v zimě ven, na mráz a vaše vapování - byť povolené zaměstnavatelem, může vyvolat negativní odezvu.

Navzdory výzkumu, který ukazuje, že páry jsou netoxické, mohou být uživatelé vyzváni k zákazu vapingu  někdy i na místech, kde je to v povoleno! Naštěstí je stealth vaping skvělý způsob, jak si užít vape soukromě, i když na veřejnosti. 

POZN. tento článek není návodem jak porušovat zákazy, nýbrž tématem, které může pomoci najít řešení, některých specifických situací.