Přejít k hlavnímu obsahu

Legalizace elektronických cigaret v Thajsku

Thajsko se konečně rozhodlo udělat krok směrem k legalizaci vapingu v zemi. Podle spotřebitelské skupiny ENDS Cigarette Smoke Thailand (ECST) se tento krok stane globálním zvratem.  Zastánci elektronických cigaret se radují, konečně by mělo dojít k zastavení kriminalizace kuřáků, kteří chtějí přejít na méně škodlivé alternativy.

Země, které se rozhodly legalizovat a regulovat e-cigarety, zaznamenaly pokles celkové míry kouření a mají mnohem lepší kontrolu nad vapingem mládeže. Pro Thajsko a vlastně i pro celý svět je překvapující, že je thajská vláda konečně připravena zrušit svůj zákaz prodeje elektronických cigaret.

V Thajsku přísný zákaz a sankce za prodej elektronických cigaret vedl k tomu, že mnoho kuřáků zůstalo u cigaret, zatímco mladí lidé si kupují e-cigarety na černém trhu bez kontroly věku nebo bezpečnostních standardů výrobků.

Legalizace a regulace vapingu ve Spojených státech, Velké Británii nebo na Novém Zélandu funguje velmi dobře, jsem potěšen, že thajská vláda konečně začala naslouchat vědeckým důkazům a přijímá strategii snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem, která je konečně na dosah ruky.

Říká ředitel ECST Asa Saligupta a dodává, že ministr digitální ekonomiky a společnosti Chaiwut Thanakamanusorn, vládní úředníci, odborníci na veřejné zdraví a zastánci elektronických cigaret byli klíčem k tomu, aby se konečně vyřešila neúspěšná thajská politika kontroly tabáku.

Také uvádí, že navzdory tomu, že ministr přijal přístup založený na vědeckých důkazech, místní konzervativní zdravotnické skupiny se na vaping nadále nespravedlivě negativně zaměřují.

V loňském roce to byl velký průlom, když ministr řekl místním médiím, že vaping je bezpečnější pro lidi, kteří se snaží přestat kouřit. Od té doby hledal způsoby, jak elektronické cigarety legalizovat. Plně chápe, že nabízí kuřákům méně škodlivou alternativu smrtících cigaret a chrání nekuřáky před pasivním kouřením.

Spotřebitelské skupiny, jako je ECST, tvrdě pracovaly, aby povzbudily naše politiky a úředníky, aby se řídili významnými mezinárodními vědeckými důkazy. Byla to dlouhá cesta, ale těší nás pokrok, který vede k tomu, že vládní pracovní skupina pokračuje v legalizaci prodeje e-cigaret.

Deset let mezinárodních studií prokázalo, že vaping je o míle bezpečnější než kouření.

Mezinárodní výzkum také ukazuje, že země, které přijaly progresivní politiku kolem vapingu, zaznamenaly pokles míry kouření dvakrát rychleji než země, jako je Thajsko, které tak neučinily.

Nancy Loucas, výkonná koordinátorka CAPHRA (Koalice zastánců snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem v Asii a Tichomoří), říká, že zrušením dlouhodobého zákazu prodeje elektronických cigaret  se Thajsko připojí k hrdému mezinárodnímu klubu asi 70 zemí, které legalizovaly vaping jako účinný nástroj pro odvykání kouření.

Vaping po celém světě zachraňuje životy milionů bývalých kuřáků a může zachránit mnoho dalších, pokud budou přijaty bezpečnější nikotinové produkty a nikoli démonizovány. 10 milionů kuřáků v Thajsku si už dlouho zaslouží snadno a legálně dostupnou alternativu k cigaretám aniž by se museli obávat zatčení, sankcí nebo dokonce uvěznění.

Vysoká míra kouření v zemi je naprosto nepřijatelná, ale díky práci ECST a dalších se to bude muset vážně řešit.

Legalizací prodeje elektronických cigaret  se Thajsko připojí k zemím, jako jsou Filipíny a Malajsie, které si také uvědomují, že zákazy vapingu nevyhnutelně selhávají, což vede ke zbytečným nemocem a úmrtím souvisejícím s kouřením. 

Dosažení legalizace v Thajsku by znamenalo mezinárodní obrat, což by vedlo k tomu, že by i další země mohli přehodnotit své zákazy vapingu, říká Nancy Loucas.

Zdroj: CAPHRAtabacco reporter