Přejít k hlavnímu obsahu

Nizozemsko prodlužuje jednání o zákazu příchutí

Nedávná tisková zpráva Nezávislé Evropské Aliance Vapingu (IEVA) poukazuje na to, že oznámený zákaz aromatizovaných vapingových výrobků bude mít negativní dopady na veřejné zdraví.

holandsko zákaz příchutí

Nizozemsko zaznamenalo největší počet reakcí, které kdy byly shromážděny při veřejném jednání o zdravotních záležitostech. Veřejné jednání o nedávno oznámeném zákazu příchutí mělo být ukončeno 19. ledna, ale bylo prodlouženo do 2. února 2021. The Independant European Vape Alliance (IEVA), celoevropská aliance zaměřená na sjednocení národních sdružení a podniků v evropském vapingovém průmyslu, poukazuje na to, že navrhované opatření, které by ponechalo v prodeji pouze tabákové příchutě, riskuje že se bývalí kuřáci vrátí zpět k cigaretám. 

„Asi 65 procent dospělých vaperů v Evropě používá ovocné nebo cukrovinkové příchutě. Rozmanitost příchutí je jedním z nejdůležitějších důvodů, proč kuřáci přecházejí na e-cigarety a pomáhají jim přestat kouřit.“ Uvádí tisková zpráva s odkazem na řadu studií, které to naznačují.

IEVA uvádí: Nizozemský návrh ignoruje důležitá fakta!

Počet mladých lidí v Nizozemsku, kteří někdy vyzkoušeli elektronické cigarety, se za posledních pět let snížil o čtvrtinu.

Počet holandských teenagerů, kteří používají elektronické cigarety, je velmi malý. V roce 2019 se pravidelně vapovalo  pouze 0,2 procenta 14-16letých.

99,8 procent všech nizozemských uživatelů elektronických cigaret jsou bývalý kuřáci.

Uznávaný renomovaný oceněný profesor interního lékařství a specialista na respirační nemoci a klinickou imunologii na univerzitě v Catanii Riccardo Polosa, který provedl rozsáhlý výzkum týkající se použití elektronických cigaret říká:

„Odstranění příchutí nebude mít vliv na míru užívání cigaret mladistvých. Určitě to ale sníží počet možností, které mají k dispozici dospělí, kteří se snaží přestat kouřit nadobro a považují ochucené elektronické cigarety za účinné. “

Tisková zpráva aliance World Vapers ‘Alliance (WVA) mezitím poukázala na to, že země zaznamenává největší počet reakcí, jaké kdy byly shromážděny při veřejné konzultaci o otázkách zdraví. Ve skutečnosti se v prohlášení zveřejněném na vládním webu uvádí, že jednání  bylo údajně prodlouženo „kvůli populární poptávce“.

Proti zákazu se postavilo 98,54% on-line příspěvků 

Proti zákazu se postavilo 746 ze 757 dosud zaznamenaných oficiálních webových stránek. Ze 757 dosud zaznamenaných oficiálních webových stránek se proti zákazu postavilo 746 (98,54%), přičemž 9 neplatných  a pouze dva příspěvky podpořily vládní návrh. Ředitel WVA Michael Landl uvedl, že je s těmito čísly spokojen.

Jsem rád, že převládá zdravý rozum a logika." 98% příspěvků proti zákazu příchutí je pro vládu křišťálově čistou zprávou: je čas tento hrozný nápad zrušit a jít dál. Z úcty k občanům a na základě vědeckých důkazů je zrušení návrhu jedinou možnou cestou vpřed. Cokoli jiného by byla ostuda. 

Vládní zákaz chuti by vystavil téměř 260 000 nizozemských vaperů riziku návratu ke kouření. To by byl děsivý zdravotní výsledek s důsledky pro celou nizozemskou společnost.

To že se podařilo vládní jednání prodlužit  ukazuje na jedné straně, že celý proces byl chybný hned od začátku, a na druhé straně, že místní tlak ze strany vaperů může změnit politiku. To je povzbudivé, ale boj ještě neskončil. Musíme udržovat tlak, abychom zajistili, že zákonodárci nebudou prosazovat zákaz v pozdější fázi.