Přejít k hlavnímu obsahu

Odborníci se spojili pro bezprecedentní ochranu vapingu

V nové publikaci se spojili nejvlivnější američtí odborníci pro kontrolu tabáku, aby podpořili výhody vapingu pro dospělé kuřáky, vyzývají k rehabilitaci veřejného obrazu elektronických cigaret. Zdůrazňují  schopnost vapingu zachraňovat životy jako bezpečnější alternativu ke klasickým hořlavým cigaretám. Publikace představuje dosud nejorganizovanější a nejvýraznější vyjádření těchto odborníků.

Článek publikovaný 19. srpna v The American Journal of Public Health vedl Kenneth Warner, emeritní profesor zdravotní politiky a managementu University of Michigan a významný odborník pro kontrolu tabáku. Řeší vše, od účinku nikotinu na vyvíjející se mozek až po to, jak bychom měli vyvážit obavy z rizik a potenciálních přínosů vapingu.

Tento článek by měl sloužit jako nápravný prostředek pro smršť dezinformací obklopujících vaping.

Zprávy se v drtivé většině zaměřily na rizika vapingu pro mladé lidi . Široká veřejnost byla vedena k přesvědčení, že vaping je stejně škodlivý nebo škodlivější než kouření cigaret i když je tomu přesně naopak.

„Obáváme se, že velká část komunity v oblasti veřejného zdraví, určitě média a mnoho zákonodárců, ve skutečnosti neslyšelo o druhé straně příběhu,“ řekl Profesor Warner. Upřímně doufáme, že původ tohoto dokumentu a jeho významní autoři, přitáhnou tolik potřebnou pozornost.

Proč je tato publikace tak důležitá?

Nejdůležitější částí jsou právě spoluautoři. Konverzacím o snížení škodlivosti tabáku (THR) často dominují dvě hlavní témata.  Existují veřejné organizace, které se zabývají pouze abstinencí, jako je Kampaň pro děti bez tabáku financovaná Michaelem Bloombergem, která prosazuje zákaz příchutí u elektronických cigaret. A pak jsou tu obhájci spotřebitelů, výrobci, bývalí kuřáci a kritici války proti drogám, kteří argumentují, že k úmrtím zapříčiněným kouřením,  přispívá drakonická legislativa uvalená na bezpečnější alternativy k nikotinu, jako jsou elektronické cigarety. Užívání tabáku je stále hlavní příčinou smrti na planetě, které lze předcházet.

Toto je extrémně vzácné prohlášení špičkových úřadů pro veřejné zdraví, které bude pro kritiky obtížné odmítnout obvyklými obviněními jaké slýcháme z médií. 
Všech 15  členů kteří působili jako prezidenti společnosti pro výzkum nikotinu a tabáku (SRNT), přední profesionální vědecké společnosti zaměřené na nikotin a tabák se pod dokument podepsali. To znamená, že více než dvě třetiny nejváženějších a nejrespektovanějších odborníků na kontrolu tabáku se domnívají, že vaping by měl být přijat jako forma pro odvykání závislosti na tabáku.

Mezi nimi je Dr. Neal Benowitz, profesor medicíny na Kalifornské univerzitě v San Francisku (UCSF) a jeden z předních světových odborníků na závislost na nikotinu; Dr. Robin Mermelstein, ředitel Institutu pro zdravotní politiku a výzkum na University of Illinois v Chicagu a předseda vědeckého poradního výboru FDA pro tabákové výrobky; a Dr. Nancy Rigotti, zakladatelka a ředitelka Centra pro výzkum a léčbu tabáku ve Všeobecné nemocnici Massachusetts v Bostonu.

Jaký je návrh?

Tento článek představuje důležité kategorie důkazů o tom, že vaping funguje při odvykání kouření. 

Jsou to výsledky randomizovaných studií, které ukázaly, že e-cigarety překonávají jiné metody odvykání, jako jsou nikotinové náplasti.
Populační studie, jejichž zjištění jsou v souladu s téměř zdvojnásobením úspěšných pokusů o odvykání kouření.

Dalším důkazem je prodej cigaret, který rychle klesají v souladu s tím  jak se zvyšuje prodej elektronických cigaret. 
A v neposlední radě nezamýšlené důsledky politik omezujících vaping, jako jsou zákazy, které nechtěně přivedly vapery zpět ke kouření .

Hlavním tématem kterým se většina organizací při snižování škodlivých dopadů  tabáku zabývá je především na riziko pro děti,  řekl Warner.
Opravdu se zdá, že nemají zájem o dospělé kuřáky. Byla publikována spousta údajně vědeckých článků, které vyvolávají ve spojení s vapingem neodůvodněné obavy o zdraví.  Jeden z těchto článků, který tvrdil, že vaping zvyšuje pravděpodobnost infarktu, a byl později stažen .

Autoři navrhují „rozumný mix politik“. To zahrnuje zdanění cigaret více než e-cigaret s cílem povzbudit dospělé kuřáky k přechodu, zpřístupnění ochucených vapingových produktů pouze ve specializovaných obchodech a omezení reklamy, aby nepřilákalo mládež. Snížení hladiny nikotinu v klasických cigaretách a současně zajištění dostupnosti alternativních nikotinových výrobků s nízkým rizikem. 
 

Lidé musí pochopit celou perspektivu vapingu! Je důležité, aby se široká veřejnost zastavila a zamyslela se na tím co ještě potřebuji o vapingu vědět?

Dr. Robin Mermelstein, spoluautor článku.

 

Zdroj: American Journal of Public Health