Přejít k hlavnímu obsahu

Petice: WVA usiluje o zahrnutí elektronických cigaret do evropského programu proti rakovině

Začátkem tohoto měsíce uspořádala světová aliance vapingu (WVA) pokojnou a „covid friendly“ demonstraci v Evropském parlamentu, aby zdůraznila důležitost zahrnutí elektronických cigaret do nedávno zahájeného programu Evropské unie „Beating Cancer“.

Vzhledem k tomu, že rakovina je odpovědná za 20% všech úmrtí v Evropě, počátkem letošního roku, 4. února, Evropská komise (EK) oznámila evropský plán boje proti rakovině. Minulý měsíc se výbor pro boj proti rakovině (BECA) už podruhé sešel za účelem výměny názorů s komisařkou pro zdraví Stellou Kyriakidesovou.

Výbor BECA vydal návrh dokumentu pro boj proti rakovině, který má ovlivnit budoucí evropský plán. Opět bylo zdůrazněno, že užívání tabáku ve formě kouření klasických cigaret je hlavním rizikovým faktorem úmrtí na rakovinu v Evropě.

Evropský region WHO globální je oblastí s nejvyšší spotřebou tabáku s velkými nesrovnalostmi mezi členskými státy, podíl kuřáků se v jednotlivých zemích liší až pětkrát.

Aby výbor BECA uspěl ve své misi, musí být dostatečně odvážný, aby podpořil nové přístupy. Vapeři po celé Evropě vyzývají zákonodárce, aby uznali výhody plynoucí z vapingu a jeho potenciál k masivnímu snížení škodlivých dopadů kouření. 

Je potřeba nových přístupů!

V reakci na návrh EK ředitel Aliance světových novinářů (WVA) Michael Landl uvedl, že je na čase schválit nové přístupy. 

Oceňujeme závazek europoslankyně paní Véronique Trillet-Lenoirové a celého zvláštního výboru pro boj proti rakovině jak přistupují k problematice kouření. Evropský plán boje proti rakovině musí podporovat vaping jako účinný nástroj, který pomůže kuřákům přejít na bezpečnější alternativu.

Za tímto účelem uspořádala WVA přátelskou demonstraci s názvem Back Vaping, Beat Cancer , která proběhla s dalším zasedáním zvláštního výboru  pro boj proti rakovině. I když tam nemůžeme být osobně, chtěli jsme zajistit, aby nás poslanci slyšeli a viděli. 700 000 lidí zemře každý rok v EU na rakovinu způsobenou kouřením, a my jako vapeři jsme na vlastní oči viděli, jak vaping pomáhá přestat kouřit. Evropský plán boje proti rakovině musí podporovat vaping jako účinnou metodu, která pomůže kuřákům přejít na bezpečnější alternativu a snížit tak rakovinu v Evropě, uvedl Landl, ředitel aliance.

Petice 

Také dodal, že je nanejvýš důležité, aby každý evropský vaper podepsal petici WVA. Evropský plán boje proti rakovině je příležitostí, kterou si nemůžeme nechat ujít. Žádám každého vapera v celé EU, aby se připojil k našemu hnutí a podepsal naši petici vyzývající EU k podpoře vapingu, v boji proti rakovině.

Nižší riziko rakoviny s vapingem ve srovnání s kouřením!

Během schůze výboru řada poslanců zdůraznila potenciál vapingu jako pomoci při snižování škodlivých dopadů kouření. Podle zprávy WVA italský europoslanec Pietro Fiocchi poukázal na studie naznačující mnohem nižší riziko rakoviny způsobené vapingem ve srovnání s kouřením, zatímco europoslanec Tomislav Sokol z Chorvatska zpochybnil to jak by mohl koncept „harm reduction“pomoci v boji proti rakovině. Německý europoslanec Peter Liese dále zdůraznil potřebu zajistit, aby vaping nebyl tak omezen jako kouření.

Přestat kouřit je snadné vyslovit, ale pro ty, kteří jsou závislí, je to velmi obtížné. Proto si myslím, že musíme být k e-cigaretám trochu otevřenější. Přinejmenším se tedy musíme ujistit, že přístup k elektronickým cigaretám není složitější než přístup k tabáku, uvedl Liese.

Na základě současných důkazů jsou úrovně expozice karcinogenům z elektronických cigaret nižší než v cigaretovém kouři. Jsou to dobrá  možnost pro současné kuřáky, kteří nechtějí nebo nemohou přestat kouřit. Právní omezení, která platí pro cigarety by se neměla plně vztahovat na elektronické cigarety  a další nové systémy dodávání nikotinu. 

Landl uvedl, že výše uvedené komentáře jsou povzbudivé. „Povzbuzuje mě rostoucí otevřenost poslanců Evropského parlamentu ohledně toho, jak vaping může pomoci snížit kouření a snížit rakovinu. Je dobré vidět, že europoslanci Fiocchi, Sokol a Liese zvyšují podporu vapingu ve zvláštním výboru a doufám, že tomu tak bude i v příštích několika měsících. “
 
Podepsat petici můžete přímo na stránkách světové aliance vapingu. 

Zdroj: WVA