Přejít k hlavnímu obsahu

Philip Morris a Altria dostali zákaz dovážení a prodeje IQOS v USA

Americká komise pro mezinárodní obchod 30.9.2021 rozhodla, že Philip Morris International a Altria musí zastavit dovoz a prodej svého tabákového zařízení IQOS v USA. Zákaz importu a prodeje začne platit dva měsíce po nabytí právní moci.

Americká komise pro mezinárodní obchod rozhodla, že Philip Morris International a Altria musí zastavit prodej a dovoz tabákového zařízení IQOS. Toto rozhodnutí je výsledkem patentového sporu podaného konkurenční společností R.J. Reynolds, která je mateřskou společností British American Tobacco a prodává konkurenční zařízení pro zahřívaný tabák GLO.  Obchodní agentura zjistila, že alternativa k cigaretám IQOS porušuje dva Reynoldsovy patenty.

Zákaz dovozu a prodeje začne platit dva měsíce po administrativní kontrole, která vyžaduje podpis prezidenta Joe Bidena. Philip Morris uvedl, že se plánuje odvolat proti rozhodnutí obchodní agentury, a mluvčí společnosti Altria uvedl, že obě společnosti spolupracují na krizových plánech.

"Stále věříme, že patenty RJR jsou neplatné a že IQOS tyto patenty neporušuje," uvedl mluvčí společnosti Altria v prohlášení pro CNBC.

Společnost Altria uvedla na trh zařízení IQOS ve Spojených státech před dvěma lety, ale vývoj produktu zahájila před více než deseti lety, než byla ze společnosti vyčleněna společnost Philip Morris International. 

Philip Morris prodává zařízení na desítkách mezinárodních trhů a udělil společnosti Altria licenci k prodeji v USA. IQOS sice nepředstavuje velkou část amerického podnikání Altria, ale je to důležitá součást odklonu společnosti od tradičních tabákových výrobků.

British American Tobacco, mateřská společnost Reynolds American, již podnikla podobné právní kroky proti společnosti Philip Morris na několika mezinárodních trzích. Soudy ve Spojeném království a Řecku se však v těchto sporech postavily na stranu Philipa Morrise. Analytička Bank of America Securities Lisa Lewandowski napsala v poznámce klientům, že neočekává, že se Philip Morris nebo Altria vyrovná s British American Tobacco.

Porušení našeho duševního vlastnictví oslabuje naši schopnost investovat a inovovat a to má vliv na naše podnikání a nepřímo tak i na veřejné zdraví

uvedl americký mluvčí Reynolds Kaelan Hollon v prohlášení. 

Akcie výše jmenovaných tabákových společností po zveřejnění tiskové zprávy klesly až o 1%.

Zdroj: CNBC