Přejít k hlavnímu obsahu

RECENZE S&V AEON Xmas Edition

Čauky! Další recenze ve vánočním kabátku na sebe nenechala dlouho čekat, vždyť svátky jsou za rohem! Právě teď je ten nejlepší čas na všechny ty tradiční chutě - perníčky, rohlíčky, trdelník, karamelky, sušenky a… Dobrý, co? Představte si, že tyhle laskominy můžete, stejně jako poslední týden já, tahat ze svých tanků třeba celý příští rok. Podívejte se, co si pro nás připravil chorvatský výrobce Aeon, s jejich novou řadou Christmas Mix budou vaše Vánoce o lahvičku lepší. Nebo možná až o pět lahviček.

 

"Xmasky" mi přiletěly na stůl v chubby gorilla lahvičkách o objemu 120 ml, aromatu v každé z nich je rovných 24 ml. Shodně jsem všechny zalila bází a boostery ve výsledném poměru 60/40 vegouš/pegouš. Nikotin jsem nahodila na 6 mg, řádně protřepala a vystavila si lahvičky na týden na poličku. No ano, vystavila, jsou moc pěkný! Jen se podívejte…

 

Salon Candy

ofiko popisko výrobce:

Populární karamelky salonky, které si s oblibou každý rozbaluje u vánočního stromečku, si můžete nyní vychutnat i ve svém atomizéru. Příchuť Salon Candy přináší autentickou chuť slaďoučkých karamelek s příchutí jablek a vlašských ořechů. Všechny sladké tóny se harmonicky propojují a výsledný celek vás doslova srazí do kolen. Naprosto ideální dezertová příchuť pro každodenní vaping.

Podle vůně jasná jablka. Hodně jablek. Vysloveně plný kýbl jablek, takových těch slaďoučkých, které v létě děti tak rády trhají ze stromů v sousedství, protože ta uloupená jsou nejchutnější. Karamelky ani ořechy mě přes nos nepraštily.

Barva liquidu je dle předpokladu, jelikož jsou to prostě sladkosti, zhruba měděná až světle karamelová. Není to čiré jako čisté ovoce, ale ani vám to nesežere build za tři prásky.

Protože jsem v úvodu opomněla zmínit dnešní "účastníky zájezdu", udělám to teď. Aeonky jsem protáhla déelkovou žhavící hlavou v PODíku Oxva Origin X a atomizerem Flash-e-Vapor s fused claptonem z nichromu a super sorbkou.

Musím říct, že na "jablečné karamelky" s nádechem ořechů jsem se těšila nejméně. Představa přežvykování kousků jablek společně s karamelovým bonbonem, to celé podtrženo špetkou mletých skořápkových plodů, to není úplně můj šálek kávy. Můj tank liquidu. Aleee… Vánoční čas je časem překvapení a radostí a tady jsem teda byla překvapena a nakonec jsem měla i radost. Oxva mi na první potah vyhodila ty nejšťavnatější jablíčka, jaká snad lze vytvořit, famózní chuť, která mi učarovala. Nepůsobí jako přesnídávka (jako u nejmenované ovesné kaše), ani jako kompot (od Míši Davida), prostě fakt kus ovoce v tanku. Po nástupu jablek se po pár potazích plynule projeví karamelovost karamelek. Je méně sladká než jsem čekala a je to moc dobře, jablka jsou sladká až až. Nenacházím absolutně žádnou nahořklost příliš dlouho taveného cukru, naopak rozeznávám jakýsi „vzorec“ opravdové bonbonovosti, což oceňuji. Moc jsem Aeonu nevěřila slibované chutné karamelky, čekala jsem lehce připálený karamel s jablky, který po deseti mililitrech skončí na hanbě, ale ono ejhle, je to vážně dobré!

Co mě mrzí, je absence projevu ořechů. Čert snad ví, čím to je, ale ani z FeVa jsem žádné vlašáky nevydolovala. Celkový dojem z chuti mě značně více bavil v Oxvě, potah do plic byl skvělá exploze hlavních složek liquidu, která zůstávala dlouho na patře, jablka jasně celému potahu dominovala a vybízela k opakovanému doplňování cartridge. 

Za ztracené ořechy, super jablka a nepřipálený karamel si Salon Candy zaslouží 84 %.

 

Snowball

ofiko popisko výrobce:

Máslovo-oříškové našlehané křehké pečivo... 

Jasně, stručně, výstižně. Proč by ne, ono není moc co popisovat. Podle vůně je máslovost jasná jako facka a těší se, až vám namastí chuťové pohárky. Oříšky se projevují málo, ale mají na to plný nárok, vůně másla tady evidentně hraje prim. 

Dáte si vanilkové rohlíčky? Dáte? Tak si dejte! P(r)odavači ve vapeshopu ale radši zdůrazněte, že jdete pro ty od Aeonu. Dostanete luxusní nálož hutného tučného (logické, že?) másla, s kterým se snoubí opravdu bohatá porce mletých ořechů, docela jistě vlašských. Je jich tu vážně hromada, možná sem při výrobě přihodili i ty, které jsem tak snažně a marně hledala v salonkách. I když tyhle aromátka jsou opravdové Shake & Vape a můžete je doopravdy vapovat ihned po namíchání, doporučuji dát jim alespoň těch pět dní klidu. Jednotlivé složky tak dostanou šanci se spojit a utvořit jednolitý celek vyvážené a parádně sladěné chuti. Máslo, které se mi zde zprvu zdálo snad až moc výrazné, si pěkně sedlo s lehce nahořklou chutí ořechů a jeho průbojnost v potahu se ustálila na příjemné úrovni. Ořechy jsou bohaté a velmi věrné, i když mají nějaký ten ocásek nahořklosti. Není ale otravný a dojem kazící, jen tak prostě… Ořechový. Kombinaci másla a ořechů dobře drží nádech těsta, ne však buchtového nebo koláčového, je to zkrátka jako ten pocit, když se vám na jazyku rozplývá čerstvě upečený vanilkový rohlíček s popraškem moučkového cukru. Kdo zná německé Vanillekipferl, ten přesně ví, co dostane v tomhle aromatu. Nefalšované rohlíčky (u německých sousedů spíše sušenky), bez vajec a kypřícího prášku, jen čisté kouzlo másla, cukru a ořechů. 

Nemám co dodat, 89 % a potlesk, tohle jde mezi mých letošních top 5.

XMAS

 

Pistachio Christmas Cookie

Ofiko popisko výrobce:

Také milujete křupavé cookie sušenky, které se právě čerstvě dopekly a provoněly domov? Zakousněte se do báječné křupavé sušenky s výraznou chutí sekaných pistácií a dozdobených lahodným pistáciovým posypem navrchu. Jakmile otevřete lahvičku, ucítíte intenzivní vůni sušenkového těstového základu podtrženého zcela autentickou vůní lahodných pistácií. Je zkrátka neodolatelná.

Vůně z lahvičky se line ze všech pěti kousků neméně. Víc než že cítím bych tady řekla, že tuším nějakou tu sušenku, pistácie… Pojďme rovnou k věci.

Zlomová třetí lahvička, za mě nejvíc záludná. Pistácie jsou mou oblíbenou chutí obecně, na sušenky jsem byla zvědavá, myslím si, že dobře pojmout a vyrobit pistácie ve vapingu je docela oříšek. Určitě je to oříšek, pistáciový. Trvalo mi celou cartridge Oxvy a dva tanky Flashe než jsem si vytvořila nějaký uchopitelný a popsatelný dojem z téhle věci. Nejdřív to vypadalo na parádní propadák, i když byl liquid uleželý, byla chuť mdlá, nudná, nijaká a sladká. Nic, co byste chtěli vapovat, nic, co byste čekali od Aeonu. Naštěstí takové testování aromat nejde splácat jen tak za jeden večer u počítače, dala jsem si na plody řečíku pistáciového v křupavých sušenkách o něco víc času než jsem zamýšlela a dobře jsem udělala. Jo, klidně se pochválím, proč ne, ne? Jakmile se vata v buildu (a žhavící hlavě) liquidem zajede, vykreslí se chuť trochu jinak a lépe. Pistácie dostaly barvu, sušenky křuply a pomalu se začaly rozvíjet potahem. S delším vapováním má projev jasný tvar, kdy jako první dostanete sušenkové těsto, poměrně dost, DOST sladké, s ním, za ním a tak nějak následně všude jsou pak ty vytoužené pistácie. Škoda ale, že sušenky se derou vpřed bez ohledu na to, že podle zamýšlení výrobce měly dominovat pistácie. Já to vidím (cítím) naopak a trochu mě to zklamalo. Chci trochu míň sušenky a o to víc ty pistácie.

Hodnotím křupavými 76 %.

 

Classic Kürtöskalács

Ofiko popisko výrobce:

Kürtöskalács je oblíbená příchuť tradičního skořicového trdelníku, který máme všichni tolik rádi. Obsahuje chuť jemného a dozlatova připraveného těsta zasypaného pořádnou porcí skořicového cukru. A právě skořice celou příchuť umocní a utvoří zcela nezaměnitelný a jedinečný chuťový požitek. Už po prvním potahu nebudete chtít nikdy přestat.

Pokud jste se právě jakkoli úspěšně pokusili vyslovit název tohoto aromatu, gratuluji. Pokud se usmíváte a říkáte, že to nejde a je to prostě trdelník, gratuluji podruhé. Sama jsem si s tím lámala hlavu i jazyk, nakonec jsem prosvištěla strejdu vyhledávač křížem krážem a skončila jsem u… Trdelníku. 

Popisovat vůni snad není vůbec, ale vážně v-ů-b-e-c potřeba. Skořice, těsto, skořice, skořice, těsto a skořice. Nemůžu uvěřit, že jsem napsala čtyřikrát skořice jen proto, aby vám bylo dostatečně jasné, o co tady jde. Jde o skořici, haha.

Ať na to koukám jak chci, ať to naliju kam chci, MTL nebo DL, motací atomizer nebo žhavící hlava v PODu, je to docela skořicový úlet. Exagerace chuti skořice je v celém potahu tak velká, že tohle nemůžu vapovat více než příležitostně. Nalila jsem si trdelník do Oxvy a po pár potazích s déelkovou hlavou jsem ji odložila, protože jsem měla plnou pusu, krk a snad i uši skořice. Těsto vnímám až jako druhé, v tomto případě tedy lépe řečeno až zhruba páté. Je hodně sladké, ale pro trdelník tak akorát, vypečené a celkově chutné a neumělé. Dochuť skořice zůstává na patře neuvěřitelně dlouho, jen tak se jí nezbavíte. Jinak je ale fantastická, kdyby nebyla tak trochu otravná. Musím vyzdvihnout to, jak opravdově ta štiplavá kráska působí, žadná chemická pachuť, což je super.  Aeon se může hrdě pochlubit tím, že v jejich výrobcích nikdy nenajdete přidaná sladidla nebo diacetyl, a přesto jsou jejich aromata výborná, sladká a autentická, bez nežádoucí chemické pachuti, která zejména u dezertů umí nadělat pěknou paseku a otráví nejednoho vapera. Mám ale značný problém s vyvážeností celé kompozice, těsta je tu sice dost, ale nemá takový důraz, jaký bych si přála. Skořice mi připadá ztbytečně přestřelená, musím si od tohohle liquidu dávat pauzy, i když nechci, protože je toho prostě moc. Škoda, sakumprásk je to pecka, supr čupr vánoční věc, ale použitelná jen tak na jeden dva tanky a zase pápá. Možná by tomu prospělo více času, třeba o další týden později nebude exploze skořicové složky taková, ale moc nadějí do toho nevkládám.

Komínový koláč, jak je trdelník v překladu nazýván, si odnáší férových 70 %.

 

Peppery Gingerbread 

Ofiko popisko výrobce:

V příchuti na vás čeká lahodná chuť křupavých vánočních medových perníčků s jejich nezaměnitelnou chutí. Příchuť je příjemně vláčná, jemná a sladká, doslova se rozplývá na jazyku. Ačkoliv je vydávána v kolekci vánočních příchutí, skvěle si ji vychutnáte také v průběhu celého roku. Ideální příchuť pro chvíle pohody.

Voní to fakt jako perníčky, krásně kořeněné, sladké, tak akorát upečené. Jestli to bude chutnat atk fajnově, jak to voní, bude to víc než skvělý konec recenze.

Gingerbread jsem ochutnala nejdříve z Oxvy. Stejně jako u Pistachio Cookie jsem i tady musela počkat než začnou být perníčky perníčky. V nové hlavě, v novém buildu, je prvních několik potahů totálně jalových. Vůbec to není pecka, vůbec to není něco, co bych chtěla někomu doporučit. Naštěstí je to ale jen takový počáteční malý klam, některá aromata se zkrátka musí zajet a pak chutnají skvěle. Tady je tomu přesně tak. Když se nenecháte vylekat, dostanete nálož kořeněné chuti včetně skořice, která vám neutrhne jazyk, jemné sladké těsto s nádechem medu vám naplní ústa stejně jako voňavý perníček, který jste právě uloupili z ještě horkého plechu. Tenhle projev je ze všech pěti kousků nejslabší, nejméně výrazný a nejvíc mě to štve. Z FeVu je vykreslení chuti nuda, jako kdybyste si pustili do sluchátek oblíbenou písničku a nemohli zvýšit hlasitost - je to fajn, ale nemůžete si to naplno vychutnat. Oxva si s jednotlivými složkami poradila lépe, kořeněnost těsta získala trochu koule a dojem z potahu zůstával na patře i chvilku po vyfouknutí. I tak mi ale připadá, že by si to zasloužilo být celé nějaké výraznější. Kdybych to bývala byla tušila, naředila bych aroma méně než doporučuje výrobce. Takhle to hodnotím jako příjemný celodenní vaping, který vám nedá zapomenut na to, že už je tu v plné parádě vánoční čas, nabudí vaše chutové pohárky na cukroví a unese vás na jemné vlně skořicí vonícího těsta. Ze všech zúčastněných je to asi můj zlatý střed - výborné, ale…

Objednala jsem si druhou lahvičku, kterou naředím tak do 100 ml a tuhle hodnotím pěknými 68 %.


Milí čtenáři, vapeři, přeji vám všem ty nejkrásnější vánoční svátky, užijte si je ve zdraví a s nějakými dobrotami v tanku. Ať vám Ježíšek naježí, co si přejete a v novém roce se na vás celá redakce ProVapery těší v plné síle!