Přejít k hlavnímu obsahu

SROVNÁVACÍ TEST UZAVŘENÝCH POD SYSTÉMŮ

Dostal jsem za úkol vpravdě nelehkou věc. A sice porovnat mezi sebou, z běžně dostupných produktů, celkem čtyři různé PODy v dané kategorii. Protože recenze IQOS Veev, výhody MyBlu nebo Vype ePen 3 (potažmo novější Vuse) vám řekne kde kdo, ale proti sobě je ještě nikdo nepostavil.

Všechna zařízení používají předplněné cartridge, které nejde opakovaně plnit. (Closed POD system). Ať si to v hlavě porovnávám jak chci, tak pořád nemůžu přijít na to, jak tohle porovnání napsat. Zkusím to tedy jak nejlépe umím. 

Testovali jsme výrobky RELX Essential, MyBlu, Vype ePen 3 a IQOS Veev

RELX,MYBLU,VYPE,IQOS

Cenové srovnání záměrně vynechám, nabízí se nespočet akčních balíčků, zvýhodněných nákupů s registrací, promo kódů a tak dále. Proto je velmi obtížné, nějakou cenu k porovnávání vůbec uchopit. Podíváme se spolu jak na samotná zařízení, tak na jejich balení a také ochutnáme příchutě jejich cartridgí + zátěžový test jako bonus. 

Jedná se o rozsáhlé testování, takže je to lehce delší čtení. Doporučuji uvařit si kávu a pohodlně se usadit.

 

ZAŘÍZENÍ (BALENÍ)

 

RELX Essential POD

 

Jako první si představíme e-cigaretu, za kterou nestojí tabákové společnosti. V době, kdy se chystal tento test, jsem nemohl sehnat základní balení, tak jako u konkurenčních produktů. Pro účely testu, ale "Starter Kit", poslouží naprosto v pohodě. Má jen něco navíc.

RELX Essential Starter KitRELX Essential

Jde o naprosto jednoduchou základní e-cigaretu. Kapacita baterie, kterou nabíjíte přes USB-C, je 350mAh. Nabíjení probíhá proudem 670mA. Stav nabití prakticky není nijak indikován. Dioda na čelní straně zařízení signalizuje pouze nabíjení a žhavení. Nic víc. Žádné složité funkce nejsou potřeba.

...během cca 30 minut máte z nuly nabito do plných.

Tělo tohoto PODu je plastové, má na sobě jemné vroubkování a je extrémně lehounké, takže jej udržíte za náustek v pohodě mezi rty. RELX nemá žádné tlačítko, žhavení je spínáno podtlakovým spínačem. V podstatě potáhnete a RELX začne žhavit. Spínač má slušnou citlivost a žhavení nabíhá velmi svižně. Co se nabíjení přes USB-C týká, tak během cca 30 minut máte z nuly nabito do plných. Co je fajn, je to, že RELX má integrovanou funkci Passthrough, můžete tedy vapovat při nabíjení.

V balení RELX Starter Kit najdete samotné zařízení, USB-C kabel a celkem čtyři cartridge s různými příchutěmi a nějaký ten manuál. Což je do začátku naprosto dostačující. Pokud vezmeme v potaz samostatně prodejnou e-cigaretu RELX Essential, tam je balení na stejné úrovni jako konkurenční produkty, jen samotná e-cigareta, USB-C kabel a návod.

 

MyBlu

 

MyBlu e-cigareta

Druhý POD do srovnání je od Imperial Brands. Opět mám před sebou absolutně jednoduché zařízení. MyBlu je elegantní a nenápadný POD s baterií o kapacitě 350mAh, tedy stejně jako má výše zmíněný RELX. Co se spínání týká, MyBlu je opět bez jakéhokoliv tlačítka, takže i zde je podtlakový spínač, který spustí žhavení při potahu. Bohužel je poměrně necitlivý a až příliš často nesepne jak má.
Baterii MyBlu nabíjíte přes MicroUSB konektor na spodní straně zařízení. Zde se také nalézá dioda, ukazující úroveň nabití baterie (modrá-oranžová-červená). MyBlu má taktéž funkci Passthrough, můžete tedy v pohodě vapovat při nabíjení. Tělo MyBlu je kovové, snese občasný pád naprosto s klidem. Zároveň je ale i lehké a tedy i MyBlu udržíte v puse bez problémů.

Co se ale ukázalo jako podstatně horší, je lakování, které v místě kde chytám POD palcem, zhruba po 3 hodinách prakticky zmizelo.

Balení MyBlu je z hlediska prvního nákupu dost bída, asi jako u všech. V podstatě jen zařízení, manuál a MicroUSB kabel. Takže pokud chcete vapovat, musíte dokoupit cartridge hned ze startu.

 

Vype ePen 3

 

Třetí pán na holení byl vyroben British American Tobacco. Hned ze začátku jsem měl problémy, protože nebyl k sehnání jejich ePOD, vzal jsem tedy zavděk ePen-em. Vype ePen 3 je, oproti předchozím, podstatně větší zařízení. Je to díky tomu, že jeho baterie má kapacitu 650mAh a také proto, že je na ní umístěno spínací tlačítko. Baterie je nabíjena přes MicroUSB konektor a o jejím stavu vás opět informuje indikační dioda. Respektive má snahu vás informovat. Dioda není příliš jasná. Po stisku tlačítka je dost znatelná prodleva, zhruba půl sekundy, než začne zařízení produkovat páru.

Tělo baterie má velmi příjemnou povrchovou úpravu, skoro bych řekl, že je lehce pogumované.

Za zmínku také stojí, že Vype ePen 3 se automaticky po deseti minutách sám vypne, což mě pokaždé mírně zaskočilo.

VYPE E-Pen

I zde balení obsahuje jen samotné zařízení, manuál a MicroUSB kabel. Takže vás opět hned čeká nákup cartridgí, jinak nic nebude.

 

IQOS Veev

 

No a poslední v našem srovnávacím testu je produkt od Philip Morris International. Ano, i tohle jsem musel podstoupit! 

IQOS Veev e-cigareta

Veev je opět absolutně jednoduché zařízení. Kapacita baterie je pouhých 230mAh a úroveň jejího nabití je indikována čtyřmi diodami na boku zařízení, pod kterými najdete také tlačítko pro vypnutí a zapnutí zařízení. Veev se také sám vypíná, jako Vype, ale zde je to už po třech minutách. Tělo baterie je vyrobeno z kovu a tváří se celkem odolně. Samotnou baterii uvnitř zařízení nabíjíte přes USB-C konektor a díky její kapacitě je to velmi rychlý proces, nabíjecí proud 2A umí své. Podtlakový spínač v zařízení je vcelku slušně citlivý a poměrně rychlý.

Co mě tady vyloženě pobavilo bylo to, že IQOS Veev vibruje při potahu. Jako můžu říct, že poprvé jsem se fakt lekl, že je něco hodně špatně. Naštěstí to šlo vypnout.

Balení IQOS Veev je na tom v podstatě stejně jako zbytek. Zařízení, nabíjecí kabel a nějaké to povídání. Opět je nutné dokoupit cartridge zvlášť.

 

Hodnocení zařízení:

 

obsah balení, baterie, design a hmotnost

*V případě testované RELX Starter kit sady, by za balení bylo 7 bodů (ale znáte to, srovnávat jen jablka a jablka)
 

 

CARTRIDGE (NÁPLNĚ)

 

Cartridge příchutě

 

Pro každé z porovnávaných zařízení jsem vybral celkem čtyři cartridge. Sestava byla taková, aby se dalo tak nějak porovnat, která nejlépe chutná a také, jestli odpovídá popisu výrobce v rámci možností.

Vždy jsem volil jednu tabákovou příchuť, dvě různé ovocné a jednu čistě mentholovou.

U ovoce se vybíralo snadno. V podstatě jsem sahal po mixu bobulí, pravdou však je, že do Vype ePen 3 jsem tuto příchuť nesehnal, nahradila ji tedy jiná ovocná. Tabákové varianty jsem chtěl bez zbytečných kombinací. A mentholové jsem volil to, co se vyrábí.

Co se týká obsahu nikotinu, sahal jsem po nejsilnějších, tedy 18mg verzích (pouze u Vype  12mg, kvůli dostupnosti). Všechny jsou na bázi nikotinových solí, tzv. Nic salt. Cartridge do všech testovaných zařízení jsou vždy balené po dvou kusech.

Essential v podstatě udal směr tomu, co pořídit do ostatních PODů, díky tomu co bylo v balení Starter Kitu. Příchutě Menthol Plus, Raspy Ruby, Tangy Purple a Classic Tobacco se ukázaly jako dostatečně zajímavá kombinace, ke které jsem se výběr pokusil přiblížit i u ostatních.


RELX Essential cartridge – 1,9ml

 

Raspy Ruby (O1) – Celkem drsně chladivá směs bobulí. Ovocná složka je cítit obstojně, ale nedokážu přesně rozlišit co se v ní kromě coolingu nachází.

Tangy Purple (O2) – Tady musím uznat, že první co mě napadne je fialová Hubba Bubba žvýkačka. I zde je hodně znát chladivá složka, která bohužel ovocnou složku trochu přebíjí. Na druhou stranu mi z příchutí přijde asi nejlepší.

Classic Tobacco – Jediná tabákovka, která se ke mně od RELX dostala je překvapivě velice slušná. Žádná chladivost, příjemná a vyvážená tabáková chuť. Tohle bych docela bral i jako liquid na celodenní vaping.

Menthol Plus – Po předchozích zachlazených jsem si říkal, že tohle bude docela vražda co se chladivosti týká. Překvapivě ale není! Pokud bych se to snažil k něčemu přirovnat, tak snad jedině k Two Mints, nebo k zelené Spearmint žvýkačce. Tenhle Mentol s mátou je strašně příjemný k celodennímu vapingu.


MyBlu cartridge – 1,5ml

 

Blueberry (O1) – Borůvka není vůbec špatná, dalo by se říci, že nevybočuje z řady borůvkových liquidů, které koupíte od třiceti různých výrobců. Chladivost se zde nekoná. Chuť samotná je dosti výrazná, a to je velmi fajn.

Strawberry mint (O2) – První co cítím je vcelku příjemná, avšak dost slabá lesní jahoda. Chladivá složka by ji měla lehce vyzdvihnout, ale neděje se tak. Nenadchne, ale ani neurazí. Umím si představit, že ji vapuji celý den.

Tobacco – Tabákovka od MyBlu nejde popsat jako tabákovka. Spíš bych ji přirovnal k ovzduší panujícímu ve stájích (slyšel jsem řehtat koně?). Nedělám si srandu, fakt ne. Upřímně, zkusil jsem odvapovat jednu cartridge, ale po pár potaženích mě to začalo natahovat. A to mám setsakra silnej žaludek.

Menthol – Mentol od Myblu by měl být dle výrobce kombinací máty peprné a máty klasnaté. Už samotný název je tedy poněkud zavádějící, protože mentol se zde nevyskytuje. Kombinace obou druhů máty mi přijde poměrně zajímavá, je jen lehce osvěžující. Bohužel zde cítím lehkou chemičnost náplně.


Vype ePen 3 cartridge – 2ml

 

Wild berries (O1) – Tahle příchuť by měla být kombinací lesních plodů a trošky vanilky. Nutno uznat, že necítím ani jedno ze zmíněného. Nejvíce mi tahle chuť připomíná špatně zásobující vatu ve spirálce.

Just Mango (O2) – Tady jsem čekal, že mango bude díky své podstatě velmi výrazné. Jenže chyba lávky! Cítím zde lehce jakousi ovocnou sladkost, kterou nedokážu přesně specifikovat. Díky tomu, mi ale neleze na nervy a v pohodě stáhnu celou cartridge.

Rich Tobacco - Dle výrobce se jedná o krémovou chuť tabáku s tóny kakaa a oříšků. Za mě je to velmi příjemný tabák, lehce nahořklý, nevtíravý, přesto však chuťově výrazný. Kakao v chuti poznám, není ho tam nijak moc, ale samotnou chuť tabáku vcelku příjemně doplňuje. Oříšek se někam zakutálel bohužel. Ale rozhodně je to fajn tabákovka na celý den.

Fresh Spearmint – Máta v kombinaci s mentolem je vždycky fajn, pokud se vás nesnaží zmrazit jak Jabba Hutt zmrazil Hana Sola. Tahle mentolka je velmi příjemná. Chladivá tak akorát, krásně v ní poznám mátu i mentol. Tohle je hodně fajn.


IQOS Veev cartridge – 1,5ml

 

Sunglow mix (O1) – V chuti příjemně hrají třešně duel s višněmi. Výrobcem zmíněné exotické tóny vnímám jako mix ananasu a špetičky maracuji. Chuť není nijak výrazná, nicméně rozlišit jednotlivé složky vcelku jde. Jako jediná ze všech testovaných cartridgí protékala.

Red Mix (O2) – By měla být intenzivní chuť lesního ovoce s trochou krému. Měla by, ale není. Intenzivní příchuť si představuji fakt jinak, a ne jako něco absolutně neurčitého.

Classic Auburn – A tak tohle je hodně příjemná tabáková příchuť. V chuti je krásně znát lehká, sladší tabákovka, která se příjemně doplňuje se špetkou kvalitní čokolády a oříšků. Auburn se hodně povedl a troufám si říct, že bych ho velmi ocenil i jako Shake & Vape příchuť ve větším balení pro své tanky.

Classic Mint – Mentol je v kombinaci s mátou vždycky fajn. Troufám si říct, že do téhle cartridge někdo nalil opravdu Two Mints, který je v téhle kombinaci fakt známý. Fajn chladivý liquid pro letní dny. Obě složky se příjemně doplňují a tak to má být.

Tak, to bychom měli cartridge pro jednotlivá zařízení. U každého si člověk najde to své, mně však nejvíce vyhovují cartridge z RELX Essential, jsou chuťově nejvýraznější. Osobně si myslím, že kuřák, který bude po takovýchto výrobcích sahat, by měl být překvapen, jak dobře může vaping chutnat. Což ukáže v podstatě hlavně RELX a jeho cartridge.

 

Hodnocení příchutí:

 

hodnocení cartridge příchutě

Veev CartridgeMyBlu cartridge

Vype cartridgeRELX cartridge

 

 

CELKOVÉ HODNOCENÍ:

 

Jak tento srovnávací test uzavřít?
Zkusím to trochu jinak než je obvyklé. V předchozím textu jste našli pár tabulek, ve kterých je barevné označení u jednotlivých položek. Sečtu tedy všechna pole dle barev a uvidíme, které zařízení si jak stálo. 

Celkové hodnocení

Zcela jednoznačně se nedá říct, které zařízení je nejlepší. Co do kapacity baterie, nejlepší hodnotu má Vype ePen 3, nejrychlejší nabíjení je u IQOS Veev díky USB-C a malé kapacitě baterie. Nejlepší podání chuti u mě subjektivně vyhrál RELX Essential. MyBlu je zase nejmenší a nejlehčí do kapsy. 

 

BONUS: "Zimní test"

Co? Zimní test má být jako co?

Je to výmysl toho týpka co má na starosti tento web a jeho obsah. Prostě přišel s nápadem, že by se dala zařízení a jejich cartridge otestovat na to, jak se budou chovat v zimě. To je sice super nápad, ale venkovní teploty už pomalu atakují třicítku nad nulou. Tak co s tím? Nápad je takový, že plně nabitá zařízení s osazenými cartridgemi hodíme na dvě hodiny do mrazáku, kde je nějakých cca -20°C a poté zkusím jak se budou chovat. Je to docela brutální teplotní skok pro jakoukoli techniku, ale i pro náplně jako takové. Baterie v zařízeních dostanou za uši extrémně, ten rozdíl je skoro 50°C. Jak se zachová v mrazu liquid víme, zhoustne až na konzistenci medu.

Ihned po vytažení z mrazáku, kde zařízení strávila skoro celé dvě hodiny je znát, že ve všech cartridgích náplně podstatně zhoustly. De facto se v cartridgi nepohnou.

E-cigareta v mrazu

Co se týká samotných zařízení okamžitě po vytažení z mrazáku, dostávám vcelku jasné výsledky, že tyhle zařízení delší čas v silném mrazu nevydrží.

TEST IHNED PO VYNDÁNÍ Z MRAZÁKU

 

RELX Essential: původně plně nabitá baterie zvládla jedno potažení a pak signalizovala, že je vybitá, magnety aktuálně neudrží cartridge na místě.

MyBlu: Podstatně se zhoršila funkčnost podtlakového spínání.

Vype ePen 3: Baterie se sice zapne, ale odmítá zažhavit a hlásí, že je vybitá.

IQOS Veev: POD nemá snahu se zapnout či jakkoli zareagovat.

Po několika minutách v letním teple už je situace trochu lepší. Liquid v cartridgích se stal opět liquidem. Jak se však dalo čekat, naprostá většina cartridgí začala okamžitě téci, jediný Vype ePen 3 obstál bez ztráty kapky liquidu.

TEST PO 15 MINUTÁCH

 

RELX Essential: obnovil svou původní funkčnost a baterie se vrátila do normálu. Bohužel magnety to nejspíš vzdaly definitivně a jejich účinek je velice slabý.

MyBlu: podstatně se zhoršila funkčnost podtlakového spínání. Osm z deseti potahů nesepne.

Vype ePen 3: funguje jako dřív, žádné znatelné následky na něm mráz nezanechal.

IQOS Veev: se také nakonec vzpamatoval, jen se lehce zhoršila funkčnost podtlakového spínače. Je znát, že občas během potahu vynechá a znovu naskočí.


Tento „zimní“ test byl pro všechna zařízení velmi tvrdou zkouškou. Většina obstála se ctí, některé je trochu na štíru s udržením cartridge a jedno jde rovnou do elektroodpadu.

Výsledek je v podstatě jasný. Všechna zařízení si prošla celkem nepěkným zacházením, řekl bych skoro až násilným. Všechna zařízení se mnou trávila dny v servisu kde pracuji, zažila bezpočet pádů, potkala se s ředidly, oleji, benzínem...  Rozhodně přežijí hrubé zacházení, jen je úplně nenechávejte přes noc venku v silnému mrazu :D