Přejít k hlavnímu obsahu

Studie Mayo Clinic: Neexistují důkazy o tom, že by vaping zvyšoval riziko infekce SARS-CoV-2

Navzdory varováním aktivistů proti elektronickým cigaretám neexistují důkazy o tom, že by vaping zvyšoval riziko infekce SARS-CoV-2, koronavirem, který způsobuje COVID-19. To je závěr studie, kterou čerstvě zveřejnila skupina výzkumníků Mayo Clinic v časopise Journal of Primary Care and Community Healh.

Tým vědců analyzoval údaje od více než 69 000 pacientů, kteří navštívili Mayo Clinic v období od září 2019 do listopadu 2020, a dospěl k závěru: 

Současné nebo předchozí užívání elektronických cigaret nebylo spojeno s diagnózou COVID-19. 

Vědci také zjistili, že u současných kuřáků byla menší pravděpodobnost diagnózy COVID-19 ve srovnání s nekuřáky. Toto zjištění je v souladu s tisíci dalšími studiemi a datovými soubory z celého světa, které ukazují, že současní kuřáci s menší pravděpodobností vyhledají lékařskou pomoc pro COVID-19 než nekuřáci. Ke stejnému závěru dospěla meta-analýza více než 200 studií britských vědců.

Výsledkem je přesný opak příběhu, který jsme slýchávali v posledních 15 měsících, na začátku epidemie v březnu 2020. V USA političtí oportunisté, jako je starosta New Yorku Bill de Blasio, tvrdili s doslova nulovými důkazy, že pokud jste kuřák nebo vaper, tak vás to činí zranitelnějšími.

Později v březnu tehdejší generální chirurg Jerome Adams spekuloval o tom, že vaping může být důvodem, proč se v Americe koronavirová infekce naklání směrem k mladším lidem více než v jiných zemích. Samozřejmě, že to nebyla pravda.

1. dubna americký zástupce Raja Krishnamoorthi požádal FDA o dočasný zákaz vapingových produktů, přičemž tvrdil, že existují důkazy o tom, že vaping zvyšuje riziko nákazy koronavirem. "Snížení počtu kuřáků a vaperů, kteří onemocní koronaviry, pomůže nejen jim, ale celému zdravotnímu systému," napsal kongresman z Illinois.

Později v dubnu se připojila i ředitelka Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA) Nora Volkow, která bez důkazů vydala varování, že COVID-19 by mohl být obzvláště vážnou hrozbou pro ty, kteří kouří tabák, marihuanu nebo vapují.

V červnu vědecká konference Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že důkazy naznačují, že kouření je spojeno se zvýšenou závažností onemocnění a úmrtí u hospitalizovaných pacientů s COVID-19.

Nakonec však WHO připustila, že v dostupné vědecké literatuře neexistují žádné důkazy pro kvantifikaci rizika hospitalizace s kuřáky COVID-19 nebo infekce SARS-CoV-2.

Vědci, začali zkoumat potenciálně ochranné účinky nikotinu, ve francouzské nemocnici plánovali klinické studie s nikotinovými náplastmi, i přesto, že byli pranýřováni protitabákovými organizacemi, které je obviňovaly z toho, že podporují tabákový průmysl.

Nejhorší zprávy, které ublížili vapingovému průmyslu  se objevily v srpnu poté, co Stanfordská aktivistka proti vapování Bonnie Halpern-Felsher a dva její kolegové zveřejnili studii, která měla ukázat, že u adolescentů a mladých dospělých je pět až sedmkrát vyšší pravděpodobnost pozitivního testu na COVID-19 než u těch co nevapují. Stovky zpravodajských kanálů po celé zemi tuto zprávu zveřejnilo, ale jen málo z nich se zabývalo podrobnostmi studie.

Na základě údajů z online průzkumu studie tvrdila, že „diagnóza COVID-19 byla pětkrát vyšší u uživatelů elektronických cigaret, sedmkrát vyšší u uživatelů kteří kouří a vapují. 

Něco však chybělo studie neprokázala žádnou souvislost mezi současným výlučným vapováním nebo výlučným kouřením a COVID-19. Kromě toho, kdo byli všichni ti teenageři, kteří podstoupili testy na koronaviry během prvních týdnů krize, kdy testy byly poskytovány přednostně starším lidem a drtivá většina hospitalizovaných pacientů s COVID-19 byla staršího a středního věku?

Halpern-Felsher a její spoluautoři odmítli poskytnout hrubý počet účastníků průzkumu. Avšak zpětným prověřováním od zveřejněných dat  výzkumník University of Louisville Brad Rodu odhadl, že dva do očí bijící výsledky a tvrzení, že pětkrát a sedmkrát pravděpodobnější nákaza COVID-19 byly založeny na pouhých pěti a třech odpovědích v průzkumu. Další akademické průzkumy tohoto  článku zpochybňovaly jeho metody a samotná data. Někteří akademici požadovali stažení.

Bohužel ani filantropická angentura Bloomberg, která vede kampaň pro děti bez tabáku a ani žádný z politiků, kteří používají vaping teenagerů jako snadný generátor reklamy, nepřišel k mikrofonu, aby se omluvil za své spekulace a lži.

Závěrem lze říci, že e-cigarety podle studie Mayo Clinic mají v tuto chvíli již dobře zdokumentovaný potenciál rizik a bez diskuze pandemie COVID-19 představuje příležitost ke snížení používání elektronických cigaret a kouření. Studie ale zjistila, že se zdá, že používání elektronických cigaret nezvyšuje náchylnost k SARS- Infekce CoV-2 u pacientů, kteří vyhledali z nějakého důvodu lékařskou péči. Budoucí práce by se naopak měly zaměřit na to, zda by používání elektronických cigaret mohlo zmírnit COVID-19.

Studie ke stažení zde