Přejít k hlavnímu obsahu

V Berlíně vyšli vapeři do ulic!

V květnu vyšli berlínští vapeři do ulic na protest proti navrhované dani z e-liquidů, o níž se v současné době diskutuje v německém parlamentu.

Německá vláda minulý měsíc projednávala novou navrhovanou daň, která má být uvalená na tabákové a nikotinové výrobky včetně e-liquidů. Návrh opatření poprvé vydalo loni v únoru německé ministerstvo financí. Novela vstoupí v platnost 1. července 2022 a poprvé za deset let bude aktualizována daň z tabáku.

Bohužel by tato daň vedla k tomu, že bezpečnější alternativy budou zdaněny stejným způsobem jako běžné tabákové výrobky. Počínaje rokem 2022 a od roku 2023 budou produkty obsahující nikotin zdaněny ve výši 0,02 eur za miligram nikotinových alkaloidů a v roce 2024 se zvýší na 0,04 eur za miligram.

V praxi to znamená, že německá vláda navrhuje zvýšit daně z e-liquidů pro elektronické cigarety. Jejich cena se tak ztrojnásobí a daň z klasických cigaret se zvýší už jen minimálně. To bude mít katastrofické dopady pro kuřáky, sníží se tak jejich motivace přejít z kouření na elektronické cigarety a může vzniknout obrovský černý trh s vapingovými produkty. 

Tvrdé zákony týkající se elektronických cigaret představují hrozbu pro veřejné zdraví!

Za tímto účelem uspořádala World Vapers ’Alliance (WVA) poklidnou demonstraci, která byla v souladu s COVID opatřeními, ale poskytla vaperům v Německu a Evropě příležitost vyjádřit své obavy a názory.

berlin protest elektronické cigarety

 

Tyto zákony představují hlavní hrozbu pro více než dva miliony vaperů v Německu, kteří již přešli od cigaret.

Uvedla WVA v tiskové zprávě s odkazem na nedávná opatření, která zvažuje Evropská komise. Ředitel WVA  Michael Landl řekl, že je nezbytně nutné, aby zákonodárci změnili názor a uznali výhody elektronických cigaret při  snižování škodlivých dopadů tabáku.

Vaping už zachránil miliony životů.

Politici a regulační orgány přesto odmítají vidět realitu a raději by dali přednost své vlastní ideologii před záchranou životů. Tyto navrhované nové zákony budou velkým omezením pro vapery a pro kuřáky, kteří chtějí přestat kouřit. Proto se naši členové cítili povinni jednat a přivést vapery do ulic Berlína, bojovat za správnou věc.

Zdroj: WVA