Přejít k hlavnímu obsahu

Vaping & Zima

Vapování v zimě s sebou nese určité faktory, na které je třeba brát ohled - články, které napájí e-cigarety, ale také liquidy, se při nízkých teplotách chovají jinak než jsme běžně zvyklí. Sepsali jsme pro vás několik užitečných tipů a rad, se kterými bude vaping i v zimním období stále radostí.

Články a baterie

Stejně jako baterie ve vašem mobilním telefonu (nebo i jiném zařízení) je i akumulátor ve vaší e-cigaretě zimou namáhán. Baterie jsou vyráběny pro provoz při teplotách od zhruba 10 do 35 stupňů Celsia, z čehož vyplývá, že jejich používání při nižších i vyšších teplotách jim škodí. Nízké teploty nebo dokonce mráz snižují jeho jak využitelnou, tak i nominální kapacitu, což znamená, že ho při takovém provozu budete muset dříve vyměnit za nový kus. Působením nízkých teplot je snižován vnitřní odpor článku a tím se snižuje také jeho napětí. Může tak přijít o část svého výkonu i bez většího zatížení.

Tipy:
  • Zařízení noste venku ve vnitřní kapse, například bundy, případně v pouzdře nebo jiném obalu, který vaši e-cigaretu a tedy i článek alespoň částečně ochrání proti chladu
  • Před používáním se snažte článek trochu zahřát, třeba jen třením v rukách
  • Nenechávejte zařízení ani články na přímém mrazu
  • Velmi chladnou e-cigaretu nebo článek nenabíjejte, je lepší nechat zařízení trochu dojít pokojové teploty, předejdete tak možnému poškození

Poznámka na závěr:

Při dlouhodobém provozu článku za velice nízkých teplot může dojít k rychlejšímu snížení jeho životnosti. Dbejte, ať se vaše baterie cítí příjemně i v zimě.

winter vape

Jak v zimě vapovat

Při vapování venku v zimě dělejte mezi jednotlivými potahy delší pauzy než obvykle, zabráníte tak rychlejšímu vybíjení baterie. Zároveň také zamezíte případnému suchému potahu, který nastává ve chvíli, kdy vata nestíhá dostatečně rychle nasávat potřebné množství e–liquidu. Tímto se dostáváme k dalšímu faktoru, který je třeba brát v potaz při vapování v zimě.

E-liquid

Náplně do elektornických cigaret jsou tvořeny rostlinným glycerolem a/nebo propylenglykolem. Teplota tuhnutí glycerolu je zhruba -18 stupnů Celsia při koncentraci kolem 70 %. Propylenglykol je mrazu velmi dobře odolný, je mimo jiné využíván i při výrobě nemrznoucích kapalin. E-liquid tedy při nízkých teplotách mění svou kapalnost, ačkoliv vám v tanku nezmrzne, do jisté míry zhoustne, konzistencí může připomínat med nebo dokonce gel. V takové chvíli je jeho nasávání pro vatu náročnější a pomalejší a jeho odpařování vyžaduje větší výkon. 

S e-liquidy a jejich hustotou v zimě (ale i v létě) se pojí ještě jeden neduh. Protékání. Změny konzistence náplně ve vaší cigaretě mohou způsobit vytečení liquidu, což je zajisté nepříjemný zážitek. Ne, nebudeme vám radit, abyste u sebe vždy nosili papírové ubrousky nebo kapesníčky (ačkoliv je to více než dobrý tip). Předně je důležité vždy kontrolovat, a to bez ohledu na počasí nebo roční období, jestli na vašem zařízení vše doléhá, jak má. Pravidelně kontrolujte a případně vyměnujte také těsnící o-kroužky, které jsou velkými pomocníky k tomu, aby e-liquid zůstal tam, kde má. Zmíníme také vytírání eventuálního kondenzátu, který může vznikat pod cartridgí nebo v náustku. Zařízení je ideální nosit i skladovat pokud možno svisle, pobyt ve vodorovné poloze žádnému atomizeru nebo podu dříve či později nesvědčí a náplń může vytéct. Pokud na svém zařízení máte regulaci přívodu e-liquidu, při přechodu ze zimy do tepla ho zavřete a následně také opatrně otevírejte, můžete si tak ušetřit nepříjemné řešení “malé nehody“.

Poznámka na závěr:

Dbejte také na dostatečné množství e-liquidu v tanku nebo cartridgi, abyste předešli spálení žhavící spirálky. V případě, že používáte kovový náustek, buďte velmi opatrní, abyste si neporanili rty, znáte tu filmovou scénku, kde chlapci zkusili olizovat namrzlé zábradlí?

winter vape