Přejít k hlavnímu obsahu

Vládní návrh zdanění e-cigaret

Nejen ve světě je vaping kontroverzní téma, které si i po několika letech své existence stále “zasluhuje“ vroucné diskuze, obavy, domněnky i návrhy k jeho omezování. Jinak tomu není ani v novém návrhu vlády České republiky, který má pravděpodobně jediný cíl - udusit vaping daněmi šplhajících na velmi vysoké hodnoty.

Zdražování kvůli popularitě?

Obliba elektronických cigaret v posledních letech neustále roste. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu v průběhu roku 2021 počet jejich uživatelů v České republice vzrostl z 4,8 % populace na 7,4 %. Nejvyšší nárůst je zaznamenán zejména u mladých lidí ve věku od 15 do 25 let.

Zvyšující se popularita elektronického vapování odpovídá celoevropské situaci. Britská analýza The Grocer’s Top Products Survey, provedená společností Nielsen IQ, například ukazuje, že se e-cigarety dostaly v roce 2022 ve Spojeném království na první místo žebříčku zvýšení prodejnosti. Posílily o 434 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 11,8 miliardy korun. 

Trend potvrzují i společnosti Valmont CR a PressMedia, které v Česku mají přes 200 prodejen. V posledních měsících podle nich roste zájem především o jednorázové elektronické cigarety, kterých se prodají desítky tisíc kusů měsíčně. V jednotkách procent roste i prodej náplní do elektronických cigaret. 

Nová spotřební daň z e-cigaret má vycházet z evropské směrnice, která regulaci těchto produktů zavede. Vláda tím argumentovala při ohlášení konsolidačního balíčku. Jenže směrnice je stále jen v pracovní verzi, k projednání a schválení má daleko. Mluvčí ministerstva financí Stefan Fous upozornil, že úřad se rozhodl nečekat a pustil se po vzoru jiných členských států do zpracování vlastní právní úpravy.

popularity vape

Co nás může čekat?

Vláda ve čtvrtek 24.5. zveřejnila návrh na zdanění náplní do elektronických cigaret. Daň má být 10 Kč na 1 ml náplně, a to bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin či nikoliv. V současnosti stojí náplně o objemu 10 ml 65–100 korun, spotřební daň zvýší jejich cenu plošně o 100 korun. DPH se navíc počítá z konečné částky, takže celková výše daně dosáhne 121 korun. Z toho tedy vyplývá, že by daň nově mohla být ve výši 120 až 185 %. Tento návrh se nezdá být ničím jiným než přímou snahou celý sektor elektronických cigaret zlikvidovat.

Před dvěma týdny vláda oznámila, že hodlá zdanit náplně do elektronických cigaret v souladu s pracovním návrhem Evropské komise. Ta zvažuje daň 20 % u slabších a 40 % u silnějších náplní. Přesnou specifikaci slabších a silnějších náplní ovšem prozatím neznáme. Návrh z minulého týdne je ale ve srovnání s tím evropským více než šestkrát vyšší a zároveň dokonce nejvyšší v rámci celé EU. V sousedním Rakousku a na Slovensku naopak není zavedena žádná daň, v Polsku a Německu sice ano, ale čísla pro Česko jsou oproti nim až čtyřnásobná.

Vláda hodlá touto cestou vybrat zhruba 800 milionů korun. Je však otázkou, jak lidé na skokové dvojnásobné či dokonce vyšší zdražení zboží zareagují. Dá se více než dobře předpokládat, že zákazníci přemrštěné zdražení jejich oblíbeného zboží zkrátka nepřijmou a budou využívat možnosti nakupování v zahraničí, budou se snažit obcházet zdanění stejně jako i u jiných produktů. Nejen, že vláda by tímto nedosáhla svého kýženého cíle, ale ještě vzniká riziko, že se začnou objevovat nezákonné způsoby, jak se vyhnout nesmyslně zvýšeným cenám.

 

Návrh je rovněž v přímém rozporu s dosavadními koncepcemi řešení problematiky návykových látek. Akční plán, který vláda schválila minulý měsíc, deklaruje zdaňování nikotinových výrobků podle míry jejich škodlivosti. Vláda se v něm zavázala prosazovat „princip snižování škodlivosti“, to samé učinila ve svém programovém prohlášení.

Daň až 185 % je úplně nesystémová a popírá všechno, co vláda v oblasti nikotinových alternativ doteď deklarovala,

uvedl Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (KEVAP).

Již při původně zvažovaném zdražení by se dle průzkumu Ipsos s.r.o. až 22 % tuzemských uživatelů elektronických cigaret vrátilo ke kouření cigaret tabákových. 

Při ještě vyšším zdanění se dá čekat o to výraznější odliv. Pevně proto věřím, že tento návrh není konečný, a že se lidé, kteří této problematice rozumí, ozvou. Přijde mi neuvěřitelné, že by vláda bez varování, bez diskuse a v rozporu se vším, co doposud říkala, zničila nejméně rizikovou alternativu kouření.

Nepromyšlenost představeného daňového modelu dobře ilustruje modelový příklad s litrovou bází bez nikotinu. V současné době se prodává pod 700 korun.

Po započtení spotřební daně a DPH z ní bude stál téměř 13 tisíc, což je zcela absurdní. Přitom jde jen o běžně dostupné látky – propylenglykol a rostlinný glycerin,

doplňuje Hrdlička.

 

Popis návrhu a jeho důsledky přehledně:

- Vláda navrhuje zavést daň 10 Kč za 1 ml jakékoliv náplně.

- Nebere ohled na to, zda obsahují nikotin a v jaké koncentraci.

- Spotřební daň tak představuje 100 korun za jednu běžnou lahvičku, celková daň včetně DPH bude 121 korun.

- Současná cena 10ml náplně se pohybuje mezi 65–100 korunami včetně DPH.

- Konečná cena průměrné náplně (nyní 80 korun) tak vzroste o 150 %.

- Daň by byla zdaleka nejvyšší v EU, 4x vyšší než v Polsku, 3x vyšší než v Německu, Slovensko a Rakousko daň nemají.

- Daň by znamenala zánik trhu, nákup náplní v zahraničí a odliv vapujících ke klasickým cigaretám.


zdroj ceskenoviny.cz

zdroj e-penize.eu