Přejít k hlavnímu obsahu

BAT zveřejnila více než 10 let vědeckých důkazů o elektronických cigaretách

U příležitosti Světového dne vapingu 30. května 2021 představila společnost  British American Tobacco BAT recenzi, která zdůrazňuje více než 10 let vědeckých důkazů o vapingu, jeho možných účincích na zdraví a jeho roli při snižování škodlivých dopadů kouření.

Tato recenze ukazuje, že za poslední desetiletí vzrostl ve Velké Británii, Evropě a USA počet lidí, kteří se nesprávně domnívají, že elektronické cigarety jsou stejně škodlivé nebo dokonce škodlivější než kouření klasických cigaret. A to navzdory několika studiím zveřejněným ve stejném období, které ukazují, že elektronické cigarety vyrobené v souladu s normami kvality představují menší riziko pro zdraví než kouření tabáku v podobě cigaret klasických.

stop kouření

Podle populačních modelových studií citovaných v dokumentu by bylo možné dosáhnout významného snížení předčasných úmrtí, kdyby současní kuřáci přešli výhradně na vaping, místo aby v kouření pokračovali. Tyto modelové studie využívají údaje o populaci a simulace k promítnutí výsledků souvisejících se zdravím spojených s dlouhodobými riziky kouření versus užívání elektronických cigaret v průběhu času.

Tento dokument je komplexním souhrnem více než 300 recenzovaných vědeckých prací a dalších důkazů zveřejněných odhadem 50 institucemi za posledních 10 let . 

Řekl Dr. David O'Reilly, ředitel vědeckého výzkumu a vývoje - British American Tobacco

 

Realita je taková, že mnoho úřadů v oblasti veřejného zdraví uvedlo, že vaping je méně škodlivý než kouření!  

Vědecké důkazy jsou jasné, ale mylné vnímání spotřebitelů přetrvává. V Anglii a Spojených státech si pouze jeden ze tří dospělých uvědomuje, že jsou k dispozici vědecké důkazy, a to i od předních úřadů pro veřejné zdraví, které podporují závěr, že vaping je méně škodlivý než kouření.

Doufáme, že tento dokument bude použit jako zdroj pro orgány veřejného zdraví a na podporu dospělých kuřáků, kteří se snaží porozumět  vědeckým důkazům, které existují, aby je informovaly o možnostech jejich volby.

„Snížení škodlivých dopadů kouření na zdraví je naším hlavním cílem. Chceme vytvořit lepší zítřek tím, že nabídneme kuřákům co nejširší škálu alternativ k cigaretám,“ pokračoval David O'Reilly. To je hlavní důvod, proč bychom rádi měli  50 milionů uživatelů elektronických cigaret do konce roku 2030.

Dokument zároveň zdůrazňuje, že vapingové výrobky mohou účinně konkurovat klasickým cigaretám tím, že kuřákům poskytují nikotin a zároveň smyslový požitek, který je pro ně velmi důležitý.  Proto je zásadní přístup k vysoce kvalitním, důkladně testovaným a dobře regulovaným produktům. Elektronické cigarety však budou považovány za přesvědčivou a bezpečnou alternativu ke kouření, pouze pokud veřejné zdravotnické instituce jednoznačně a přesně informují kuřáky, že úplný přechod z kouření na vaping může snížit jejich zdravotní rizika.

Nakonec dokument zmiňuje potřebu důsledných předpisů pro výrobu elektronických cigaret a všeobecné přijetí přísných norem pro správu výrobků ze strany výrobců s cílem zvýšit důvěru veřejnosti v elektronické cigarety a vaping. 

Celý dokument ke stažení ZDE

Zdroj: News Medical