Přejít k hlavnímu obsahu

Byla zveřejněna definitivní studie: e-cigarety jsou méně škodlivé!

Během posledních dvou let projekt CoEHAR Replica hledal to, co mnozí tušili, ale někteří stále pochybovali. A výsledek? ANO: e-cigarety jsou méně škodlivé než klasické cigarety.

Studie s názvem  Elektronické cigarety vykazují sníženou toxicitu bronchiálních epiteliálních buněk ve srovnání s cigaretou: Project Replica “, která byla publikovaná 17. prosince v časopise Scientific Reports of the Nature group, zavádí mezinárodní standard pro hodnocení relativní toxicity u lidí, u kterých byli bronchiální epiteliální buňky vystavené cigaretovému kouři nebo páře z e-cigaret.

Project of the Center of Excellence for the Acceleration of Harm Reduction (CoEHAR) potvrzuje závěr a výsledky získané v hlavních mezinárodních studiích o vapingu, které ukazují nižší škodlivost páry produkované elektronickými cigaretami ve srovnání s kouřem z klasických cigaret. 

Ověřování konkrétních studií a vysokých standardů kvality v této oblasti je naším posláním. Díky studii jsme zaznamenali další milník ve vědeckém výzkumu tím, že jsme definovali efektivní metodologické standardy pro další výzkum e-cigaret. 

Řekl Riccardo Polosa , zakladatel CoEHAR.

Co přinesla studie nového?

Dosud byly hlavním nedostatkem při hodnocení toxicity e-cigaret tisíce studií s různými a často nekonzistentními výsledky. Tento problém, ovlivňuje názory odborníků na snižování škodlivých dopadů způsobených tabákem na mezinárodní úrovni a právě  to vedlo CoEHAR k provedení komplexního a inovativního hodnocení. 

Od této chvíle můžeme poskytovat jasná a konzistentní data, která pomohou šířit správné informace o snižování škodlivých dopadů tabáku. Díky těmto výsledkům jsme také schopni vytvořit novou půdu pro efektivní a bezpečnější programy odvykání kouření.

Vysvětluje profesor Giovanni Li Volti , ředitel CoEHAR a vedoucí projektu Replica.

Jak to udělali?

Výzkumníci hodnotili různorodou toxicitu klasického cigaretového kouře s ohledem na těkavou složku bez nikotinu, kterou tyto cigarety mají. Zjistili tedy, že akutní toxicitu vyvolávají hlavně (kolem 80 %) tyto těkavé složky, nikoli nikotin. Kromě toho vědci vystavili různé buněčné kultury stejnému množství nikotinu z různých produktů (klasické cigarety, e-cigarety), aby ukázali, že neexistuje žádná toxicita spojená s párou e-cigaret.

Jedná se o zásadní krok pro mezinárodní výzkum elektronických cigaret. V budoucnu vyvíjíme replikovatelné sdílené výzkumné standardy, abychom se vyhnuli šíření vědeckých studií s nepřesnými a neefektivními metodikami.

Řekl profesor Massimo Caruso , výzkumník CoEHAR zapojený do projektu Replica.

Zdroj: Scientific reports