Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronická cigareta vs. IQOS při pokusech o ukončení kouření - která možnost je podle vědy nejlepší?

Podle nové britské studie se zdá, že bezdýmový produkt  IQOS není tak populární jako opakovaně plnitelné e-cigarety. Vědci z londýnské univerzity Queen Mary tvrdí, že i když e-cigarety dodávají méně nikotinu než cigarety klasické, tak účastníci studie upřednostňovali jejich použití i přestože IQOS dodává nikotin o něco rychleji.

Zařízení, která dodávají nikotin bez inhalace kouře, mají potenciál pomoci kuřákům, kteří nemohou nebo nechtějí přestat užívat nikotin. Pokud by se jim podařilo přestat kouřit, dramaticky se tak sníží riziko onemocnění a úmrtí související právě s kouřením.

Aby však kuřáci mohli přejít na tyto alternativy, musí produkty poskytovat to, co kuřáci od cigaret očekávají.

Nejnovější studie z londýnské univerzity Queen Mary hodnotí bezpečnost a účinky těchto produktů a zaměřila se na nejoblíbenější produkty.

Vědci porovnali rychlost dodávání nikotinu u IQOSklasickými cigaretami, Juul (americká verze elektronické cigarety typu „POD“ s vysokým obsahem nikotinu- tzv. nikotinové soli) a opakovaně plnitelnými e-cigaretami.

Výsledky studie ukázali, že  IQOS dodával méně nikotinu než cigarety klasické. Měl také nižší dodávku nikotinu než Juul a byl méně účinný při snižování nutkání kouřit. IQOS dodává nikotin podobně rychle jako opakovaně plnitelné elektronické cigarety, ale získal od uživatelů méně příznivá hodnocení. IQOS se nelišil od elektronických cigaret v hodnocení vkusu a příjemnosti, ale u účastníků byla menší pravděpodobnost, že by ho doporučili přátelům.

Studie dospěla k závěru, že pro ukončení kouření může být IQOS méně účinný než americká verze Juul (verze prodávaná v EU má velmi nízkou dodávku nikotinu kvůli předpisům, a proto je méně pravděpodobné, že bude u nás užitečný). IQOS může být stejně účinný jako opakovaně plnitelné e-cigarety, ačkoli účastníci studie by ho neupřednostnili.

Autor profesor Peter Hajek z univerzity Queen Mary v Londýně uvedl:

IQOS pravděpodobně bude užitečný jako pomoc kuřákům, zejména v zemích, jako je například Japonsko, kde jsou elektronické cigarety zakázány, ale v zemích, kde jsou elektronické cigarety k dispozici, zůstávají  populárnější volbou. 

Účinnost odvykání kouření nemusí tedy záviset výlučně na míře, v jaké se dodávka nikotinu v alternativním produktu shoduje s dodávkou nikotinu v cigaretách klasických. Pravděpodobně budou hrát roli i další vlastnosti produktu, jako je chuť a snadné použití.

Zdroj: EurekAlert

Full Text studie ke stažení zde