Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronické cigarety při každodenním použití usnadňují abstinenci od kouření

Další nová studie ukazuje, že elektronické cigarety mají „jasnou výhodu“, protože pomáhají přestat kouřit.
Studie  publikovaná v časopise Addiction ukazuje, že používání elektronických cigaret k odvykání kouření potvrzuje jejich účinnost ve srovnání s jinými metodami, včetně nikotinové substituční léčby.

Studie provedená týmem na King’s College v Londýně zjistila, že v Anglii v posledních letech stále klesá počet kuřáků. Kouření tabákových výrobků je samozřejmě stále hlavní příčinou předčasných úmrtí ve světě. Jen v Anglii v roce 2019 zemřelo na kouření téměř 75 000 lidí.

Naše výsledky ukazují, že když se e-cigarety používají denně, pomáhají lidem přestat kouřit ve srovnání s tím když kuřáci jen přestanou .  

Řekla Dr. Máirtín McDermott, výzkumná pracovnice v Národním centru závislostí na univerzitě a hlavní autor nedávno publikované studie. Tato zjištění jsou v souladu s předchozím výzkumem, který ukazuje, že elektronické cigarety jsou účinnější pomůckou při odvykání kouření než substituční léčba nikotinem a předepsané léky.

Společnost Cancer Research UK podpořila vědce na King’s College London. Vědci analyzovali data z online průzkumu u více než 1155 lidí. Tato skupina  zahrnovala současné kuřáky, bývalé kuřáky,  kteří přestali kouřit do jednoho roku před průzkumem, a uživatele elektronických cigaret.

Podle aktuálního abstraktu z výše zmíněných 1155  osob ve věku od 18 do 81 let bylo 56,1 procent mužů.

A výsledky ukazují že, při každodenním používání se zdá, že elektronické cigarety usnadňují abstinenci od kouření ve srovnání s tím když lidé pouze přestanou kouřit bez další substituce. Jak bylo ostatně  potvrzeno již v mnoha studiích

Vědci také vyzvali Světovou zdravotnickou organizaci pro její příliš opatrný postoj k elektronickým cigaretám.

WHO je obzvláště znepokojena plnitelnými e-cigaretami, protože by mohly uživateli umožnit přidávání škodlivých látek nebo vyšší hladiny nikotinu, uvedla doktorka Leonie Broseová  

Ukázali jsme však, že zejména plnitelné typy jsou velmi účinným pomocníkem při odvykání, jsou-li používány denně, a tyto důkazy by měly být zohledněny v budoucích pokynech ohledně jejich použití.
 

Brosová dodala: Navzdory opatrnému postoji Světové zdravotnické organizace (WHO) k elektronickým cigaretám studie, jako je ta naše, ukazují, že vaping  je jednou z nejúčinnějších dostupných pomůcek při odvykání kouření. 

Zdroj: King’s College London