Přejít k hlavnímu obsahu

Kuřáci, kteří přejdou na elektronickou cigaretu mají větší šanci, že už nikdy kouřit nebudou

Studie s názvem „Vaping jako alternativa k relapsu kouření po krátké době“ byla zveřejněna v časopise Drug and Alcohol Review a naznačila, že vaping podporuje nejen odvykání kouření, ale také dlouhodobou prevenci relapsů.

"E-cigarety jsou nejoblíbenější pomůckou pro odvykání kouření ve Velké Británii."

Náš výzkum ukázal, že elektronické cigarety opravdu pomáhají lidem přestat kouřit, nahrazením fyzických, psychologických a sociálních aspektů kouření. Chtěli jsme vědět rozdíl co se stane, když lidé přejdou na elektronickou cigaretu nebo jen přestanou kouřit, uvedla vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Caitlin Notley z Norwich Medical School v UEA.

"Je opravdu důležité to pochopit, abychom mohli poskytnout rady, pokyny a podporu. Pomoci lidem dlouhodobě přestat kouřit, zejména proto, že recidiva kouření cigaret je velmi škodlivá." 
 

Vapeři, kteří se dostali do relapsu, měli větší pravděpodobnost, že se vydrží přestat kouřit, než ti co nevapovali.

Vědci provedli rozhovory se 40 bývalými kuřáky, kteří přestali s přechodem na elektronickou cigaretu. Přibližně polovina účastníků hlásila krátké nebo pravidelné relapsy ke kouření, zejména v sociálních situacích. Výsledky studie však naznačují, že vapeři reagovali na relapsy kouření jinak než ti co pouze přestali kouřit a nevapovali.

Dr. Caitlin Notley uvádí, že v minulosti i občasné užívání cigaret v naprosté většině vedlo k úplnému relapsu a lidé se obvykle cítili, že selhali. Nicméně to bylo předtím, než lidé začali přecházet na vaping. Rozdíl je v tom, že u některých vaperů byla cigareta navíc považována za „povolenou“. Naopak pociťovali díky neúmyslné cigaretě ještě více odhodlání udržet abstinenci v budoucnu. Protože je vaping příjemnou alternativou ke kouření a je účinnější než jiné substituční terapie.

Notley dospěla k závěru, že vaping je příjemnou alternativou ke kouření a je u bývalých kuřáků, kteří vapují, méně pravděpodobné, že se ke kouření vrátí, pokud se zamilují do elektronické cigarety. 

Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/dar.12876