Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik nikotinu je v cigaretě?

Nikotin je složité téma. Jsme sice magazín zaměřený hlavně na vaping, ale protože většina vaperů kdysi byla kuřáky a protože spousta kuřáků hledá méně škodlivé alternativy k cigaretám, tak bychom se rádi podívali na to kolik nikotinu vlastně obsahuje jedna cigareta. Také je to docela zajímavé téma a pokud se vědcům podaří snížit nikotin v cigaretách pod návykovou úroveň, bude ještě zajímavější!

Když se začínající vapeři ptají, kolik nikotinu je v cigaretě, je to často proto, že se snaží vypočítat, jakou sílu nikotinu v e-liquidu si mají pořídit. Cílem je napodobit hit (pocit v krku při šlukování), který dostanou z klasických cigaret, a získat stejný zážitek s e-cigaretou.

Vědět, kolik miligramů nikotinu je v jedné cigaretě, vám ale nemusí v této otázce pomoci. Je to proto, že způsob doručení je velmi odlišný a dokonce ani ekvivalentní množství nikotinu v elektronické cigaretě vám nemusí poskytnout stejný pocit, jako když kouříte. Pokud se chcete dozvědět více jak vybrat správnou sílu e-liquidu, když s vapingem začínáte podívejte se na kapitolu e-liguidy.

Kolik nikotinu je v cigaretě?

Kolik nikotinu v jedné cigaretě tedy přesně je? Je to jednoduchá otázka, že?

cigarteta

Budete se asi divit, ale není. Podle testování provedeného na Penn State University je v průměrné cigaretě 0,65 až 1 gram tabáku, který obsahuje 7,5 až 13,4 miligramu nikotinu. Medián všech testovaných značek cigaret  byl 10,2 mg na cigaretu. Samostatná studie vědců Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazuje, že značky Newport a Marlboro obsahují přibližně stejné množství nikotinu (19,4 a 20,3 mg) na gram tabáku. Průměrný obsah nikotinu u všech značek testovaných CDC byl 19,2 mg na gram tabáku.

To rozhodně vyvrací tvrzení, že jedna cartridge JUUL (POD systém) obsahuje „tolik nikotinu jako krabička cigaret“.  Jedna cartridge JUUL obsahuje 41 mg nikotinu (0,7 ml x 59 mg/ml), ale průměrné balení cigaret obsahuje 204 mg nikotinu (20 cigaret X 10,2 mg) - a některé značky cigaret obsahují nikotinu podstatně více.

Otázkou by ale nemělo být, kolik miligramů nikotinu je v cigaretě. Spíše jde o to, kolik nikotinu z cigarety kuřák vstřebá a proto je to komplikované.

Podle profesora Bernda Mayera z katedry farmakologie a toxikologie na Univerzitě Karla-Franzense v Grazu (Rakousko), kouření cigarety vede k absorpci přibližně 2 mg nikotinu a vede ke střední arteriální plazmatické koncentraci asi 0,03 mg/l ( 30 ng/ml). Profesor Mayer je známý odborník na nikotin, ale jiní vědci mají mírně odlišné názory. Profesor UCLA Arthur Brody říká, že typické „lehké“ cigarety dávají 0,6–1,0 mg nikotinu a normální cigarety 1,2–1,4 mg.

Cigarety tedy kuřákovi dodají mnohem méně nikotinu, než ve skutečnosti obsahují. Rozdíl se může zdát obrovský, ale ve skutečnosti je to jedno, protože kuřáci i vapeři si z velké části kontrolují jejich příjem nikotinu, tím že vědí kolik asi cigaret vykouřili nebo jak silný e-liquid používají. 

Nikotin je pořád nikotin?

Sami rozhodujeme o tom, kolik ho přijmeme tím, že kouříme více či méně, rychleji nebo pomaleji a s větší či menší frekvencí. Tomu se říká vlastní titrace a všichni konzumenti nikotinu to dělají.

Poznáte ale,  jaké to je mít příliš mnoho nikotinu v těle? Ať už kouříte nebo vapujete, příznaky velkého množství nikotinu jsou stejné:

  • Závrať
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Studený pot
  • Nespavost
  • Zrychlený srdeční tep
  • Úzkost nebo nervozita
  • Zvonění v uších

Ale protože naše tělo ví, kde je naše hranice, která je u každého indivinduální, donutí nás zastavit nebo zpomalit. Pro zkušené uživatele nikotinu je tento proces samozřejmý a přirozený. Vlastní titrace je náš mozek, který nám říká, kdy naše tělo potřebuje více či méně. A právě tyto varovné signály zabraňují předávkování nikotinem. K tomu, abyste se otrávili nikotinem, byste museli během zvracení, spolu s velmi silnou bolestí hlavy, neustále přijímat (vdechovat) další nikotin! 

Získat nikotin z cigarety je ale trochu složitější. Mezi samotným tabákem a taktikou tabákových společností jsou cigarety stavěny tak, aby do mozku dodávaly určitou dávku nikotinu. Kromě nikotinu však cigarety obsahují další chemikálie například Inhibitory monoaminooxidázy (MAOI). V kombinaci s nikotinem vytvářejí v mozku posilující účinek, díky kterému uživatelé chtějí nikotin častěji. 

Tabákové společnosti také už dávno zjistily, že přidáním čpavku do cigaretového tabáku vznikla forma nikotinu, která pro uživatele návykovější.

Čpavek totiž zvyšuje zásaditost, kouře a tím se zvýší podíl volného nikotinu, který je tkáň schopná vstřebat.

To jsou důvody, proč nemůžeme jednoduše porovnat obsah nikotinu v cigaretě s ekvivalentním množstvím nikotinu v e-liquidu nebo nikotinové náplasti. Elektronické cigarety neobsahují amoniak ani MAOI! To je jeden z důvodů, proč někteří vědci tvrdí, že nikotin v elektronických cigaretách a nikotinových náplastech pravděpodobně není tak návykový jako v cigaretách.

Kolik nikotinu je v doutníku?

doutníky

Výzkumný tým CDC, který měřil obsah nikotinu na gram v desítkách značek cigaret, také zkoumal doutníky. Přestože žádný z typů doutníků, které testoval CDC, neměl průměrný obsah nikotinu, který by odpovídal cigaretám, nejbližší byly velké doutníky (prémiové, někdy ručně stočené). 

Zde jsou typy doutníků s průměrnými koncentracemi nikotinu pro každý ve srovnání s cigaretami:

  • Cigarety 19,2 miligramů na gram tabáku
  • Velké doutníky 15,4 mg/g
  • Doutníky 13,0 mg/g
  • Malé doutníky 12,6 mg/g
  • Mini-doutníky 12,5 mg/g
  • Dýmkové tabákové doutníky 8,79 mg/g

Dokonce ani doutníky, které obsahují podobné množství nikotinu jako cigarety, ho kuřákovi pravděpodobně nedodají stejně efektivně. Kuřáci doutníků kouř obvykle nevdechují hluboce (nebo dokonce nešlukují vůbec) a doutníky nejsou ošetřovány čpavkem. To neznamená, že doutníky by neměli být návykové tak jako cigarety.

Co kdyby cigarety neobsahovaly nikotin?

V červenci 2017 tehdejší komisař FDA Scott Gottlieb oznámil, že agentura zahajuje výzkum na snížení nikotinu v cigaretách pod návykovou úroveň.

Teorie spočívá v tom, že odstraněním návykového potenciálu cigaret a současné ponechání alternativ s vysokým obsahem nikotinu, jako jsou e-cigarety, by mnoho kuřáků přešlo právě na méně škodlivé alternativy. Vědci tvrdí, že by mladí uživatelé, u kterých závislost na nikotinu obvykle vzniká, by díky tomu na cigaretách nikdy závislí nebyli.