Přejít k hlavnímu obsahu

RECENZE S&V TOBACCO BASTARDS

Ahoj! Předem říkám, že před zahájením čtení téhle recenze, si dejte oběd a uvařte kávu. Protože tohle bude hodně dlouhý počtení.

Mohlo by vás zajímat, že Flavormonks je malý rodinný podnik s tradicí, který se více než 80 let specializuje na výrobu vysoce kvalitních koncentrovaných příchutí pro potravinářský průmysl, a to vše řemeslnou cestou.  No a ty tvrdě vydřený zkušenosti se rozhodli zúročit a vrhli se do víru vape aromat! Jejich práci už nějakou chvíli známe a víme, že je skvělá. To naštěstí ale neznamená, že usnuli na vavřínech. Naopak! Protože tu mám pár novinek...

Dostala se mi do rukou nová aromata od Flavormonks. Řada Tobacco Bastards se rozrostla o edici Classic Bastards, ve které se můžete těšit na neřízené tabákové orgie.

Příchutí je v téhle edici hned šest a ke každé z nich vám mám co říct, takže jdeme na to!

Všechna aromata dorazila v parádně vyladěné černé krabičce s vkusně kontrastním žlutým potiskem. Stejné provedení etikety se nachází i na samotných lahvičkách. A tady musím vypíchnout jednu dost zásadní věc.  Tou je charakteristika příchutě, která je napsaná na etiketě. Za to fakt palec nahoru!

Kvalitní tmavé 60 ml chubby gorilla lahvičky obsahují 20 ml koncentrovaného aromatu určeného  k naředění bází. Přestože by se mohlo zdát, že jsou lahvičky tmavé až příliš, opak je pravdou, jde v nich hezky vidět, kolik liquidu v lahvičce máte, což se hodí hlavně u míchání s bází. Proč? Protože pokud nejste fakt jitrnice, leví na obě ruce, tak nemáte šanci přelít lahvičku. No a protože jsou tohle Shake and Vape aromata, tak mě zajímá i doba zaležení, kterou Bastardi vyžadují. Ta je překvapivě krátká. Zalít bází, protřepat a nalejt.

I tak jsem ale po namíchání na 50/50 VG/PG počkal alespoň tři dny než jsem je zvrhnul do tanku.

I tak jsem ale po namíchání na 50/50 VG/PG počkal alespoň tři dny než jsem je zvrhnul do tanku.

Což mě přivádí k tomu, že bych vám měl asi říct, v čem budu testovat. Všechny kousky jsem se po zralé úvaze rozhodl prohnat Ripley RDTA, který je na testování jak stvořenej díky své konstrukci. Osazeno mám superfine fused claptonem od Stifa a samo nesmí chybět moje oblíbená Holy Fiber celulóza.

 

tobacco

Ultimate RY4

Jako první mi v Ripley zakotvila ultimátní er-ý-čtyřka. Dle popisu se jedná o úžasnou klasiku v podobě jemného tabáčku s troškou vanilky a karamelu.

A taky že jo! Chuť řízného, lehce nahořklého a výrazného tabáku se tu potkává s naprosto perfektní vanilkou, která se v chuti nese celým potahem.

Vanilka tu tabákovou složku fantasticky halí do lehce sladkého nádechu a celkově tabák zjemňuje. Při delším vapování téhle záležitosti dokážete tyhle dvě složky naprosto perfektně podchytit a rozlišit od sebe. Komplexnost tohohle aromatu by ale nebyla to pravé, kdyby se v chuti neukázal taky zmíněný karamel. Ten je prostě spolu s tou vanilkou nedílnou součástí tabákového mixu s názvem RY4. Karamelová složka dodává lehce rozpoznatelnou nahořklou štiplavost, kterou najdete pouze u lehounce „chyceného“ karamelu.

Celý dojem z téhle příchuti je fakt něco, co mě vrací na začátek mých vaperských zkušeností, kdy byl svět ještě v pořádku a kdy jste mohli něco takového sehnat ve dvoulitrovce.

Abych tu trochu vysvětlil charakter směsi RY4:

V RY4 prostě karamel a vanilka být musí. Jinak by to nemohla být RY4. Je to charakteristika téhle tabákovky. A ano! Slečna korektorka mě sežere za to, že je tu asi dvaapadesátkrát zmíněno označení RY4.

Dnes budu hodnotit maličko jinak, než jak je zvykem. Budu hodnotit jen napříč touhle řadou, celkový hodnocení těchto počinů si nechám až na konec.

Ultimate RY4 86%

 

tobacco

Big Desert

Druhej v pořadí bude kousek nesoucí hrdě jméno Big Desert.

Né, nebojte. Nejedná se o žádnou slaďárnu! Tahle záležitost je totiž pravej a nefalšovanej Desert Ship, velbloud jak se patří.

Dle popisu se jedná o netradiční chuť suchýho a pořádně vyzrálýho tabáku a nějaký další drobnosti...

Well, well, well... Chyba lávky, milý Watsone!

Desert ship je totiž jedna z těch tabákovek co tu byly, jsou a budou příštích 234 let. Když jsem začínal s vapingem, což je takovejch let, až je mi z toho nevolno, tak moje první tabákovka byl právě tenhle tabák s „Velmbloudem”.

Big Desert je silnej cigaretovej tabák lehce šmrncnutej orientálním tabákem, trochu kouřovej, přitom hezky jemnej a s lehkým nádechem ořechů. Ořechy tu nejsou nijak výrazné. spíš se ukazujou na konci potahu, a stejně tak na konci výdechu a zůstávají ještě chvíli na patře. Chuť je celkově hezky vyvážená a jasně čitelná. V první chvíli potahu rozeznáte ten kousek orientu, co v téhle dobrotě je.

Následuje překvapivě nahořklá suchost klasickýho tabáku z cigára. Jde tu o velmi fajnovou kombinaci chutí, která nás všechny provází už od pravěku vapingu. Každý z těch starších vaperů tohle musel někdy mít. A každý nový by to měl zkusit.

Doporučuju pro tabákovkový „panice a panicky” jako úvod do světa těchto chutí.

Myslím, že těch 82% si Big Desert napříč řadou zaslouží.

Next one, please!

 

tobacco

Silk gold

Dle popisu na lahvičce se jedná o mix amerických tabákových listů s jemně sladkými podtóny. Tak na to jsem taky hodně zvědavej..

Joo-ó! Tak tohle je taky paráda! Suchá a parádně čistá chuť tabáku je to první a taky poslední, co vás praští přes chuťový pohárky.

Chuť Silk gold by se dala přirovnat k těm malým doutníčkům co si můžete koupit v plechový krabičce v každý trafice. Je to další příchuť, která mě vrací hromadu let zpátky. Je to čistá a silná tabákovka bez zbytečných příchutí okolo. Přiznám se, že z ní necítím ani špetku avizované sladkosti. Což mi absolutně nevadí! Lehká „cigaretovost” se nese celým potahem a na výdechu nechává na patře velmi milou notu kouře, která celý dojem z aromatu uzavírá. Opět perfekt tabákovka v podání Flavormonks.

Silk gold si odnáší 85%

 

tobacco

Amster Dreamer

Název mě trochu znejistěl v tom, co od tohohle můžu čekat. Tabák s hulením? To snad néé!

A taky že ne, naštěstí! Popisek na lahvičce říká, že se jedná o kombinaci viržinského tabáku, špetky kořeněného orientu a porce tabáku burley. Fuu… To nezní špatně! Takže nač čekat a jdem to zvrhnout do tanku.

Tyjo, tak teď abych byl upřímnej, tak fakt nevím, jak tuhle chuť popsat tak, aby to zcela vystihlo podstatu věci.

Amster Dreamer je sladší než kterýkoli předchozí mix. Je takovej míň tabákovej než jeho bráchové. Kdybych měl tuhle tabákovku přirovnat k člověku, tak to bude přesně ten týpek, kterej nikde pořádně nezapadne, co sedí v koutě, ale v kterým je hromada potenciálu, jen ho lidi nevidí.

Co se týká chuti, tak je lehce nasládlý po viržínce a lehce nahořklý a plný po burley. Orientální tabák, který tu fakt jen zlehka kecá do projevu, je cítit spíše na výdechu. Přijde mi, že se tu najde i drobná stopa medu, ale to může být jen zdání, co klame. Je to rozhodně zajímavý mix, ale bohužel úplně nevím, jak se k němu vyjádřit dopodrobna. Je po čertech dobrej a rozhodně nezačne nudit po pár naplněních.

Amster Dreamer si odnese 87%, za to, jak je komplexní a složitý na uchopení.

 

tobacco

Oriental Tobacco

V pořadí pátý tabák (nebojte, už se blížím ke konci).

Popis na lahvičce zní asi takto:

 Úžasná orientální příchuť kořeněného tabáku, který posune váš vaping do další dimenze. Někdy se této příchuti říká „čajový tabák”.

Jop, čajový tabák… No… Tak to je dobrej blábol. Nevím, jak vy, ale takový spojení jsem za tu víc jak dekádu, co vapuju, neslyšel. Chuť orientálního tabáku má být v první řadě hezky tabákově výrazná, lehce nasládlá a ochucená lehkou notou koření, která tomu dá šmrnc, který jiná aromata nemají.

Tady si ale nedokážu najít nic z výše vypsaného. Je to taková divná jednolitá záležitost, které bych se za běžných okolností vyhnul po jejím ochutnání. Nedokážu zde rozlišit v podstatě ani ten tabák, ani ono koření. Je to prostě jedna z těch divných příchutí, které člověk nedokáže rozklíčovat. V podstatě můžu říct, že mě absolutně nebaví a ani trochu mě nenadchla. Přesto, pokud bude nouze nejvyšší, jsem ochotný ji znovu do tanku nalít.  

Mohu říct, že do Orientalu jsem vkládal hodně velký naděje, který se ale nevyplnily. Dostane 45% a letí do šupliku.

 

tobacco

Rolling Tobacco.

Opět si vypůjčím popis z lahvičky: Kouřová chuť temného tabáku. Bohatá chuť připomíná kombinaci kentucky a burley tabáků.

Chcete pořádně chlapáckej tabák, kterej cucákům sroluje ponožky v sandálech, a po kterým touží každej pořádnej tabákumilec? Tak to jděte po tomhle kousku.

Základ tu tvoří hutnej, hořkej a po kouři z dubového dřeva vonící tabák z kentucky. Ostrá hořkost téhle složky se nese celým potahem a i výdechem a přijde mi, že na samém závěru potahu tu cítím i lehkou notu kvalitní whiskey. Kouřová vůně, nebo chcete-li chuť, dodává punc nezaměnitelnosti právě tabáku tohohle typu. Hodně mi připomíná Dark Fire aromata, která jsem znával a vyhledával pár let zpátky. Musím uznat, že tohle mi hodně chybělo.

Aby toho nebylo málo, tak nám tuhle plnou chuť kentucky tabáku parádně doplňuje tabák burley, přesně tak, jak je v popisku už na lahvičce. Ten totiž do aromatu přináší jistou cigaretovost. Burley je sušší tabákovka, hořčí než kentucky a v chuti mírně nasládlá.  

Celkem si umím představit, jak Rolling Tobacco napěchuju do fajfky, naleju si k tomu sklenku bourbonu a vylezu ven na zápraží domu, kde sednu do houpacího křesla a s kulovnicí vedle sebe, budu pozorovat západ slunce nad pastvinama… Konec americký kovbojky se může jít zahrabat.

Prostě a jednoduše, jestli jste tabákový, neváhejte ani minutu!

Rolling tobacco mě sbalil tak dokonale, že z téhle řady má 100% a rozhodně putuje na místo mojí No.1 tabákovky, která musí být vždy připravena k dolití.

Tak tímhle za sebou máme Tobacco Bastards a jejich Classic line. Musím uznat, že se Flavormonks neskutečně vytáhli. Když si vzpomenu na jejich číselnou řadu, se kterou před XY lety přišli, a porovnám ji s tímhle... Klobouk dolů! Výše zmíněná aromata (možná až na Orient, který mně nesedl tak dobře) jsou prostě perfektní pro každého milovníka poctivých a věrných tabákovek a já je můžu jen a jen doporučit. Ať už jste starý páky, nebo svět tabákovek teprve chcete objevit.

Tak a je to. Zazvonil zvonec a Bastardům je konec.

Tak zas někdy někde u další recenze! Ciao!