Přejít k hlavnímu obsahu

USA: Nová data CDC potvrzují pokles spotřeby tabáku

Data CDC (Center for Disease Control and Prevention), která byla vydána v prosinci 2020, naznačují, že klesla spotřeba „tabáku“, která v tomto případě zahrnuje i nikotinové výrobky, jako jsou elektronické cigarety. Naštěstí pokles užívání klasických cigaret je výrazně nižší než pokles užívání elektronických cigaret, i když i ten je znatelný.

„Tento pokles, podle odhadů vedl v roce 2020 k 1,73 milionům méně současných uživatelů tabákových výrobků mezi mládeží než v roce 2019 .“

Jeden ze šesti dospívajících v USA užíval tabák, uvedlo CDC, bohužel nerozlišoval mezi tabákem a bezpečnějšími alternativami, které neobsahují tabák, například Elektronické cigarety (e-cigarety). Ty byly nejčastěji užívaným výrobkem mezi studenty středních škol (19,6%; 3,02 milionu) a vysokých škol (4,7%; 550 000), uvádí se ve zprávě CDC.
Od roku 2019 do roku 2020 došlo u studentů středních a vysokých škol k poklesu současného užívání jakéhokoli nikotinového výrobku, tj. tabákových výrobků, elektronických cigaret, doutníků a bezdýmného tabáku.

To znamená, že téměř 4,5 milionu dospívajících tento rok použilo tradiční cigarety, elektronické cigarety nebo žvýkací tabák, uvedlo CDC. Tato zjištění ukazují úspěch při snižování celkového užívání nikotinu mládeží a zároveň odhalují změny ve vzorcích užívání, o kterých budou informovat zákonodárce, uvedl ve svém prohlášení komisař FDA Dr. Stephen M. Hahn. Celkovým užíváním tabáku mezi mladými lidmi, zůstáváme velmi znepokojeni, včetně téměř 3,6 milionu mladých lidí, kteří v současné době používají elektronické cigarety. 

Nárůst vapingu vedl ke snížení kouření

Studie z University of Michigan mezitím zjistila, že ve všech podskupinách nárůst vapingu odpovídal poklesu kouření. Výzkumný tým vedený Rafaelem Mezou, docentem epidemiologie a globálního zdraví na University of Michigan v Ann Arbor, analyzoval celonárodní údaje užívání tabákových výrobků v letech 1991 až 2019.

Shromážděné údaje naznačily, že denní míra kouření u chlapců na středních školách vzrostl a mezi lety 1991 a 1998 o 4,9% ročně, ale mezi lety 1998 a 2006 poklesla o 8% ročně a od roku 2006 do roku 2012 o 1,6%. Mezi lety 2012 a 2019 meziroční pokles o 17%, přičemž celkové denní kouření mezi žáky středních škol do roku 2019 pokleslo na přibližně 2%. Tento pozitivní vzorec byl konzistentní u chlapců a dívek ve všech ročnících a etnických skupin.

"Nízká míra kouření je naším cílem a z hlediska veřejného zdraví by se mělo být udržovat v této nebo ještě nižší míře."

Uvedl spoluautor studie David Levy, profesor onkologie na Georgetown University ve Washingtonu, D.C.

Zdroj: CDC.gov