Přejít k hlavnímu obsahu

Výzkum ukazuje, že ochucené e-liquidy neobsahují žádné toxické látky

Centrum excelence pro snižování škodlivých dopadů kouření v Itálii provedlo výzkum zaměřený na ochucené e-liquidy. Studijní tým nenašel žádné toxické látky v testovaných e-liquidech, naopak potvrdil s důkazy, že jsou o 80 % bezpečnější než kouření. Obsah kovů v e-liquidech byl dokonce pod úrovněmi povolenými Světovou zdravotnickou organizací pro pitnou vodu.

Výzkumníci z The Center říkají:
 
Debata o bezpečnosti a účinnosti elektronických cigaret vyžaduje od vědecké komunity silné a přesné důkazy. Rostoucí množství znalostí o alternativních systémech jako jsou elektronické cigarety a jejich potenciálních přínosech pro lidské zdraví ve srovnání s klasickými cigaretami přimělo výzkumníky k analýze e-liquidů, které se liší procentem nikotinu, typem a příchutí .

Testovány byli e-liquidy skládající se z běžného poměru PG VG, potravinářských příchutí a nikotinu. Látky byly smíchány podle kvality kapaliny nebo podle značky konkrétního produktu. Vědci pátrali po jakých koliv toxických látkách a těžkých kovech. 

„Po vyhodnocení, se autoři studie domnívají, že nejlepším způsobem, jak chránit zdraví vaperů, je upřednostňovat kvalitní produkty a nakupovat v prověřených specializovaných prodejnách nebo e-shopech.“

Studie byla provedena v jejich vlastních laboratořích v Catanii za použití „nejinovativnějších systémů hodnocení na světě “.

Kromě vyloučení přítomnosti toxinů pocházejících z kovů a mikroplastů a nanoplastů zkoumali cytotoxický účinek par v normálních lidských bronchiálních epiteliálních buňkách, pomocí řady testů in vitro ve srovnání s cigaretovým kouřem. 

Systém expozice cigaretovému kouři a výparům z elektronických cigaret používaný v laboratořích výzkumného centra v Catanii napodobuje vystavení lidských plicních buněk každodennímu používání cigaret a elektronických cigaret, a tak nám mohl ukázat jasné a nezvratné dopady, které cigaretový kouř na lidské buňky má. “ 

Profesor Massimo Caruso z University of Catania a autor studie uvedl, že: 

Jsem spokojen s výrazným sníženým (nejméně o 80 %) cytotoxickým účinkem par všech čtyř e-liquidů ve srovnání s cigaretovým kouřem “.
Data potvrdil profesor Giovanni Li Volti , ředitel CoEHAR, který dodal:

„ Buňky vystavené výparům z e-cigaret si také udržely vynikající integritu mitochondrií, což ukazuje zanedbatelný efekt, který není významný ani pro buněčný metabolismus. Kromě toho nebyla v páře z elektronických cigaret detekována žádná produkce reaktivních forem kyslíku (ROS), a tedy ani žádný oxidativní stres, jako tomu je u kouření.

Zdroj: PubMed