Přejít k hlavnímu obsahu

Z čeho se vyrábí e-liquid?

To je otázka, která mnohdy vyvolává zmatek. Slýcháváme od vaperů:  „Je to jen vodní pára není to kouř“. Od odpůrců často zarytých kuřáků zase : „Nevíme, co v nich je“. Naštěstí neexistuje žádná skutečná záhada o tom, jak se e-liquidy  vyrábí a složení je vždy uvedeno na štítku. Jak nám nařizují zákony Evropské unie.

Je tedy snadné zjistit, co je ve vašem e-liuidu, ale rozumíte tomu? Většinou jde o chemické názvy, které mohou vypadat nebezpečně a také nám neříkají mnoho o tom, jaké látky to ve skutečnosti  jsou. To lidem usnadňuje vytváření strašidelných příběhů, jako například že:   

„E-kapalina obsahuje nemrznoucí směs“- NE!

Většina e-kapalin má čtyři hlavní složky; existují určité variace, ale ne moc. Pokud znáte základy, budete schopni rychle rozeznat jakékoli rozdíly.

Rostlinný glycerin

Kapalina určená pro moderní e-cigarety je většinou rostlinný glycerin neboli VG - může tvořit  až 80% objemu e-liquidu. Vídáte ty impozantní velká oblaka vycházející z e-cigaret, to záleží právě na množství glycerinu.

Glycerin je přírodní látka, kterou lze zpracovat z většiny druhů tuků. Glycerin používaný v e-liquidech pochází z rostlinných olejů, proto se mu říká VG (vegetable glycerin), ale důležitým bodem je, že ačkoli je  zpracován  z olejů,  nejde  o olej. Ve skutečnosti je to tekutina na bázi alkoholu ,kterou  můžete bezpečně vdechnout.

VG je netoxická bezbarvá kapalina bez zápachu, ale se sladkou chutí. Je velmi hustá a viskózní, což znamená, že e-liquidy s vysokým obsahem VG nebudou dobře fungovat  u starších atomizérů a malých clearomizérů - jsou příliš husté na to aby se dobře odpařovali.

Mnoho běžných výrobků obsahuje VG. Používá se v potravinářském průmyslu jako sladidlo a také se přidává do některých potravin, aby byly vlhké. Také jej obsahuje mnoho léků. Vědci roky studovali vliv na lidské zdraví  a nikdy VG nesouvisel se žádnými zdravotními problémy.

Propylenglykol

Většina z toho, co ve vaší tekutině není VG, je pravděpodobně propylenglykol nebo PG. Některé kapaliny obsahují více PG než VG; fungují lépe v clearomiserech a starších atomiserech, protože jsou méně viskózní.

PG je alkohol jako VG a je také téměř bez zápachu. Má slabou sladkou chuť, i když nestačí k tomu, aby mohl být používán jako sladidlo; přidává se do potravin, léků a dalších produktů, aby zůstaly vlhké.

Jedno dalších použití PG je v nemrznoucí směsi a právě proto někteří lidé rádi tvrdí, že e-liquid obsahuje nemrznoucí směs. Ve skutečnosti je to naprostý nesmysl. PG je pouze jedna přísada do nemrznoucí směsi a ve skutečnosti tam je, protože je netoxická; Nemrznoucí směs na bázi PG je méně škodlivá pro děti a domácí zvířata. Je třeba zdůraznit, že voda je také přísadou do nemrznoucí směsi a nikoho nenapadne říci ze je voda proto jedovatá. 

Nicméně je pravda, že s PG byly spojeny některé menší zdravotní problémy. Byl studován od 40. let 20. století a je klasifikován jako obecně bezpečný.  Jeho polknutí nebo vdechnutí vám neublíží. Malé procento lidí je na něj může být citlivé. Pokud vám tedy tekutina s vysokým obsahem PG nedělá dobře, zvolte raději vyšší obsah  VG.

PG produkuje méně viditelné páry než VG, ale líbí se lidem, kteří chtějí diskrétně vapovat. Také lépe přenáší příchutě a dává větší úder do krku.

Příchutě

Jednou z nejlepších věcí na vapingu je široký výběr lahodných příchutí. Liquid sám o sobě moc chuti nemá, takže je ochucený potravinářskými přísadami. 

Pokud existují nějaké zdravotní problémy s vapingem, pak je to většinou dochucovadlo. Existují některé přísady, které jsou bezpečné k jídlu, ale ne k vdechování - například diacetyl. Pokud si sami mícháte e-liquidy. Nepoužívejte potravinářské příchutě ze supermarketu! Některé z nich obsahují oleje, které jsou při vdechování škodlivé. Držte se příchutí od výrobců, protože jen tak si zajistíte maximální bezpečnost při vdechování.

Nikotin

Nakonec většina e-liquidů obsahuje nikotin. Díky tomu je vaping tak účinnou náhražkou kouření; můžete uspokojit své chutě po nikotinu, aniž byste si museli zapalovat cigaretu. Nikotin také dobře zasáhne hrdlo, takže pokud je to pro vás důležité, vyzkoušejte kapaliny s vyšším obsahem nikotinu.

Přestože nikotin získává hodně špatné publicity, je ve skutečnosti relativně  bezpečnou drogou, nejvíce poškozuje kouř z cigaret, nikoliv nikotin. Je vysoce toxický, ale ve skutečnosti se výparem nemůžete otrávit. Dlouho předtím, než se dostanete na nebezpečnou úroveň, budete mít pocit nevolnosti a pak vás rozbolí  hlava. Vapeři stejně jako kuřáci jsou velmi dobří v odhadu kolik nikotinu potřebují, a kdy už ne.

Obvykle je nejlepší vyhnout se e-liquidům, které kromě těchto čtyř ingrediencí obsahují cokoliv dalšího jako třeba vitamíny, kofein nebo dokonce THC. Ideálně si kupujete svůj e-liquid u seriózních prodejců a můžete se těšit na bezpečný a příjemný zážitek z vapingu.

Více se dozvíte v kapitole E-liquidy