Přejít k hlavnímu obsahu

Změní poslední zpráva PHE pohled na elektronické cigarety po celém světě?

Skupiny zabývající se snižováním škodlivých dopadů tabáku a obhájci vapingu po celém světě, chválí sedmou a nejnovější nezávislou zprávu Public Health England (PHE) o elektronických cigaretách, která potvrzuje, že vaping je nejúčinnější a běžně používanou metodou k ukončení kouření.

Sedmá nezávislá zpráva PHE o vapingu v Anglii, kterou provedli vědci z renomované King's College London, potvrzuje, že používání elektronických cigaret je pro úspěšné odvykání kouření, více účinné než substituční terapie nikotinem (NRT).

Kouření je stále hlavní příčinou předčasné smrti a nemoci, které lze předcházet - v roce 2019 v Anglii zabije téměř 75 000 lidí.

Nejlepší věc, kterou může kuřák udělat, je úplně přestat kouřit a důkazy ukazují, že elektronické cigarety jsou jednou z nejúčinnějších pomůcek, které máme k dispozici. Pomáhají přibližně 50 000 kuřákům ročně přestat.

Řekl profesor John Newton, ředitel pro zlepšení zdraví na PHE.

World Vapers Alliance (WVA) uvedla hlavní body zprávy:

Vaping je nejoblíbenější podpora (27,2%), kterou používají kuřáci, kteří se v roce 2020 snaží v Anglii přestat kouřit.
V roce 2017 přestalo kouřit více než 50 000 kuřáků pomocí vapingu.
38% kuřáků věřilo, že vaping je stejně škodlivý jako kouření, zatímco 15% věřilo, že vaping je škodlivější.

Strategie pro snižování škodlivých dopadů tabáku jsou obzvláště potřebné v asijsko-pacifickém regionu

CAPHRA rovněž vydala tiskovou zprávu, ve ktreré zprávu PHE pochválila.

Sedmá nezávislá zpráva veřejného zdraví v Anglii (PHE) o vapingu, vedená výzkumnými pracovníky na King's College London, poskytuje další důkazy o tom, že e-cigarety a jiné nekuřácké výrobky nám nabízí nejlepší šanci ukončit epidemii kouření, zejména v asijsko-pacifické oblasti, kde žije více než polovina kuřáků celého světa.

Uvedla výkonná koordinátorka CAPHRA Nancy Loucas.

Více než 50% kuřáků na světě žije v asijsko-pacifickém regionu. To je důležité zejména v asijsko-pacifickém regionu, kde vapuje asi 5 milionů dospělých, z nichž většina jsou bývalí kuřáci, kteří buď úplně přestali kouřit, nebo významně omezili používání cigaret. 

Association of Vapers India (AVI)

Podobně Jagannath Sarangapani, ředitel Association of Vapers India (AVI), uvedl, že tyto bezpečnější alternativy  budou mít zásadní dopad v zemích s nízkými a středními příjmy (LMIC), jako je Indie, kde jsou miliony lidí vystaveny toxickým chemikáliím a karcinogenům z tabákového kouře. Asi 80% z více než 1 miliardy kuřáků na světě žije v zemích s nízkými a středními příjmy. S nejnovějšími poznatky z poslední zprávy PHE by se chudší země měli zaměřit právě na e-cigarety jako na účinnější pomoc při odvykání kouření než jsou NRT, uvedl.

Zákaz nefunguje

Prezident malajské organizace Vapingu Samsul Kamal Ariffin, který je součástí zastřešující skupiny Harm Awareness Association, uvedl, že místo zákazu elektronických cigaret by vlády měly podporovat přechod od hořlavých produktů k těmto výrobkům.

Proto se stavíme proti zvýšení spotřební daně ze všech typů elektronických cigaret a e-liquidů v Malajsii. Zvýšení ceny těchto nekuřáckých alternativ oproti tradičním cigaretám by ohrozilo naši kampaň na snižování škodlivých dopadů tabáku.

Thajsko by mělo následovat příklad Spojeného království

Asa Saligupta ze společnosti End Cigarette Smoke Thailand (ECST) uvedla, že Thajsko by mělo následovat příklad Spojeného království v přístupu k elektronickým cigaretám a respektovat vědecké důkazy. Studie mezinárodního Street Institutu ukazuje, že míra kouření ve Velké Británii se od doby, kdy přijala zásady snižování škodlivých dopadů tabáku, neustále snižuje, zatímco v Thajsku naopak zůstává stejná hlavně kvůli jeho prohibitivnímu přístupu k alternativám kouření, které jsou naopak v Angii podporovány, uvedl Saligupta.

Zpráva PHE by měla být konzultována zákonodárci

Zatímco Peter Paul Dator z Vapers Philippines uvedl, že místní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by měl konzultovat zprávu PHE před zavedením místních regulací vapingu. Bohužel FDA zjevně poslouchala zahraniční advokační skupiny, jako je Bloomberg Philanthropies, pro které se zabývají spíše výměnami grantů, místo aby studovaly vědecká fakta předložené renomovanými zdravotnickými orgány, jako je Public Health England, řekl Dator.

Zdroj: Vaping Post