Přejít k hlavnímu obsahu

Jsou e-cigarety škodlivé pro vaše plíce?

Všechny dostupné studie o e-cigaretách uznávají jednu a tu samou věc. Výpary z  e-cigaret jsou pro tělo podstatně méně škodlivé než tabákový kouř. Což potvrzuje velké množství studií, ale některé si v otázce "snížení rizika" mohou odporovat.

Složitá vědecká debata

Rozpory na poli vědy se točí kolem malého souboru sloučenin, které jsou považované za škodlivé pro tělo. Možná jste už někdy četli, že e-cigarety jsou škodlivé, bohužel díky těmto titulkům kuřáci zapomínají na jeden klíčový fakt. Tabákový kouř, který vzniká spalováním, obsahuje tisíce sloučenin, které jsou pro tělo toxické.
 

S každou cigaretou do sebe kuřáci dostávají smrtící koktejl ze složek nitrosaminu, dehtu a oxidu uhelnatého a ty pára z e-cigaret neobsahuje. 

Problém je v tom, že protokoly používané ve studiích s e-cigaretami se neřídí předem definovaným standardem. V závislosti na typu zařízení a způsobu jeho použití se mohou některé koncentrace složek ve výparech skutečně zvýšit a to zejména v případě špatného zásobení vaty v atomizéru liquidem, kdy při vapingu ucítíte spálenou chuť. Tímto způsobem, může každý výzkumník postupovat podle jiného protokolu, a proto může získat odlišné výsledky v porovnání s jinými studiemi. A to těmto debatám přidává další vrstvu složitosti. Konečně, velmi rychlý vývoj zařízení a pomalá rychlost vydávání vědeckých publikací vede k časovému zpoždění a zjištěním, která jsou někdy od reality velmi daleko.

Nikotin a propylenglykol jsou také často diskutované složky e-liquidu, u nich jsou vědecké poznatky značně pokročilé. Více si můžete přečíst v našich článcích o tom z čeho se vyrábí e-liquid a o tom zda je nikotin škodlivý. 

Nižší riziko nemusí nutně znamenat nulové 

Toto je samotné jádro problému, ve kterém se e-cigarety nacházejí. Měly by být zkoumány z hlediska absolutní škodlivosti nebo relativní škodlivosti (ve srovnání s kouřením tabáku). Například ve Spojených státech jsou studie často zaměřené výhradně na absolutní riziko, zatímco jiné studie téměř systematicky zkoumají relativní riziko ve srovnání s kouřením tabáku, jako například studie z Velké Británie nebo Francie. Z tohoto důvodu můžeme vidět rozdíly v názorech. 

Příklad pro absolutní riziko 

Pára e-cigaret není tak čistá jako čerstvý horský vzduch. Pro nekuřáky, kteří začnou vapovat by výpary z elektronické cigarety mohly představovat riziko (byť nepatrné) pro zdraví.  Z krátkodobého hlediska se zdá, že pára z e-cigaret nemá žádné účinky na kardiovaskulární systém a žádné účinky na tkáň dýchacích cest, ale to nevylučuje jakoukoli nejistotu ohledně dlouhodobých účinků, které jsou dosud neznámé, a které se s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme jednoduše kvůli etickým problémům. Do studií by totiž museli být zařazeni nekuřáci, kteří by museli po velmi dlouhou dobu vapovat pro experimentální účely. Nejdelší studie zaměřena na poškození plic, ve které vapovali nekuřáci, z roku 2018 trvala 3,5 roku a prokázala, že elektronické cigarety za tuto dobu plíce nijak nepoškodily. 
 

Příklad pro relativní riziko

Výpary z e-cigaret by měly být považovány za méně rizikovou alternativu ke kouření cigaret. Podle studií provedených ve Velké Británii je snížení rizika, které nabízejí e-cigarety ve srovnání s kouřením o 95 % nižší a podle některých odborníků v oboru by to mohlo být i více. Pokud se vám nedaří přestat kouřit nebo přestat nechcete, e-cigarety mohou být možností, jak zlepšit své zdraví. Kouření je stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí kterým lze zabránit. 

E-cigarety jsou určeny pro kuřáky, kteří kouřením tabáku riskují svůj život. Páry z e-cigaret jsou podstatně méně škodlivé než tabákový kouř a budou tedy mnohem méně škodlivé pro vaše plíce. Nedávná studie u pacientů s obstrukční plicní chorobou, prokázala ze pacienti kteří přešli z kouření na vaping hlásili zlepšení svého plicního zdraví. 

Většině rizik, jimž je kuřák vystaven, by se dalo velmi pravděpodobně předejít úplným přechodem na elektronické cigarety, ovšem za předpokladu, že by pouze vapovali.