Přejít k hlavnímu obsahu

Může elektronická cigareta ve videoklipech ovlivnit chování mládeže?

Dvě nové studie provedené výzkumníky v oblasti veřejného zdraví na University of Southern California (USC) tvrdí, že hudební videa zobrazující použití elektronických cigaret mohou nepřímo propagovat vaping mládeže na celostátní úrovni.

Podle dvou nových studií zveřejněných USC odborníky na veřejné zdraví tvrdí, že miliardy shlednutí videoklipů obsahujících vaping,  „potenciálně“ ovlivňují mladé lidi. Podle nich se jedná o neomezenou reklamu ve videoklipech.

Dvojice studií tvrdí, že tato hudební videa obsahují neregulovanou a relativně levnou propagační platformu. Obě studie byly publikovány v časopisech Health Education & Behavior a v čísle Nicotine & Tobacco Research v prosinci 2020.

Vizualizace těchto produktů, jak uvádějí studie, rovněž předkládají hypotézu, že nezletilý vaper by mohl v budoucnu přejít ke kouření a potenciálně k dalšímu škodlivému chování. I když teorie „vstupní brány” zůstává spornou teorií, která byla mnohokrát vyvrácena. Jednou z mnoha reakcí na tuto teorii je prohlášení  australských profesorů v oblasti veřejného zdraví a kouření Colina Mendelsohna a Wayna Halla ti zdůraznili:

Existuje věrohodnější vysvětlení, proč mladí lidé, kteří vapují pak i častěji kouří, jsou to osobnostní faktory. To znamená, že ti dospívající, kteří vapují, rádi riskují, a proto také častěji kouří, pijí alkohol, užívají konopí , jiné látky a nechráněný sex.  

Nicméně studie dospěly k závěru, že zákon o reklamě na tabákové výrobky by se měl vztahovat na média a žánry, které pokrývají i videoklipy dostupné na internetu a v televizi. 

Víme, že chování se posiluje pozorováním chování ostatních, což je problematické u těchto  hudebních videoklipů. Řekl Jon-Patrick Allem, odborný asistent výzkumu na Keck School of Medicine na University of Southern California. Keck byl také hlavním řešitelem jedné ze studií.

Například videoklip k písni„ I’m the One “od DJ Khaleda s Justinem Bieberem obsahuje 8,5 sekundy konkrétních scén s elektronickými cigaretami. Samotné toto video bylo na YouTube zhlédnuto více než 1,5 miliardkrát, což přineslo miliardy zobrazení vapingu . 

Patricia Escobedo, doktorandka a hlavní autorka jednoho z dalších příspěvků, poznamenala, že hudební videa, která jsou vidět mnohokrát, jsou socializačními silami pro mladé dospělé, formujícími pohledy na to, co je normativní, atraktivní a obohacující. Odborníci argumentují, že vaping v populárních hudebních videoklipech je zjevně krizí veřejného zdraví.

Zdroj: USC News