Přejít k hlavnímu obsahu

Světový den vapingu se blíží!

Cílem Světového dne vapingu je zvýšit povědomí o  bezpečnosti elektronických cigaret a jejich potenciálu jako nástroje snižování škodlivých dopadů tabáku a odvykání kouření. Ideálně povzbudit kuřáky, kteří nejsou schopni přestat bez pomoci aby přešli  na bezpečnější alternativu.

Světový den vapingu letos připadá stejně jako loni 30.5.2021, den před Světovým dnem bez tabáku. Světová aliance vapingu (WVA), připravila na tento den zajímavý on-line program, který se bude streamovat na Facebooku, YouTube a Twiteru.

PROGRAM:

16:00 SEČ - Vape Show
16:30 SEČ - Úvodní slovo
17:00 SEČ - Čas pro optimismus: Jak Vaping mění svět
18:00 SEČ - Proč stojí za to uběhnout míli navíc, živá diskuze s odborníky:
prof. Bern Mayer, Christopher Snowdon (IEA), GrimmGreen (obhájce THR), Yael Ossowski (Consumer Choice Center)
19:00 SEČ - The Great Hazard Show s vapingovým influencerem Alexandero Hazardem
wwa

To že bude program (WVA) zajímavý potvrzují předešlé ročníky světového dne vapingu, pojďme se ve zkratce podívat jaká témata se diskutovala v roce 2020.

Vědecké údaje stále naznačují, že elektronické cigarety jsou výrazně bezpečnější než cigarety klasické!

Nezávislý průzkum důkazů z roku 2018, který provedla organizace Public Health England (PHE), potvrdil dřívější zprávu agentury, která uvádí, že elektronické cigarety jsou přibližně o 95% bezpečnější než cigarety klasické. I přes snížení prevalence kouření zůstává kouření největší a jedinou příčinou úmrtí a nemocí, kterým lze předcházet. Takže alternativní zařízení na dodávání nikotinu, která jsou méně škodlivá, by mohla hrát zásadní roli při snižování této zdravotní zátěže, uvádí poslední zpráva agentury zveřejněná v březnu 2020.

„Jedná se o inovace, které mají potenciál zachránit miliony životů v asijsko-pacifickém regionu i na celém světě. “

Uvedla Nancy Loucas, výkonná ředitelka Koalice asijsko-pacifických advokátů pro snižování škodlivosti tabáku (CAPHRA jeden z hlavních organizátorů Světového dne Vape 2020)

Špatná pověst kvůli nepřesným tvrzením!

Elektronické cigarety si v posledních letech získaly špatnou pověst nepřesnými tvrzeními, že lákají teenagery k tomu, aby začali vapovat a možná i kouřit. V souladu s předchozími studiemi zabývajícími se touto problematikou, však nedávný přehled publikovaný v International Journal of Drug Policy od australských akademiků Colina Mendelsohna a Wayna Halla, vyvrací, nechvalně známou teorii „vstupní brány“, která je jedním z hlavních argumentů, které úřady na celém světě používají k ospravedlnění zákazů elektronických cigaret.

Klíčová zjištění ze studie Mendelsohna a Halla byla následující:

Kouření obvykle předchází vapingu. Nejméně 70-85% dospívajících kuřáků vyzkouší vaping poté, co už začali kouřit.

Většina u adolescentů jen s vapingem experimentuje.

Pravidelné vapování je u nekuřáků vzácné. Pravidelné vapování nekuřáky je v australských a mezinárodních průzkumech 1% nebo méně.

U vaperů, kteří nekouří, je závislost na nikotinu vzácná. V USA mají <4% nekuřácké mládeže, která má příznaky závislosti na nikotinu spojené s vapingem.

Někteří adolescenti používají elektronické cigarety, aby přestali kouřit.

Míra kouření mládeže ve Velké Británii a USA od zavedení vapingu rychle poklesla, takže je velmi nepravděpodobné, že by kouření mladých, kvůli elektronickým cigaretám stoupalo. Je pravděpodobnější, že vaping odkloní některé vysoce rizikové dospívající od kouření k bezpečnější alternativě. 

Zdroj: WVA