Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se svou e-cigaretou udělat co nejvíc páry

Vapeři, kteří vytvářejí obrovské a úžasné mraky páry, jsou předmětem mnoha fotografií a nespočtu klipů na YouTube. Dokonce mají v angličtině svůj název - cloud chasers, v češtině lovci mraků. Tento způsob vapingu má jediný jednoduchý cíl, vytvořit co nejvíce páry.  Jak to dělají? Je to jejich e-cigaretou nebo tím jak vapují? V tomto článku se vám pokusíme nabídnout zjednodušený náhled do světa cloud chasingu. 

Suma sumárum, aby vaše e-cigareta produkovala velké množství páry, měla by mít  sub-ohmový clearomizér u kterého je odpor menší než 1 ohm, větší žhavící spirálku, dostatečný přísun vzduchu a použitý e-liquid by měl obsahovat více než 50% rostlinného glycerinu (VG). Poté musíte vapovat metodou Direct-To-Lung (DL), která spočívá ve vdechování páry přímo do plic.

Nastavení e-cigarety

Většina MODů, aktuálně dostupných na trhu, nabízí možnost nastavení výkonu (watty) a napětí (volty) to jsou dvě hodnoty, které by vás jako cloud chasera měli zajímat. Některé nové MODy automaticky upravují výkon po našroubování atomizéru a načtení odporu. 

Je potřeba najít rovnováhu, tak aby odporová spirálka zahřívala e-liquid na správnou teplotu se správnou setrvačností.

Pokud se vaše odporová spirálka dostatečně nezahřeje, e-liquid nasáklý ve vatě vašeho atomizéru se nebude správně odpařovat, množství páry se sníží.

Na druhou stranu, pokud se vaše odporová spirálka přehřeje hrozí riziko dostat tzv. DRY HIT (doslova jde o "suché potáhnutí" kdy vata nestíhá dostatečně rychle sát e-liquid a tím se při žhavení spirálky vysuší. Pokud není MOD v režimu TC tak dojde k jejímu spálení a je nutná výměna).

Jednoduše řečeno, odporové dráty osazené v atomizérech pro běžné použití jsou někde mezi 0,15 a 1,6 Ohm. Nastavení výkonu mezi 10 a 80 watty by mohlo být naprosto dostačující pro generování uspokojivého množství páry, za předpokladu, že je vata nasáklá správným množstvím e-liquidu. Tento poslední bod je velmi důležitý: vždy se ujistěte, že váš atomizér má dost e-liquidu. Pokud při vapování pocítíte sebemenší abnormální nebo spálenou chuť nebo náznak hořkosti, přestaňte vapovat.

Obsah rostlinného glycerinu v e-liquidu

Složení e-liquidu také hraje roli při produkci páry. Jednoduše řečeno, čím více rostlinného glycerinu (VG) tím více páry. Protože se tato látka, se svou povahou, liší od propylenglykolu (PG) a je viskóznější, pomáhá vytvářet hustší páru. Rostlinný glycerin má vyšší bod varu (290 °C) než propylenglykol (188,2 °C). To je důvod, proč jsou e-liquidy s vysokým obsahem rostlinného glycerinu (známé jako HI-VG) oblíbené i přesto, že tak dobře nedokáží udržet a dodat příchuť.

Způsob jakým vapujete 

Dalším bodem, který je třeba zvážit, pokud chcete s e-cigaretou produkovat více páry, je způsob jakým budete vapovat. Pokud při nádechu zadržíte páru v plicích déle, vydechnete menší množství páry. Proto se doporučuje vyfouknout páru poměrně rychle po každém potáhnutí.

Velkou roli při vytváření většího množství páry bude hrát také to, jak se nadechujete. Při vapingu se rozlišují dva typy:

  • Přímo do plic (DL
  • Z pusy do plic (MTL)-známé jako klasické šlukování.

DL

Pro cloud chasing je preferován způsob nadechování přímo do plic (DL), protože značně zvyšuje objem vdechovaného vzduchu a tím i množství páry, které budete schopni následně vydechnout.

Pzn. Pro dosažení maximálmního oblaku páry, můžete často vidět jak nejdříve cloud chaser vydechne do e-cigarety trochu vzduchu, čímž nechá žhavící spirálku důkladně zahřát a díky tomu pak docílí většího oblaku páry. 

Která e-cigareta dělá nejvíce páry? 

Nastavení vašeho zařízení z větší části určí jeho schopnost generovat více páry, ale potřebujete také správné vybavení, ne všechny e-cigarety to umí. To platí zejména pro PODy, mini-e-cigarety ve tvaru tradičních tabákových cigaret nebo modely eGo první a druhé generace, které mají tvar a obecné proporce pera.

Chcete-li vytvořit více páry, budete se muset rozhodnout pro MODy, které umožňují různá nastavení a často mají 2 a více vyměnitelných baterií. 

Specifickým atomizérem, používaným při cloud chasingu jsou DRIPPERY, tzv. "kapáky", které jsou často označovány zkratkou RDA (rebuildable dripping atomizer). Tyto atomizéry vám umožní osadit si základnu vlastním drátem a zároveň přímo kapat e-liquid na spirálku s vatou - proto "kapák". Nevýhodou kapáků je fakt, že nemají žádnou nádržku (tank) pro zásobování e-liquidem, takže vydrží jen několik potahů a je nutné nakapat e-liquid znovu.

RDA

Atomizéry vybavené nádržemi, označované jako RTA (rebuildable tank atomizer) vám také umožní osazení vlastní spirálkou a vatou, které pak budou mít zásadní vliv na produkci páry. Obecně platí, čím jednodušší spirálka tím vyšší rychlost ohřevu. Podobně, čím větší je jeho povrch, tím větší množství e-liquidu lze zahřát. Například některé přestavitelné atomizéry mužete osadit dvěmi nebo více spirálekami, tím se zvýší kapacita produkce páry. 

Poslední je kategorie RDTA, která víceméně kombinuje výhody obou předešlých skupin.

O tomto si povíme více v některém dalším článku.

Vhodné prostředí

Může se to zdát divné, ale při snaze vytvořit více páry, mohou hrát roli i podmínky vašeho prostředí ve kterém budete vapovat. Protože propylenglykol a rostlinný glycerin zachycují molekuly vody a váš atomizér je poté odpařuje na jemné kapičky, vaše e-cigareta nevytvoří stejné množství páry uprostřed pouště a ve vysokých horách za deště. Vlhkost, tj. množství vody obsažené ve vzduchu, bude mít vliv na produkci páry. Čím sušší vzduch, tím méně páry budete produkovat. Chcete-li vytvořit více páry, je nejlepší zima a vlhké prostředí!

Respektujte své okolí

Prosím respektujte lidi kolem sebe, když máte "hlavu v oblacích". Naplnění celé místnosti párou, může trvat méně než několik minut. Pokud jste na terase restaurace nebo na jakémkoli veřejném místě, lidé kolem vás budou pravděpodobně raději, když budete vapovat diskrétně.

Závěr

Nyní víte všechno, nebo téměř všechno. Mějte na paměti, že více výparů jde ruku v ruce s větší spotřebou e-liquidu. Cloud chaseři obecně snižují obsah nikotinu obsažený v e-liquidu, protože ten může být někdy příliš dráždivý, pokud se objem páry zvýší. 

Na našich stránkách jsme také několikrát upozorňovali, že e-cigarety nejsou úplně bez rizika. Pára může obsahovat určité škodlivé látky, i když mnoho násobně méně  množství než v cigaretovém kouři. Obecně tedy platí, že je lepší vapovat co nejméně a pokud jste nekuřák tak vůbec nezačínat.

Pokud se snažíte přestat kouřit nebo jste začátečník cloud chasing není dobrý nápad, tato technika vyžaduje určité zkušenosti a to, abyste dbali určitých preventivních a bezpečnostních zásad. Pokud jste kuřák a snažíte přestat kouřit, tak bychom vám doporučili úplně jiný typ e-cigarety vyberte si pro začátek některý z PODů, ty se zdají být pro odvykání kouření nejlepší. Pokud si nevíte rady s výběrem, jistě poradí odborník v nejbližším specializovaném obchodě s e-cigaretami nebo si můžete přečíst náš nezávislý srovnávácí test.